reklama

Pěstování jehličnanů ze semen

Slyšeli jste už o pěstování jehličnanů ze semen? Je to cesta pro ty, kdo chtějí pěstovat na zahrádce exotické jehličnany z celého světa. V současné době je to opravdu splnitelné snad pro každého, kdo má trochu trpělivosti, taky lásky k přírodě a dokáže se radovat z vlastnoručně vypěstovaných exemplářů.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pěstování jehličnanů ze semen (Zdroj: Ludmila Dušková)

Jak pěstovat jehličnany ze semen pomocí stratifikace?

Pěstování jehličnanů ze semen je obtížnější, ale s trochou trpělivosti se to podaří. Některé druhy pro exteriér nevyklíčí ihned po výsevu, ale potřebují zpravidla 3měsíční stratifikaci osiva. Co to vlastně znamená? Je to období přípravy semen na vyklíčení a provádí se tak, že semínka se promíchají s vlhkým říčním pískem a uloží se v uzavřené lahvičce ve spodní části chladničky asi při 4 °C. Po celou dobu stratifikace musí být písek mírně vlhký, jakmile uvidíme, že semínka začínají klíčit, můžeme vysévat do substrátu.

Může se však stát, že při nesprávně provedené, nebo jen krátké stratifikaci, může vyklíčit jenom část semen, nebo přeležet i celý výsev. Takový výsev nám pak vyklíčí až příští jaro. Pokud však provedeme výsev druhů, které potřebují stratifikaci je možno vysít semínka v únoru a ponechat venku až do jejich vyklíčení. Výsevy se zasypávají velmi slabou asi 0,5cm silnou vrstvičkou písku. Všechny výsevy jehličnanů je nutno v prvním roce od výsevu až do konce srpna z 50 % plochy zastínit. Vzešlé semenáčky je možné pikýrovat ještě téhož roku v létě nebo příštího roku zjara.

Některé druhy pro exteriér nevyklíčí ihned po výsevu, ale potřebují zpravidla 3 měsíční stratifikaci osiva
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Některé druhy pro exteriér nevyklíčí ihned po výsevu, ale potřebují zpravidla 3 měsíční stratifikaci osiva

Druhy, které potřebují stratifikaci:

  • Sekvojovec obrovský
  • Borovice ohebná
  • Borovice drobnokvětá
  • Borovice Limba
  • Borovice himalájská
  • Borovice korejská
  • Borovice zakrslá
  • Borovice rumelská
  • Borovice hedvábná.

Převážná část z nabízených asi 40 druhů stratifikaci nepotřebuje, vysévá se ihned a rychle klíčí:

  • Cedr himalájský
  • Borovice osinatá
  • Borovice pokroucená
  • Borovice kleč
  • Borovice tuhá
  • Borovice černá
  • Smrk černý
  • Smrk omorika
  • Jedle korejská
  • Jedle ojíněná
  • Cypřišek Lawsonův
  • Zerav východní a další.
Semena okrasných jehličnanů se vyplatí vysévat také do agroperlitu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Semena okrasných jehličnanů se vyplatí vysévat také do agroperlitu

To je pouze nepatrná část z kolekce nabízených jehličnanů, o které je každým rokem stále větší zájem a mezi nejvyhledávanější patří:

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) - cenná, dekorativní, poměrně rychle rostoucí dřevina, ve své domovině Kalifornii známá jako mamutí strom. Dosahuje zde výšek nad 100 m a stáří několik set let. Koruna je kuželovitá, se sivě zelenými až modravě zelenými jehlicemi. Kůra je silná, hluboce rozbrázděná, červenohnědá. Nutná je 3měsíční stratifikace, nebo venkovní výsev začátkem února.

Borovice hedvábná-vejmutovka (Pinus strobus) - malebný strom se štětkovitě nahloučenými jehlicemi na konci ohnutých větévek. Jehlice jsou velmi tenké, jemné a měkké, proto bývá často uváděna jako borovice hedvábná. Pochází z Kanady a uplatnění najde jako dekorativní strom v parcích i na zahradách. Stratifikace semen 3 měsíce.

Borovice černá (Pinus nigra) - strom s hustou, široce rozloženou korunou. Pochází z horských ploch jižní Evropy. Hodí se jako ozdobný prvek do zahrad či městských parků, dobře snáší zakouřené a prašné prostředí.

Borovice Jefreyova (Pinus Jefreyi) - strom se světle ojíněnými letorosty s 12 – 20 cm dlouhými modravě zelenými jehlicemi, které obsahují balzám s výrazně vonícími aldehydy, připomínající vůni fialek. Pochází z údolí Sierra Nevady v Kalifornii. Nepotřebuje stratifikaci.

Borovice bělokorá (Pinus leucodermis) - pomalu rostoucí borovice vhodná do skalek a k tvorbě bonsají. Velmi odolná proti nepřízni počasí, velice odolná, uplatnění najde i na suchých vápencových místech s kamenitou půdou. Pochází z Balkánu, semena nepotřebují stratifikaci.

Borovice osinatá (Pinus aristata) - odolná a nenáročná borovice velmi zajímavého a zvláštního zjevu, vhodná pro skalní scenerie pro pomalý růst, křovitou formu a hluboce k zemi svěšené větve. Jedna z nejvyhledávanějších borovic pro bonsaje a skalky. Vysokohorský druh severní Arizony a jihozápadní Kalifornie.

Borovice himalájská (Pinus grifithii) - nenáročná borovice se zakulacenou korunou a skořicově hnědou kůrou. Pro svůj malebný vzhled je vhodná jako solitera nebo k výsadbě do pozadí skalky nebo vřesoviště. Vyniká dlouhým jemným, stříbřitě modrým jehličím. Stratifikace osiv 3 měsíce.

Jedle ojíněná (Abies concolor) - velmi estetický, okrasný druh. Krásně se vyjímá jako solitera na volných plochách svojí hustou kuželovitou korunou s dlouhými šedomodrými jehlicemi. Nenáročná na půdu. Odolná vůči nízkým teplotám a městskému prašnému prostředí. Může být pěstována i jako zahradní bonsaj v nádobě, kde si udrží zakrslý vzrůst. Pochází ze Skalistých hor v USA: Semena  nepotřebují stratifikaci.

Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis Lawsoniana) - krásný cypřišek s modrým zbarvením jehlic. Velmi ceněn pro svoji působivost jako solitera, výtečně se osvědčí pro živé ploty. Zcela nenáročný a mrazuvzdorný, rychle roste. Semena nepotřebují stratifikaci, Pochází z Kalifornie a Oregonu.

Běžný semenářský sortiment se v posledních letech rozšířil o široký sortiment importovaných osiv cizokrajných jehličnanů, převážně ze Severní a Střední Ameriky, Středomoří a Asie
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Běžný semenářský sortiment se v posledních letech rozšířil o široký sortiment importovaných osiv cizokrajných jehličnanů, převážně ze Severní a Střední Ameriky, Středomoří a Asie

Cizokrajné jehličnany

Běžný semenářský sortiment se v posledních letech rozšířil o široký sortiment importovaných osiv cizokrajných jehličnanů, převážně ze Severní a Střední Ameriky, Středomoří a Asie. Jsou členěny do 2 základních kategorií:

  • jehličnany pro interiér 
  • jehličnany pro exteriér

Určeny jsou přesně pro ty, kteří za přijatelnou cenu semen (cena sáčku je okolo 20 Kč) chtějí vypěstovat široký sortiment zajímavých a žádaných kultivarů. Výsevy všech těchto druhů vyžadují písčitou, kyprou a humózní půdu. Velmi vhodné je smíchat písek s rašelinou v poměru 3 díly rašeliny a 1 díl písku. Vysévá se od konce února do začátku května řídce a naširoko, nejlépe do truhlíků v pařeništi, či skleníku. Pokud není jiná možnost, malé výsevní truhlíčky lze umístit v bytě na okno. Pokojové druhy je možné při dostatku světla vysévat během celého roku. Přezimovat však musí v bezmrazé světlé místnosti.

Vzešlé semenáčky je možné pikýrovat ještě téhož roku v létě nebo příštího roku zjara
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Vzešlé semenáčky je možné pikýrovat ještě téhož roku v létě nebo příštího roku zjara

Prima tip:

  • Semena okrasných jehličnanů se vyplatí vysévat také do agroperlitu, rychle vyklíčí, nedochází k padání mladých rostlinek a vytvoří dlouhý kořen. Takto vyseté rostliny až do jejich přesazení je dobré zalévat dešťovou vodou pro okyselení agroperlitu. Pokud ponecháme rostlinky v agroperlitu déle, je vhodné přihnojování roztokem Kristalonu, či jiného plného hnojiva.
  • Mladé semenáčky se dají použít pro tvarování bonsají od samého počátku jejich vývoje.
  • Pokud budeme mladé semenáčky přesazovat do substrátu, vyplatí se jeho dezinfekce přípravkem Glyorex.
Mladé semenáčky se dají použít pro tvarování bonsají od samého počátku jejich vývoje
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mladé semenáčky se dají použít pro tvarování bonsají od samého počátku jejich vývoje

Zdroj informací: autorka

Podívejte se, jak se o jehličnany správně starat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 11. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková