reklama

Jak vypadá tradiční česká zahrada? Najdete zde kombinaci krásy i účelnosti

Tradiční česká zahrada má vůči těm supermoderním, které vidíme běžně kolem novostaveb rodinných domů, zásadní výhodu. Skloubí v sobě nejen krásu, ale i užitkovost. Pokud si takovou zahradu chceme vybudovat, plánování není vůbec složité. V článku si uvedeme vše, co by takové zahradě rozhodně nemělo chybět.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pohled do zahrady, kde hraje prim zelenina, ovocné stromy a luční kvetoucí porost (Zdroj: Jaromír Malich)

Výsadou tradičních českých zahrad je nejen vzhled a užitkovost, ale také velká podpora drobných živočichů, mezi které rozhodně patří drobný hmyz, hlavně pak opylovači. Vstupní část je běžně tvořena záplavou nejrůznějších trvalek, z nichž bezesporu nejlepší službu pro opylovače splní třapatky, zvonky, srdcovka, perovskie, plaménky, z kvetoucích keřů potom hortenzie nebo motýlí keře. Kolem této části, stejně tak kolem celého domu je pravidelně sekaný trávník, který svojí povahou téměř dokonale brání invazi slimáků do zahrádky. Rozhodně ale nesmí chybět truhlíky s pelargoniemi, milion bells a dalšími druhy, které vstupní zónu k domu ještě více zkrášlí.

Vedle trvalkové kvetoucí části nezapomeňte na oázu odpočinku, která je vytvořena terasou, pergolou nebo jiným stylovým přístřeškem, který umožní odpočinek bez použití opalovacího krému a zabrání přehřívání místa. Do této zóny neodmyslitelně patří krb nebo gril, pokud je zde dostatek místa, pak nesmí chybět alespoň zahradní sprcha. Bazén se do takového typu zahrady obecně moc nehodí.

U domu rozhodně nesmí chybět zeleninová zahrádka. Ta bývá v rámci požadavků většinou rozlehlá, protože lidé obecně pěstování zeleniny a jahod mají ve velké oblibě. Při výstavbě domu ale nezapomínejte na jedno, chránit ornici před kontaminací stavebním materiálem a uježděním stavební technikou nebo kontaminací podorničním podložím. Půda na zahrádce musí být ve velmi dobrém stavu. Dostatečně velký skleník a na okraji zahrady objemný kompost představují dobrou možnost výroby kvalitní zeminy a velké úrody náročných zelenin.

Pohled do zahrady, kde hraje prim zelenina, ovocné stromy a luční kvetoucí porost
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pohled do zahrady, kde hraje prim zelenina, ovocné stromy a luční kvetoucí porost

V zahradě nesmí chybět ovocné stromy. Koloritem tuzemských zahrad klasického typu jsou jabloně, třešně nebo hrušně s bezplevelným pásem kolem kmene. V těchto místech je velice vhodné zasít například svazenku, lichořeřišnici nebo afrikány jako půdopokryvné druhy, chránící plochu před vysycháním a zarůstáním pelevem.

V zahradě je velice vhodné sekat jen třikrát až čtyřikrát ročně. Jsou zde běžné luční druhy, které dělají zahradu krásnou, přitom pokud je tráva odklízena, kvetení se každoročně zintenzivní. Na okraji zahrady také většinou nechybí ani políčko, kde se pěstují brambory, dýně a další zelenina.

Vegetace na políčku poslouží do čajových směsí nebo jako součást suchých vazeb
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vegetace na políčku poslouží do čajových směsí nebo jako součást suchých vazeb

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

V tradiční české zahradě rozhodně nesmí chybět trvalky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 12. 2021, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich