reklama

Nové sazenice trvalek na podzim nekupujte, rozmnožte si je dělením

Jednou z podzimních zahradních činností je dělení trvalek. Trvalky jsou takovou stálicí zahrad a zahrádek. Svými květy i dekorativním vzhledem nadělají spoustu parády. Pokud si chceme tyto rostliny namnožit, pak podzimní období je vhodný čas na tuto aktivitu. Doporučovanou technikou rozmnožování trvalek je jejich dělení. Ale aby trvalky příští rok po rozdělení dobře rostly, je nutné dodržet správný postup. Právě tomu se v našem článku budeme věnovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní dělení trvalek dělá zahradu v příštích letech krásnější (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dělení trvalek kvůli rozmnožení patří opravdu k častým podzimním aktivitám. Z druhů, které můžete namnožit tímto způsobem, jmenujme například třapatky, kokardy, kosatce, denivky, hostu nebo plaménky. Ještě před podzimním dělením je vhodné se rozhodnout, jestli nevyzkoušet i množení semeny. Potřebujete k tomu řádně vyzrálá květenství, která ponecháte na rostlině, a těsně před zimou suché květy plné semen sesbíráte.

Následným krokem je vysetí do skleníku nebo pařeniště, kde je teplo a dobře zpracovaná půda. Výsevy tam dobře klíčí, protože mají stálou teplotu. Avšak druhy, které jsou předpěstované ze semen, ještě příští rok velmi pravděpodobně nepokvetou. Před dělením je vhodné trvalky zalít, protože po zvlhčení není půda tak tuhá. Vyrytí je pak mnohem snazší. Zavlažené rostliny se také snáze ujímají. Vyrytí proveďte ostrým rýčem, vyrytý trs rostlin zkontrolujte a rozdělte podle toho, kolik potřebujete obdarovat přátel, nebo podle toho, kolik kusů trvalek si chcete vysadit na jiné místo v zahradě a rozšířit tak záplavu kvetoucích druhů.

Vyrytí trvalek je vhodné tam, kde mají rostliny již málo prostoru
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrytí trvalek je vhodné tam, kde mají rostliny již málo prostoru

Po rozdělení nezapomeňte na ostříhání rostlin tak, aby jejich stvoly dosahovaly výšky maximálně 10 cm nad zem. Pak proveďte zasazení do předem připravené jamky, která je vyplněna kvalitní zeminou, například z kompostu, ale je nutné promíchat s původní ornicí v poměru 1:1.

Rostlina po zakrácení před vysazením na nové místo
Rostlina po zakrácení před vysazením na nové místo (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výsadba trvalek do nové jamky, nezapomeňte na ošetření ran prachem z dřevěného uhlí
Výsadba trvalek do nové jamky, nezapomeňte na ošetření ran prachem z dřevěného uhlí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nemusíte být smutní ani při pohledu na hortenzie nebo motýlí keře. Ty se dají velice snadno rozmnožovat hřížením. Potřebujete pouze kvalitní substrát, drát do tvaru U a ruční lopatku. Vedle rostliny vyryjte jamku. Skloňte do ní dlouhou větev, jejíž prostřední část přijde v zemi zajistit oním U drátem.

Výhon hortenzie připravený ke hřížení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výhon hortenzie připravený ke hřížení

Pak vezměte třeba kompostovou zeminu nebo substrát, upevněnou část jím zasypejte a následně přikryjte ještě původní ornicí. Toto řešení zabrání nadměrnému vysychání půdy. Během příštího roku je možné zkontrolovat, zda již došlo k zakořenění pohřížené větve. Pokud je po roce nová rostlina dobře zakořeněná, proveďte její oddělení od mateční rostliny a zasaďte na nové místo.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Co se zaschlými trvalkami? Podívejte se:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček