reklama

Až do prvních mrazů můžete stále vysazovat ovocné stromy a keře

Ještě předtím, než zahradu zasáhne opravdu zimní počasí, se můžeme pustit do sázení ovocných stromků a keřů. Měli bychom ale vědět, jak připravit výsadbové jamky a do jaké hloubky je potřeba je vykopat. Více o sázení ovocných stromků a keřů přinášíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sázení ovocných stromků a keřů provádějte na podzim až do mrazů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejkvalitnější sazenice jsou prostokořenné, které se prodávají až od října, tedy v době, kdy má většina ovocných dřevin období vegetačního klidu. Kromě toho je možno zakoupit také sazenice ovocných dřevin v kontejnerech. Všechny ovocné dřeviny je možné sázet prakticky až do doby, kdy zahradu sevřou mrazy, a ta se tak uloží do období zimního spánku.

Velice důležitý je správný postup vyhloubení jámy a také vyplnění správným typem zeminy. U prostokořenných stromků dbejte hlavně na celkově dobrý zdravotní stav kořenů, přičemž stromky i keře je vhodné před výsadbou ještě mírně zakrátit. Je důležité, aby koruna (případně keříky) nebyly ve vegetační době příliš husté, což by omezovalo přístup světla k jednotlivým větvím. Snižovala by se výnosnost. Vzdušné prostředí také brání rozvoji chorob a napadení škůdci.

Kořeny před výsadbou namočte do vody a zastřihněte, podpoříte tím zakořenění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kořeny před výsadbou namočte do vody a zastřihněte, podpoříte tím zakořenění

Výkop jámy musí být takový, aby se do něj vešel celý kořenový systém a rostlina nebyla příliš mělce v půdě. Všechnu zeminu z výkopu ale neodvážejte. Smíchejte ji napůl s vyzrálou kompostovou půdou, která ani nemusí být přesítovaná, díky tomu je vzdušnější. Kromě toho dřeviny také snáze zakoření a lépe rostou. Po zasazení nezapomeňte na přitlačení půdy k zasazeným dřevinám a nesmí chybět ani vydatná zálivka. U sazenic, které kupujete v kontejnerech, sázejte mělčeji a vykopejte větší jámu, kterou je nutné vyplnit stejnou směsí. U větších stromků také nezapomeňte na instalaci opory z kůlů, která zabrání vyvrácení do doby, než dřeviny zakoření.

Po výsadbě dřeviny řádně zalijte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po výsadbě dřeviny řádně zalijte

U ovocných stromků se také vyplatí věnovat čas ochraně před okusem, kterou proveďte buď natřením vápnem, nebo případně instalací pletiva. Jde hlavně o zahrady, které nejsou oplocené, a zvěř má tak k dřevinám volný přístup. Aby nebylo potřeba pletí kolem kmenů, pak využijte mulčovací kůru, nebo ještě lépe dřevěnou štěpku.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak se postarat o starý strom:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček