Pěstujte původní rostliny, jako je třeba jalovec. Z českých zahrad jakoby se vytratila tradice, jsou samý netradiční keř, ale takový krásný jalovec, který může být různě barevný i tvarovaný, neznámo kam vymizel. Není to škoda? Pojďme to změnit. Vraťme jalovec zase do zahrady. Poradíme vám, jak ho pěstovat. A pokud i přesto chcete do zahrady i závan dálek, pořiďte si nějakou jeho zahraniční odrůdu.

O jalovci a jeho pěstování
Jalovec se pěstuje po celém světě, patří k nejrozšířenějším keřům na světě a stejně jako v případě tisu červeného - je tu doma. I když jich nejvíce pochází ze Severní Ameriky a Asie. Vybrat si můžete zhruba ze 70 druhů, které se od sebe liší svou výškou, barvou i tvarem. Jalovec není pouze hezkým keřem, ale i přínosnou dřevinou, kterou s oblibou využívá i mnoho druhů ptáků a jiné zvěře. Ostatně, pozitivních účinků jalovce mohou využívat i lidé. Jalovce totiž tvoří kulaté šištice velké zhruba jako zrnko hrachu. Původem český je však jen jalovec obecný, který roste u nás i divoce na stráních a loukách v některých oblastech Čech a Moravy.
Vybíráte jalovec do vaší zahrady? Nechejte si poradit od našeho odborníka.

Jak pěstovat jalovec obecný
Pěstování jalovce není obvykle nic složitého. Nevyžadují příliš velkou pozornost. Jsou to extrémně odolné keře, které se dokáží přizpůsobit široké škále podmínek. Poradí si s chudou půdou, suchou lokalitou a ustojí dokonce i znečištění vzduchu ve městech. Hodí se proto pro každého a do každého místa. Vysazovat se mohou celoročně, ale tím nejlepším obdobím pro výsadbu je právě podzim.
Jalovec se dobře vyjímá v přirozených zahradách uprostřed vřesovitých rostlin. Díky své husté koruně je oblíbeným hnízdištěm ptáků a hodí se k tvorbě živého plotu. Kvete nenápadnými květy od dubna do června. Na podzim pak vytváří dužnaté modročerné bobulovité šištice, které ale dozrávají po dvou až třech letech. Hodí se nejen jako krmení pro ptáky, ale používají se i jako koření v kuchyni nebo v domácí lékárně.
Věděli jste, že jalovec pomáhá při hudnutí? Přečtěte si proč právě toto koření pomáhá a na co si dát pozor.
Jalovec zasaďte
Jalovec zasaďte do humózní, vlhčí, kyselé půdy. Pokud nemůžete, dařit se mu bude i v chudých kamenitých půdách nebo ve stavební suti, případně ve vápenité půdě. Nemá však příliš rád vysokou hladinu podzemní vody. Jak bylo již výše řečeno, jalovec se sází nejlépe na podzim, choulostivější druhy pak spíše na jaře. Rostliny po podzimní výsadbě mají totiž více času zakořenit. Na jaře pak lépe rostou a jsou schopné překonat případné problémy. Optimální je, když je vysadíte v druhé polovině října, pokud byste jalovec vysadili později, hrozí, že by vám mohl umrznout.

Před ponořením sazenice do země by měla být ošetřena růstovým stimulantem. Po zasazení rostliny je vhodné, aby půda byla mulčována smrkovými větvemi nebo jiným materiálem, což zabrání rychlému odpařování vlhkosti a chrání kořeny před mrazy. Pozdější zálivky není zapotřebí. Před zimou by měl být však čerstvě zasazený jalovec nasycen hnojivy. Pokud byl humus zaveden do půdy během výsadby, není třeba již nic dělat po další tři roky. Pokud je v půdě přebytek dusíku, poznáte to žlutou barvou jehel, ale i suchých větví. Starší jalovce pak nesnáší přesazování.
To nejlepší místo pro zasazení jalovce
Jalovec je světlomilná dřevina, která vyžaduje plné slunce. Dobře snáší i sluneční úpal. Ve stínu jsou větve řídké a nevýrazně vybarvené. Hodí se proto, aby byl vysazen i tam, kde to jiné jehličnany nesnesou. Skvěle vypadají v kombinaci s jinými jehličnany. Nízké plazivé odrůdy pak doporučujeme zasadit tam, kde se nedaří trávníku. Jalovce ale rozhodně nesázejte poblíž ovocných sadů, zvláště ne k hrušním, protože je pak skoro jisté, že je jednou napadne rez hrušňová. Pozor, pojem blízko, není v tomto případě 10 m, ale alespoň 200m. Jalovec rovněž můžete pěstovat v nádobách na terase nebo na větším balkoně.

Před zimou
Před zimou by měla být koruna jalovce svázána, aby se větve pod tíhou sněhu nezlomily. S příchodem zimy by měl být pak čerstvě zasazený jalovec také obalen krycím materiálem, jenž ho chrání před chladem. Toto je nutné udělat i u mrazuvzdorných druhů po zasazení, protože mladá sazenice není ještě dostatečně silná na samostatné zimování.
Nezapomeňte v zimě nakrmit ptactvo, které vás v létě těší svým zpěvem. Poradíme vám, co nasypat do krmítka.

Na jaře
Potom, co slunce začne být aktivní a sníh začne tát, nastává pro všechny druhy jalovců choulostivé období. Mohou v něm uhynout. Slunce je v té době může doslova spálit. Nejsou totiž po zimě zvyklé na sluneční paprsky, a proto je zapotřebí, abyste je v této době před sluníčkem chránili pytlovinou, tenkou stínící látkou nebo fáčovinou. Stínící materiál z jalovce můžete odstranit potom, co sníh roztaje. Potom se jalovec očistí i od jiných nečistot, odstraní se z povrchu starý mulč, který by mohl způsobit hnilobu kořenů. Prokypří se půda a po vyschnutí se na povrch může doplnit nová vrstva mulče.

Prořezávání jalovce
Prořezávání jalovce na podzim se provádí v těch případech, když je pěstován za účelem zdobení místa. Odstraňuje se z něj to, co vyčnívá a přebývá. Prořez je možný pouze u rostliny, které se dobře daří a je zdravá. U některých odrůd je nemožné vytvořit korunu. Na jaře je nutné z jalovce odstranit vše suché, zlomené a ochablé.

Jalovec na balkoně
Ano, pěstování jalovce na balkoně je skutečně možné. Vše se odvíjí jen od správné volby druhu. Existují totiž i takové druhy, které dosahují výšky 15 nebo 20 cm. Jde třeba o tzv. jalovec “Nana” nebo o něco větší “Blue star”, který má pěkný kulatý tvar a doroste do maximální výšky 1,5 m.

Množení jalovce
Jalovec můžete množit v létě řízkováním pod sklem. Na podzim ho pak můžete množit přímo na venkovním stanovišti.
Jsou věci, které příroda nedokáže. Naroubujte si jalovec do výšky podle našeho videa.
Problémy, které trápí jalovec
K nejčastějším problémům, které trápí jalovec, je jejich přemokření. Jsou sice odolné vůči suchu, ale nesnáší stálou vlhkost. Pokud je to způsobeno lidskou chybou, nabízí se jednoduché řešení, stačí jen upravit plán zavlažování. Jestliže to však způsobuje počasí, řešení je složitější. Pomoci může plachta, která zabrání, aby do půdy nevsáklo tolik deště. Jen ji pak nezapomeňte odstranit, aby se pro změnu půda nezapařila. Nejvíce nebezpečná je potom pro jalovce (kromě jalovce obecného) rez hrušňová, která netrápí pouze hrušně, ale i jalovce.

Vytváří na něm malé nádorovité zduřeniny v době od konce března až dubna. V období sucha jsou smrštěné, tmavě hnědé a pevné, později pak rzivě hnědé, splývající a prášivé.
Zdroje: gardeningknowhow.com; gardenersnet.com; treegrowing.tcv.org.uk; gardenerspath.com
Víte, co je vlastně zač, ta rez hrušňová?
TIP:
Chcete na svou zahradu přilákat drobné ptactvo? Pořiďte si okrasné keře, které udělají parádu i nasytí ptáky.
Publikováno: 2. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová