reklama

Jak uskladňovali ovoce a zeleninu naši předkové? Vyzkoušejte staré metody!

Naši předkové si dokázali při skladování úrody poradit i bez technických vymožeností. Uměli dlouhodobě uskladnit ovoce i zeleninu tak, aby vydržela i mimo sezonu. A to díky tomu, že respektovali fyzikální zákony. Jde o zajímavé a funkční metody, které můžete s úspěchem používat i v této době.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uskladněte úrodu po vzoru našich předků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak skladovat úrodu zeleniny

Uskladnit si zásoby cibule, česneku a další zeleniny nemusí být složité a dokázali si s tím i kdysi poradit. Jiná cesta nebyla a zelenina se později v zimě už špatně sháněla.

U cibule je to jednoduché – použijte obyčejné punčochy. Vložte do jedné z nich cibuli a udělejte nad ní uzel. Pokračujte další cibulí a dalších uzlem a tak dál, dokud nebude punčocha plná. Potom ji dejte na suché místo. Babičky je přehazovaly přes trám. Mezi jednotlivými kusy se tímto způsobem nemůžou šířit houby a snadno si vždycky jednu odstřihnete. Předtím ale nechte cibuli důkladně vyschnout, ořezejte kořeny a listy zkraťte asi na 5 cm. Všechny nemocné, nahnilé a poškozené bez milosti vyhoďte – to ostatně platí pro všechny druhy ovoce i zeleniny.

Cibuli skladujte ve staré punčoše
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cibuli skladujte ve staré punčoše

I česnek můžete uskladnit a uchovat jednoduše. Při sklizni jim nechte delší stvol. Odstraňte kořeny a rostliny uskladněte stvoly dolů, hlavičkami nahoru. Uložte je takto do nádoby a používejte podle libosti, bude vždy k dispozici -  stejně tak dobrý jako čerstvý.

I rajčata se dají skladovat. Ne tedy ta zcela zralá a červená. Z těch si můžete připravit kečupy či protlaky. Pokud je ale musíte sklidit už zelená, můžou vám doma krásně dozrát. Každé zvlášť zabalte do hedvábného papíru, naskládejte je do bedýnky a proložte jablky. Ta budou postupně uvolňovat etylen, který urychluje zrání. Rajčata postupně dozrají a neztratí na chuti. Sklidit takto můžete případně i celou rostlinu s plody. Kořeny zabalte do vlhkého papíru a zavěste jimi vzhůru. Používejte vždy jen zdravé plody, jinak můžete přijít o celou úrodu.

Dozrát zvládnou i zelená rajčata
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dozrát zvládnou i zelená rajčata

Brambory jsou zeleninou, kterou můžete skladovat v podstatě celoročně. Aby nezačaly předčasně klíčit a ztrácet na chuti, je potřeba je uskladnit podle určitých pravidel. Na jejich uložení použijte bedýnky, které vyložíte listy kapradí nebo kopřivami. Ty dejte na dno a na ně navrstvěte brambory. Plusem jejich skladování v bedýnkách je také to, že si snadno zkontrolujete jejich zdravotní stav během celé zimy. Důležitá je také správná teplota při skladování.

Brambory uložte na kapradí nebo kopřivy, nenaklíčí a udrží si chuť
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Brambory uložte na kapradí nebo kopřivy, nenaklíčí a udrží si chuť

Jak na skladování ovoce

Jablka jsou sice na pultech obchodů k mání celoročně, ale jak naložit s úrodou ze zahrádky? Jednoduše je naskládejte do bedýnek. Vždy v jedné vrstvě a stopkami nahoru. Pokud používáte plastové bedýnky, je údržba jednoduchá. S těmi dřevěnými bylo a je více práce. Je třeba je před použitím vydrhnout kartáčem a teplou vodou, abyste z nich odstranili možné zdroje infekce. Tato snaha se vyplatí, abyste nepřišli o úrodu.

Jablka a hrušky uložte stopkami vzhůru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jablka a hrušky uložte stopkami vzhůru

Na švestky platí jedna zajímavá metoda. Jen musíte mít studnu. Do sklenice nasypejte trochu mouky a do ní naskládejte švestky. Nesmí se navzájem dotýkat. Zase dejte vrstvu mouky a vrstvu švestek. Naplňte tímto způsobem celou sklenici a zapusťte ji do studny. Vytáhnout si ji pak můžete vždy, když budete potřebovat, a švestky budou jako právě utržené.

Švestky uskladněte do sklenice s moukou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Švestky uskladněte do sklenice s moukou

A co bylinky?

I s bylinkami můžete naložit jinak než jen metodou sušení, ačkoli je to nejběžnější a nejvyužívanější způsob. Není ale vždy ten nejlepší, protože bylinky mohou ztrácet chuť a vůni.

Zkuste to s nimi jinak – nasekejte je a naložte do sklenice s rozpuštěným sádlem nebo olejem. Dbejte na to, aby byly  úplně ponořené a oleje byl dostatek, jinak by se mohly zkazit. Další možností je zakonzervovat je solí. Z celkové hmotnosti směsi by 15 % měla tvořit sůl. Tu smíchejte s nasekanými bylinkami. Naplňte jimi sklenice, zakryjte vrstvou soli a nakonec voskovým papírem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Jak na dýně, aby vyržely celou zimu v dobré kondici:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová