Zaměříme se na výsadbu růží. Růže patří mezi královnu zahradních rostlin nejen díky svým krásným květům, ale také dlouhověkostí. Ale to platí jen v tom případě, že dostává správnou péči, tu musíme započít právě už ve fázi jejich výsadby.
Při sázení růží na podzim postupujte podle následujících pravidel:
Sazenice růží si nejčastěji přinesete již nahrnkované v kontejnerech nebo větších květináčích. Hned na začátku, ještě před vysazením na nové místo, je dokonale zalijte. Pak se podívejte na vhodné místo, kde se růžím bude dobře dařit, místo by to mělo být světlé, nepříliš větrné. Hezká je například kombinace růží a nízkých dřevin, ale je zapotřebí myslet na dostatečný prostor, protože se rozrůstají nejen nadzemní orgány roštiny, ale i kořenový systém a zeleň si nesmí konkurovat.
Poté, co si vyberete vhodné místo, pusťte se rovnou do výsadby. Pomocí rýče odstraňte svrchní vrstvu půdy, pokud je kvalitní, tak ji dejte bokem. Podorniční vrstvu odstraňte do hloubky zhruba 20 cm, celková hloubka jamky pro sazenice růží by měla být tak kolem 40 cm. Vzhledem k faktu, že růže jsou rostliny náročné, dopřejte jim klidně kompostovou zeminu, smíchanou s původní, ale pouze kvalitní ornicí. Poté, co je výška substrátu v jamce již dostatečná, přidejte hnojivo, a to nejlépe takové, které má vyšší obsah fosforu a draslíku. Tento požadavek splňuje rohová moučka.

Poté si již připravte sazenice. Řádně zalitou růži vyjměte z kontejneru. Pokud má již příliš dlouhé kořeny, které jsou vně substrátu, nebojte se je mírně seříznout, podpoříte tím kvalitní zakořenění. Rány na hlavních větvích kořenů vydesinfikujte dřevěným uhlím či jeho prachem.

Následně do jamky usaďte sazenici růže a obsypejte ji směsí kompostovky s ornicí. Nezapomeňte po zasazení mírně zem přitlačit a důkladně zalít. Co je velice důležité, je nepoužívat pro růže kupované substráty, ty jsou totiž nesmírně vylehčené, velice rychle se slehnou a drží v sobě nadměrné množství vody, což rozhodně neprospěje kořenovému systému.

Ohledně mulčování existuje mnoho možností. Mnoho z vás se jistě uchýlí k obsypání růží štěpkou nebo mulčovací kůrou. Pokud jste si ale pořídili některé z boahtě kvetoucích odrůd, ponechejte prostor kolem rostlin přes zimu volný a přístupný pro jemné nakypření.
V době květu potom klidně lehce zapravte do půdy kolem růží granulovaný hnůj, někteří pěstitelé růží dokonce v minulosti prováděli i vydatné mulčování chlévským hnojem, který rostlinám dodá spoustu důležitých živin. Na zimu chraňte růže před omrznutím například omotáním bílou netkanou textilií a prostor nad kořeny ochráníte pomocí listí nebo půdy z kompostu.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Jak si poradit s výběrem růží pro podzimn výsadbu:
Publikováno: 3. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček