Podzimní padání listí je darem pro každou zahradu, i když jeho množství nám někdy může způsobovat starosti. Zvlášť, když máme na zahradě příliš listnatých stromů a k tomu statný ořešák. Listí však chrání zahradu před mrazy. Můžeme ho rozhrnout ve vrstvách na záhony, přikrýt jím rostliny nebo je přihrnout ke stromům. Trávu pokrytou listím lze posekat, protože takto rozdrcené listí je dobrým hnojivem pro trávník.
Spadané listí prospívá půdě
Spadané listí na zahradě, které se dále rozkládá, můžeme využít nejen pro půdu, trávu, rostliny i dřeviny, ale zároveň rostliny a keře ochrání před mrazem a udržuje v zemi vlhkost.
Hromádky shrabaného listí slouží také jako úkryt pro některé živočichy a hmyz před mrazem. Když listí shrabeme a přihrneme ke stromům nebo na hromádky, může sloužit jako úkryt pro žáby, plazy, ježky a drobný hmyz.
Tlením vzniká kvalitní humus
Listí spadané na zem postupně samo zetleje a promění se v kvalitní humus s obsahem důležitých živin. Neměli bychom je tedy vyhazovat, a už vůbec ne pálit, což je zakázáno. Ideální je vytvořit si z listí cenný materiál vhodný pro pěstování rostlin a plodin, zejména pro jejich výsev a množení.
Přihrnování listí
Shrabané listí bez chorob a plísní, je dobré přihrnout k rostlinám, keřům, ovocným i okrasným stromům. Také je můžeme nechat volně ležet, ale rovnoměrně je rozhrábnout. Další možností je rozprostřít je na záhony, kde poslouží jako ochrana půdy a zimních druhů zeleniny před promrznutím. Takto použité listí pak můžeme na jaře zarýt do země.
Kompostování
Zdravé listí, zejména z ovocných stromů, je ideální pro kompostování. Současně je bohaté na uhlík, což je jeden z důležitých prvků, který by měl být v kompostu zastoupen. Tohoto materiálu by také mělo být na kompostu více než posekané trávy. Listí by v něm mělo převládat. Důležité je nekompostovat listí napadené chorobami nebo plísněmi.
Listovka
Spadané listí můžeme také samostatně kompostovat pro vytvoření takzvané listovky. Ta je ideálním hnojivem a kvalitním substrátem pro záhony. Hodí se také k řízkování a výsevu. Jedná se o způsob, kterým si můžeme ze spadaného listí vyrobit kvalitní jemný substrát - vhodný po smíchání s kompostovanou zemí jako základ pro pěstování venkovních i pokojových rostlin v nádobách.
Listy z ořešáku
Na to, zda se každé listí hodí ke zpracování, neexistuje jednotný názor. To se týká zejména listí z ořešáku, které se kvůli vysokému obsahu tříslovin rozkládá pomalu a obtížně. Využít je můžeme k ochraně stromů před mrazem a udržení vlhkosti kolem kořenů.
Směs listí
Ořešákové listí je možno promíchat s jiným materiálem, kterým mohou být zbytky rostlin a listy z jiných druhů stromů a keřů, zejména ovocných. Smíchat je lze v poměru jeden díl ořešákového listí a tři díly ostatních materiálů. Takto promíchaný zelený materiál by měl zetlít přibližně za stejnou dobu jako obvykle, tedy za čtyři až osm měsíců.
Listí, které nepatří na kompost
Příliš mokré listí, ležící dlouho ve velkých vrstvách na zahradě, může plesnivět nebo být zasaženo chorobami či škůdci, což je znehodnotí. Takové listí je lépe vyhodit do biologického odpadu. Kompostování ořechového listí ve velkém množství není také ideální. Půda, jejímž základem je ořechové listí, neprospívá některým rostlinám.
Zdroj informací: www.lidovky.cz;
Použijte spadané listí pro přípravu hnojiva:
Publikováno: 1. 12. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová