reklama

Jak dobře připravit trávník na zimu: Hrabání listí je obvyklou listopadovou kratochvílí

Pod nohama hraje všemi barvami spadané listí a vám nic nebrání v tom, abyste si užili posledních slunečných dnů na zahradě. Kromě sklízení poslední letošní úrody vás čeká řada dalších činností, které byste měli na podzim stihnout, aby byla zahrada dobře připravená na zimní spánek. Nezapomeňte ani na hrabání listí a na přípravu trávníku na zimu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V listopadu se hrabání listí nevyhneme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezbytným krokem v podzimním úklidu zahrady, ještě před prvním sněhem, je důkladné odstranění spadaného listí z trávníku. Zabráníte tak tvorbě plísní, které se ve vlhkém a neprovzdušněném prostředí rychle tvoří a ohrožují přípravu trávníku na zimu. Naopak na záhonech, zvláště zeleninových, už tak pečliví být nemusíte, ba právě naopak. Spadané listí můžete využít jako mulč k ochraně zeminy a vytrvalých rostlin před mrazem a nežádoucím vypařováním zimní vláhy.

Hrabání listí na přípravu trávníku na zimu

Počkejte, až mráz spálí listí na stromech a vítr ho shodí na zem a důkladně ho vyhrabejte. Jestli zůstane na trávě přes zimu, zabrání jí přijímat důležité sluneční paprsky – trávník pod nánosem listí bude zahnívat a prorůstat mechem. To může způsobit „vyležení“ zelené plochy a na jaře pak zbydou nepěkná holá místa.

Co se spadaným listím

Téměř všechno listí se dá zkompostovat. Je dobré, když se smíchá se zeminou, zbytky z kuchyně, případně s pilinami nebo dřevěným popelem. Mnohem rychleji se promění v úrodnou hmotu. Větší vrstvy listí můžete dát na porosty cibulovin nebo přímo nechat pod ovocnými stromy jako ochrannou peřinku. Pokud však stromy trpí rzí a strupovitostí, raději všechny listy pečlivě vyhrabejte, neboť spory těchto nemocí v nich přečkají zimu a na jaře se na stromy opět vrátí. I takto napadené listy lze kompostovat, spory nevydrží zetlení ve vyšší vrstvě kompostu.

Shrabané listí použijte jako mulč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Shrabané listí použijte jako mulč

Jaké hrábě si vybrat

Hrabání listí patří v podzimním období k téměř každodenním činnostem. Vyplatí se proto věnovat pozornost výběru náčiní, které vám může ušetřit čas i práci. Listí je možné odstraňovat buďto foukačem, nebo tradičně hráběmi, které jsou základním pomocníkem. Volit můžete z různých druhů dle typu materiálu, délky násady, pohodlné rukojeti či velikosti zubů – na ty by se listí nemělo napichovat a zároveň by mezi nimi neměly zůstávat kamínky nebo větvičky.

Pro hrabání listí se nejvíc hodí tzv. švédské hrábě, jako například extra široké hrábě na listí s vějířkovitými prsty SolidXL od značky Fiskars.

Obecně je pořízení švédských hrábí sice o něco nákladnější než v případě obyčejných, ale práce s nimi je snadnější a rychlejší. Mají vějířovitý tvar s široce rozevřenými prsty, které lze u speciálních modelů podle potřeby zužovat. Dají se sehnat v  plastovém či kovovém provedení.

Extra široké hrábě na listí s vějířkovitými prsty SolidXL
i (Zdroj: Fiskars)
Extra široké hrábě na listí s vějířkovitými prsty SolidXL

Kovové hrábě jsou o něco odolnější než plastové, ale ani u těch plastových se nemusíte bát, že by se snadno polámaly. Plast je odolný vůči nárazům i mrazu, navíc je jeho výhodou lehkost. Hlavní výhodou kovových hrábí je naproti tomu jejich možné využití například při úklidu po vertikulaci – můžete na ně více přitlačit, udusání půdy je s nimi efektivnější. Násada může být hliníková nebo dřevěná.

Tip:

Nevíte, jakou délku násady hrábí zvolit, aby bylo hrabání co nejpohodlnější? Postavte se, ohněte ruku a dejte ji do pravého úhlu – dlaní byste měli uchopit vršek násady.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 12. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce