reklama

Když se teploty přiblíží nule, připravte balkonové rostliny na zimní odpočinek

Zazimovat balkonové rostliny, které mohou dlouhodobější teploty pod bodem mrazu nenávratně poškodit, je vhodné s prvními mrazy. Proto je na čase, abychom si tyto rostliny na zimování řádně připravili, nesmíme však zapomenout na vhodnou skladovací teplotu. Jak správně skladovat pelargonie a begónie -podíváme se na to v následujících řádcích.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zazimujte své balkonové rostliny včas (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Problematika zazimování balkonových rostlin se netýká jen pelargonií, ale hlavně hlíznatých begónií. Pokud je necháte delší dobu za mrazivého počasí venku, hlízy mohou namrznout a velmi rychle začnou hnít. Proto je zapotřebí hned, co teploty poklesnou na hodnotu kolem bodu mrazu, provést přípravu na zimování hlíz. Nejprve rostlinám odstraňte stonky s listy a následně pomocí sázecí lopatky (velmi opatrně) vyjměte z truhlíků hlízy.

Vyjmutí hlíz begónií z truhlíku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyjmutí hlíz begónií z truhlíku

Vyjmuté hlízy očistěte od půdy a opláchněte pod tekoucí vodou. Pak je vhodné je nechat v mírně teplejším prostředí oschnout. Skladování se provádí v jemně navlhlých pilinách nebo rašelině, kam opatrně vložíte hlízy a přihrnete. Zimování hlíz je možné bez přístupu světla a za teplot, které jsou kolem 5 °C. Alespoň jednou měsíčně proveďte kontrolu nepoškozenosti hlíz, hnijící nebo plesnivějící kusy je nutné neprodleně zlikvidovat.

Jiný postup zazimování se provádí u pelargonií. Aby nedocházelo k vysilování vegetace, je nutné provést důkladné zbavení všech květů a vhodné je muškáty i mírně zkrátit. Zkrácení provádějte zásadně pomocí ostrých zahradnických nůžek, rány pak dezinfikujte pomocí dřevěného uhlí. Po zastřižení ještě zkontrolujte, zda na rostlinách nejsou škůdci. K jejich likvidaci pomůže slabý postřik mýdlové vody.

Zkracování pelargonií před jejich zimním odpočinkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zkracování pelargonií před jejich zimním odpočinkem

Někteří pěstitelé využívají odstřižené části pelargonií k řízkování, které se v tuto dobu běžně neprovádí z důvodu malého množství slunečních paprsků. Jedinou výjimkou je možnost pěstování řízků tam, kde je dostatek světla - třeba na parapetu oken, která jsou otočena na východ. Zde také nehrozí vytahování nových kusů.

Truhlíky s připravenými pelargoniemi umístěte na světlé místo, avšak do prostředí, kde je teplota nanejvýše 10 °C. Důležité je nezanedbat zálivku, substrát je zapotřebí zavlažit alespoň jednou za tři týdny velmi mírnou dávkou vláhy. Jakékoliv větší množství vody způsobí poškození kořenů a úhyn rostlin, protože z důvodu krátkého dne nestačí zeleň všechnu vláhu zpracovat. Vláha se hromadí v dolní části nádob. Podobně jako pelargonie zazimovávejte i fuchsie, avšak u nich je zapotřebí být na pozoru ohledně napadení škůdci.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Seznamte se s méně známými balkonovkymi:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček