reklama

Zahradu připravujeme na příchod zimy, trávník nesmíme vynechat

Trávník se právě nyní musí připravit na zimu, i když by se letošní rok dal nazvat rokem trávníků. A takový je každý rok, kdy se kvůli vlhku musí často sekat. Oproti sušším rokům však lépe vypadá, je krásně zelený. Ale i tak se najdou místa, která si zaslouží renovaci. Mohou v něm být plochy, kde je hodně mechu. Problematická jsou místa, kde ležel nějaký předmět, nebo se vytvořila větší plocha, která potřebuje renovaci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávník si podzimní péči zaslouží (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ideální je začít tím, co trávník právě teď před příchodem zimy potřebuje, A to je vertikutace neboli provzdušnění. Jde o svislé prořezávání trávníku do hloubky asi 1cm, které odstraní plevel, mech i suchou trávu. Jejich přítomnost zabraňuje vstupu vody i vzduchu a trávník potom neprospívá. Zásah vertikutátorem drny rozruší, otevře. Tak se do něj budou moci dostávat živiny a voda. Zároveň se tímto úkonem podpoří růst nových oddenků. Výsledkem je hustší trávník. Na vertikutaci je potřeba si pořídit ten správný nástroj. Malé plochy zvládnete ručně - vertikutačními hráběmi. Mají na sobě ostré nože, které drny rozřezávají.

Vyčesanou plsť byste měli odstranit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyčesanou plsť byste měli odstranit

Pokud máte větší plochy, je vhodnější sáhnout už po motorovém vertikutátoru. Jeho součástí je rotující válec s noži. Práce s ním bude pohodlnější a půjde vám rychleji od ruky. To zajistí třeba motorový kultivátor Hecht 7100. Díky benzinovému motoru nejste omezeni napájecím kabelem. Nastavíte si na něm šířku záběru, rychlost pohybu a díky množství volitelného příslušenství z něj můžete mít jednoosý traktor, který vám pomůže s další prací na zahradě – dá se na něj připojit přívěsný vozík se sedačkou, pluh, plečka, hrobkovač a další.

Na větší plochy využijete motorový vertikutátor
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na větší plochy využijete motorový vertikutátor

Nespleťte si ale vertikutační nože s vyčesávacími. Ty umí pouze vyčesat stařinu, ale k rozříznutí drnu nedojde. Pak je třeba ještě před započetím práce předem odzkoušet hloubku u strojů, které její nastavení umožňují. Drn musí být jen proříznutý, ale ne poškozený. Kýžený účinek se tak ani v jednom případě nedostaví. Vertikutaci provádějte ideálně dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Počkejte na suché počasí. Mokrý trávník by se mohl vytrhat, a tím také hrozí poškození. Pokud nemáte na vertikutátoru sběrný koš, čeká vás ještě práce v podobě shrabání uvolněného rostlinného materiálu.

Na dosetí prázdných nebo řídkých míst použijte vhodnou travní směs. Sáhněte po takové, která rychle roste a dobře zahustí stávající porost. Dobré jsou nové druhy travin – například jílky. Ty jsou schopné zahustit trávník, protože odnožují velmi rychle. Oddenky nových mladých rostlin tvoří perfektně vypadající trávník. Tuto obnovu a dosívání je vhodné udělat zhruba do půlky října. Je ještě vegetační období a tráva stačí do zimy vyrůst.

Použijte nové druhy osiva, které rychle trávník zahustí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Použijte nové druhy osiva, které rychle trávník zahustí

Trávu na podzim i pohnojte

V tuto dobu si váš trávník zaslouží také přihnojení. Obstarejte hnojivo s označením podzimní. Má totiž zvýšený obsah draslíku a snížený obsah dusíku. Tím nepodpoříte růst trávy, ale její vyzrávání. Dobře vyzrálá tráva lépe přezimuje. Pokud budete dosévat větší plochu, musíte si ji předem připravit. Místo nejdřív zbavte veškerého drnu, aby nově vysévaná tráva měla možnost zakořenit.

Trávu na podzim i pohnojte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Trávu na podzim i pohnojte

Odstraňte plevel, vyhrabejte drny a tam, kde je prostor, dosypejte kvalitní substrát. Do takto upraveného a dosypaného místa teprve vysejte travní osivo. Dělejte to rovnoměrně, přijít by mělo asi 30 g na 1 m² plochy. Je to množství, které vyhoví, nebude uhnívat a současně je to dost k tomu, aby nový druh jílku krásně odnožil a trávník zahustil. Pak už stačí jen doseté místo zalít nebo počkat na déšť, aby tráva vyklíčila.

Zdroje: pořad Receptář prima nápadů

Jak na to se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová