reklama

Dřeviny s tmavými listy vnášejí do zahrady zajímavý kontrast a oživení, které vybrat?

Dřeviny nemusí být okrasné jen květem, ale i tmavými listy. Řada krásných druhů se pěstuje a šlechtí právě kvůli zajímavé zeleni listů. Listy mohou být nejen rozličné tvarované, ale i různé barevné. Oproti květům mají jednu cennou vlastnost, a to je doba působení. Zatímco květy po odkvětu rychle odpadají, pestré listy zdobí rostlinu po celou vegetační sezónu.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Krása tmavolistých dřevin v zahradě - červený buk v popředí a červený bez v pozadí (Zdroj: Daniela Dušková)

Zbarvení může být celoplošné nebo částečné. Celoplošné zbarvené listy jsou nejčastěji žluté, stříbřitě šedé, karmínové, hnědé, jasně červené či oranžové. Částečné zbarvení je nejčastěji tvořeno proužky, skvrnami, nepravidelnou kresbou či netradičně zbarvenou žilnatinou. Některé rostliny mohou mít jinak zbarvenou vrchní, a jinak spodní stranu listů. Barevnost se také může proměňovat v průběhu vegetační sezony, jiná intenzita zbarvení je na jaře, na vrcholu vegetační sezony a potom později na podzim.

Částečné zbarvení či panašování je nejčastěji bílé, žluté nebo růžové na zeleném základě listu. Možností může být celá řada, někdy se dokonce na listu vystřídají tři a více barev. Tmavolisté dřeviny jsou velmi dekorativní, nepřehlédnutelné a mají zajímavé možnosti využití. Tmavá barva listů je nejčastěji reprezentována tmavě karmínově červenou či červenohnědou - temnou barvou. Tyto dřeviny se používají jako kontrastní elementy k ostatní zeleni. Vždy dokáží výsadbu oživit a ozvláštnit. Nikdy by ale neměly nad standardně zelenými druhy převládat.

Nejlepší službu udělají právě v případě, že jimi budeme spíš šetřit. Samozřejmě, pokud máme velkou a architektonicky zajímavou kompozici, můžeme je úmyslně vysázet v řadě nebo jako živý plot. Přílišné použití tmavolistých dřevin bez zřejmého účelu může působit smutně. Při chytrém použití ale docílíme výborného efektu. Krásného kontrastu docílíme při společné výsadbě se světlolistými druhy nebo s bílou či krémovou barvou fasády domu.

Ruj vlasatá – Cotinus coggygria 'Royal Purple'

Je to vyšší vzrůstný keř s velmi zajímavými listy a květy. Listy jsou malé, pevné, vejčité na delší stopce, květy jsou jemné péřité, strukturou a vzhledem připomínají vlasy. Ruj má také hezký růst a tvar kmene, charakterem růstu může lehce připomínat magnolii. Pěstuje se zejména jako solitera v zahradách i parcích. Červenolistý kultivar je velmi dekorativní. Roste pomaleji a rozhodně se vyplatí vysazovat vzrůstnější sazenice. Řez není téměř potřeba.

Ruj vlasatá - Cotinus coggygria ‘ Royal Purple' má také hezký růst a tvar kmene
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Ruj vlasatá - Cotinus coggygria ‘ Royal Purple' má také hezký růst a tvar kmene

Dřišťál Thunbergův - Berberis thunbergii 'Atropurpurea'

Je to nižší (cca 1,5 m vysoký), velmi kompaktní keř s jemnými hustými větvičkami. Téměř všechny dřišťály jsou trnité. Této vlastnosti můžeme i využít a vysázet z nich funkční živý plot. Dřišťály jsou přirozeně velmi husté, nikdy je proto neprosvětlujeme, ani neprostřiháváme, keř by ztratil svůj přirozený charakter. Na druhou stranu ale tvarovací řez snáší velice dobře a hezky obráží. Živý plot z něj je opravdu pěkný. Tvarovat se dají i do koulí nebo kuželů. Do skalek na malé plochy a do nádob se hodí miniaturní kultivar  'Atropurpurea Nana'.

Berberis thunbergii 'Atropurpurea', dřišťál Thunbergův nikdy nestříháme ani neprořezáváme
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Berberis thunbergii 'Atropurpurea', dřišťál Thunbergův nikdy nestříháme ani neprořezáváme

Tavola kalinolistá – Physocarpus opulifolius 'Andre',  'Diabolo'

Je další výrazně tmavočerveně zbarvený keř. Tavoly jsou velmi nenáročné, snesou i horší půdu a sucho. Druh rostliny patřící do čeledi růžovité, jeho bílé květy připomínají tavolník. V kombinaci s červenými listy vypadají v květnu a červnu, kdy kvetou, opravdu velmi dekorativně. Dorůstají do výšky 2-3 m výšky a dobře snáší řez.

Bez černý - Sambucus nigra 'Black Beauty'

Představuje krásnou formu známého bezu černého. Stejně jako původní druh je i tento kultivar velmi nenáročný. Roste dobře na slunci i v mírném polostínu. Kultivar 'Black Beauty' je jedním z nejkrásnějších, a to zejména díky tomu, že jeho květy jsou zbarveny do růžova. Velmi povedený je i 'Black Lace', který má navíc listy okrasně vykrajované.

Bez černý - Sambucus nigra 'Black Beauty' je forma bezu černého
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Bez černý - Sambucus nigra 'Black Beauty' je forma bezu černého

Rod Prunus

Sem řadíme všechny třešně, višně, slivoně a myrobalány. Řada zástupců má využití v ovocnářství, řada je čistě dekorativní. Mnozí zástupci vynikají nádhernou červení listů. Myrobalán Prunus cerasifera 'Nigra', 'Mykla', 'Hessei' je velmi oblíbený okrasný listnatý stromek do menších zahrad. Svou popularitu získal sytě vínovým vybarvením listů, nenáročností na půdu i údržbu.

Velmi intenzivně se vybarvuje na slunci, v polostínu jde barva listů lehce do zelena. Myrobalán, stejně jako většina opadavých zástupců rodu Prunus, krásně kvete. Díky vysoké toleranci na znečištěné ovzduší se pěstuje i v centrech měst. Mezi další zástupce patří Prunus cistena, Prunus serrulata 'Royal Burgundy'Prunus padus 'Red Ball'.

Javor dlanitolistý - Acer palmatum

Je zahradní superstar. Všechny japonské javory jsou krásné a nesmírně oblíbené. V našich podmínkách dosahuje výšky okolo 3-4 m, řada jeho kultivarů je naopak ještě mnohem nižší - často pěkného kompaktního charakteru. Roste téměř na všech stanovištích, nejvíce ovšem miluje mírně kyselé až slabě alkalické, dobře propustné písčité či humózní půdy. Trpí delším obdobím sucha v létě.

Za horkých letních se často popálí a uschnou mu jemné listy, stromek pak ztrácí na působnosti. Toto se ovšem týká dřevin vysazených na extrémním stanovišti. Daleko více trpí javory se světlými a žlutými formami listů. K červenolistým kultivarům řadíme 'Bloodgood', 'Red Pygmy', 'Atropurpureum', 'Garnet', 'Inaba-shidare'.

Javor dlanitolistý (Acer palmatum 'Atropurpureum') roste téměř na všech stanovištích
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Javor dlanitolistý (Acer palmatum 'Atropurpureum') roste téměř na všech stanovištích

Vyšší červenolisté dřeviny

Červenolistý javor mléč - Acer platanoides 'Crimson King' nebo 'Crimson Sentry' dosahuje výšky okolo 15 m. Má rád slunné, až mírně přistíněné stanoviště. Nejlépe jej použijeme ve větších zahradách. Často se vysazuje i do městských ulic a parků.

Červenolistý buk lesní - Fagus sylvatica. Tyto buky jsou vyšší, velmi cenné a dekorativní stromy. Barva listů je temně červená, při rašení světlejší. Dorůstají výšky i přes 15 m a potřebují i dost místa do šířky. Buky představují krásné a působivé solitery. Červeně zbarvené listy má celá řada kultivarů jako je 'Atropurpurea', 'Riversii', 'Purpurea', 'Rohanii', 'Spaethiana' a 'Roseo-marginata'. Velmi půvabné jsou i červenolisté buky převislého charakteru jako 'Purpurea Pendula', 'Rohan Weeping', 'Black Swan' nebo 'Purple Fountain'. Buky obecně řadíme k těm nejkrásnějším listnatým stromům vůbec.

Mají celou řadu nádherných kultivarů a neustále se šlechtí nové. Červenolisté zástupce najdeme i mezi sloupovitými, pokroucenými či zakrslými buky. Co se týká nároků na stanoviště, tak jsou téměř minimální. Daří se jim nejlépe na těžších, živných, vápenitých půdách ve vlhčích polohách. Do každé zahrady vybereme vhodný druh. Kromě soliterního použití se z nich dají tvarovat i nádherné živé ploty a stěny.

Z dalších červenolistých javorů s menší korunou je třeba připomenout javor mléč Acer platanoides a jeho kultivar 'Crimson Sentry', jako zmenšená forma kultivaru 'Crimson King'. Jeho vzrůst je velmi pomalý, víceméně široce sloupovitá koruna dosahuje výšky 3-4 m. Relativně velké temně červené listy trpí někdy ve vlhčích polohách houbovou chorobou bílého padlí. Na půdy není nijak náročný, velmi dobře se uplatní na plně osluněných stanovištích.

Fagus sylvatica - červenolistý buk v době rašení
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Fagus sylvatica - červenolistý buk v době rašení

Mezi další červeně olistěné stromy patří bříza Betula verrucosa 'Atropurpurea'. Její lístky jsou drobné, zbarvené do temně červené barvy. Nabírají na intenzitě během letního období. Nenáročný strom s poměrně řidší úzkou korunou vejčitého tvaru dorůstá pomaleji výšky 8-10 m.

Další zajímavou skupinou stromů s malou korunou jsou okrasné jabloně – Malus. Z celé škály pestrolistých odrůd je třeba alespoň připomenout novější kultivary Malus sylvatica ´Royalty´ s lesklými, temně purpurovými listy a zajímavými modře ojíněnými drobnými plody – malvicemi. Mezi starší osvědčené kultivary patří Malus x purpurea ´Aldenhamensis´, Malus  'Almey','Makamik', 'Rudolph', 'Szafer', 'Wierdak', 'Wroblewski' nebo 'Nicoline'.

Všechny tyto odrůdy mají většinou kulovitou korunu o průměru 4-6 m a celá řada i růžově až červeně zbarvené květy. Mezi staré osvědčené kultivary patří jistě i převislá červenolistá forma Malus baccata 'Purpurea Pendula' nebo známější Malus 'Echtermeyer'. Nároky jabloní na stanoviště nejsou velké. Rostou spolehlivě na středně těžkých, živných, vlhčích půdách a plném oslunění.

Rašící červenolistá jabloň - krásu umocní i květy, které se objevují spolu s rašícími listy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Rašící červenolistá jabloň - krásu umocní i květy, které se objevují spolu s rašícími listy

Zdroj: www.paramountplants.co.uk

I v zimě může keř kvést:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 11. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková