reklama

Bobuloviny sázejte až do mrazů, pozor na časté chyby

Sázení bobulovin, jako je rybíz, josta, angrešt a další, se můžeme věnovat ještě nyní - v období, kdy podzim pozvolna přechází v zimu. Nejlepší jsou kontejnerované kusy s řádně vyvinutým kořenovým balem. Postup výsadby je velice jednoduchý. Ovšem i zde se může chybovat. Na co si dát pozor?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Správně provedená výsadba má u bobulovin vliv na jejich výnosnost (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pro výsadbu bobulovin jsou nejlepší volbou kontejnerované sazenice, ať je to rybíz, angrešt, josta nebo jiné druhy. Jejich výsadba je možná od jara až do období, kdy zamrzne půda. Pozor však na to, když dostanete prostokořennou sazenici od známých, je zapotřebí zjistit, o jaký druh se jedná. U kupovaných sazenic je zvykem, že obsahují štítek s původem a dalšími informacemi, kromě toho prostokořenné sazenice jsou vhodné pro sázení zjara nebo v říjnu, ne až na konci podzimu. K tomu všemu ještě musí být absolutně bez olistění.

Výsadbu proveďte tak, že nejprve vykopete jámu, ta musí být v průměru dvakrát až třikrát větší než kořenový bal. Následně na dno této jámy nasypte část ornice, kterou jste při hloubení odložili vedle. Důležité je důkladné zalití. Ideální je až do podoby, kdy je půda ve formě bláta, což zajistí dobré a rychlé přijetí sazenic. Také je zapotřebí dno srovnat do takové výšky, aby nové rostliny nebyly zasazeny hlouběji, než jsou v substrátu nebo původně v půdě. Jakékoliv hlubší vysazení je pro rostlinu špatné, protože bude hůře přijímat živiny, nepokvete a celkově může chřadnout.

Zálivka je nutná nejen před, ale i po výsadbě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zálivka je nutná nejen před, ale i po výsadbě

Vyjměte důkladně zalitou sazenici z kontejneru a vložte ji do připravené jámy. Nezapomeňte na hnojení, někdo využije osvědčenou klasiku v podobě granulovaného kravského hnoje nebo kompost z vlastních zdrojů.

Startovací dávka živin je důležitá v tom, že podpoří růst a vývin. Pak následně jámu zasypejte, půdu kolem vysazených keřů důkladně utužte například tak, že ji zašlapete. Výšku půdy kolem sazenice ještě doupravte tak, aby půda byla ve stejné výšce jako vršek kořenového balu, který jste s rostlinou vyjmuli z kontejneru. Pokud jsou nové rostliny vysoké a potřebují oporu, zapíchněte vedle nich kolíky a novou zeleň kolem nich svažte.

Usazení sazenice rybízu do správné hloubky v jámě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Usazení sazenice rybízu do správné hloubky v jámě

Nakonec ještě řádně nové rostliny zalijte. Pokud neprší a teploty vzduchu jsou nad nulou, zalévejte pravidelně přiměřenými dávkami vody, čímž usnadníte přijetí nových kusů a podpoříte první úrodu v příštím roce.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak si poradit se zmlazováním drobného ovoce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček