reklama

Před zimou péči o trávník nezanedbejte, ušetříte si spoustu práce na jaře

Podzimní práce na zahradě vrcholí. Aby trávník přežil celou zimu bez poškození a na jaře překvapil svojí hustotou, připravte jej na zimu. Jde hlavně o jeho vyčištění a vhodnou výživu. Čím trávník zbavit nečistot a jaký materiál je vhodný pro podzimní přihnojení?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Připravte trávník na zimu, pečujte o něj správně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimní péče o trávník začíná jeho důkladným vyčištěním. Nejen, že jej musíte zbavit veškerého spadaného listí, protože listí, které neodhrabete z plochy pryč, způsobí hnilobu, a tedy poškození trávníku. Výsledkem jsou nehezké tmavé skvrny a nutnost použití reparační trávníkové směsi na jaře. Podzimní údržba spočívá také v provzdušnění, to na malých plochách provedete ostrými železnými hráběmi. Velké zahrady už si žádají nasazení motorového provzdušňovače, který všechny nečistoty, plsť a mech účinně odstraní.

Listí musí z trávníku na podzim pryč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listí musí z trávníku na podzim pryč

Mnozí z vás si jistě položí otázku, proč provzdušňovat na podzim. Zelený koberec nejen připravíte na jaro, ale kromě toho jej zbavíte neprostupného krunýře, který snižuje jeho mrazuvzdornost. Ocelové pružné hrabice vnikají mezi stébla a velkou rychlostí z trávníku separují všechen nežádoucí materiál, který se následně odklidí do kompostu. Trávník pak může přijímat vláhu a živiny.

Pokud jste ještě nestihli naposled posekat, využijte toho a trávník po očistné kůře zastřihněte sekačkou. Ale pozor, nastavení stroje proveďte tak, aby výška strniště po sečení nebyla méně než 5 cm. Sekačkou dokonale sesbíráte jak listí, tak nečistoty po provzdušnění.

Po úpravě trávníku ještě naposledy přihnojte. Pokud máte ještě dostatek rozloženého kompostu, pak není nic lepšího, než ho prosítovat a rozhodit po ploše trávníku. Drobné částečky zapadají mezi stébla a vláha z nich vyplaví živiny směrem ke kořenům. U pěstěných trávníků můžete sáhnout po speciálním trávníkovém hnojivu, které má vyšší obsah draslíku, což podporuje vyzrávání rostlinných pletiv. Dobře tak chrání trávník před poškozením mrazem. Obsažený hořčík podporuje látkovou výměnu v rostlinách a zvyšuje odolnost proti chorobám.

Přihnojení trávníku pomocí malého - ručně neseného rozmetadla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přihnojení trávníku pomocí malého - ručně neseného rozmetadla

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak správně zazimovat sekačku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček