reklama

Česnek sázejte těsně před příchodem mrazíků, vyvarujte se při tom nejčastějších chyb

Správně načasované sázení česneku na podzim je zárukou úspěchu. A takový domácí česnek, který použijeme do polévky, k masům nebo na topinku, je neuvěřitelný chuťový zážitek, zvláště při porovnání s česnekem kupovaným v obchodě. Pro bohatou sklizeň v příštím roce je nyní ten nejlepší čas pro výsadbu česneku do půdy. Pojďme si připomenout, co česnek od svého pěstitele žádá, ale i jaké jsou nejčastější přešlapy při jeho výsadbě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná technika a použití silných stroužků při výsadbě má zásadní vliv na úrodu česneku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzim je to správné období pro sázení česneku, který je tradiční a velmi ceněnou zeleninou, domácí pěstování se navíc neustále rozšiřuje. Mnoho mladších zahrádkářů totiž odmítá kupovat zeleninu v obchodech. Její kvalita se rok od roku zhoršuje, pokud výpěstek není od tuzemských pěstitelů, kteří si na kvalitě zakládají. Jestliže se rozhodnete česnek na zahradě pěstovat a úrodu už máte, není nic jednoduššího, než použít část úrody jako základ pro další sklizeň, která umí potěšit při dobrých podmínkách velmi vysokým výnosem.

Připravte si několik velkých česneků, které jsou řádně narostlé. Vyberte ty největší stroužky a rozdělte je od sebe. Menší kusy je možné použít také, nicméně úroda z nich nebývá tak výnosná. Určitě je ale nevyhazujte, to by byla velká škoda. Využijte je v kuchyni třeba na výrobu fantastické česnekové pasty, která se výborně hodí například k pečení masa. Důležité je také provést namoření. Chrání jednotlivé stroužky před houbovými chorobami. Mořit je zapotřebí tak, aby celé stroužky byly řádně ošetřeny.

Před sázením nezapomeňte stroužky namořit přípravkem proti plísním
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před sázením nezapomeňte stroužky namořit přípravkem proti plísním

K sázení přistupte až tehdy, kdy denní teploty nevystoupí nad 10 °C, ideálně až v tu chvíli, když předpověď avizuje ochlazení k denním teplotám lehce nad bodem mrazu. Jako první proveďte hluboké zpracování půdy. Do záhonu zaryjte organický materiál, nejlépe trávu s listím nebo jiný rozdrcený zelený odpad, kterým se půdě poskytne důležitý zdroj živin. Nikdy však nesahejte po hnoji, česnek jej nesnáší a na vyhnojeném záhonu jednoduše neporoste. Po zrytí ponechejte záhon slehnout alespoň jeden týden.

Sázení česneku provádějte vždy do řádně připravené půdy v nejlepší kondici
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sázení česneku provádějte vždy do řádně připravené půdy v nejlepší kondici

Pak půdu rozhrabejte železnými hráběmi, rozbijte hroudy a povrch urovnejte. Pomocí znamenáku si vyznačte řádky zhruba 25 cm od sebe. Sázecím kolíkem vytvořte v jednotlivých řádcích jamky, aby jednotlivé stroužky byly zasazeny do hloubky dvojnásobku výšky stroužků (alespoň 5 cm). Vzdálenost jednotlivých jamek pak nesmí být menší než 15 cm, aby palice česneku měly dost prostoru k růstu ve vegetační době. Následně stroužky, vložené do jamek, opatrně zahrňte půdou a lehce přitlačte. Nezapomeňte si jednotlivé řádky také označit třeba dřevěnými kolíčky (provázkem), aby hned zjara bylo možné provádět kypření mezi řádky jako prevenci před růstem plevelů.  

Výsadba se značícím tkalounem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadba se značícím tkalounem

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Připomeňme si cibuloviny, které se sázejí na podzim:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček