reklama

Připravte begónie k zimnímu spánku

Zazimovat hlízy begónií musíme vždy, když se přiblíží zimní období a teploty klesnou. Aby nás dále v létě těšily svými nádhernými květy, je toto nutné provést správně. A právě této problematice se věnujeme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby begónie kvetly i příští rok, je zapotřebí myslet na zazimování jejich hlíz (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak zazimovat begónie? Hlíznaté begónie mají jednu zásadní přednost. Každý rok vám přinesou záplavu květů. Aby každý rok prospívaly, potřebují begónie v zimě také řádný odpočinek.

Když se objeví první přízemní mrazíky, ostříhejte begóniím všechny výhony, hlízy opatrně vyjměte z truhlíku, omyjte proudem tekoucí vody a dva až tři dny nechte zaschnout. Poté je vhodné se podívat na stav hlíz. Nejčastěji jsou hlízy napadány broukem lalokonoscem, který v zahradě působí nemálo škod. Kromě hlíz begónií škodí i rododendronům a azalkám. Hlízy poškozené vývojovými stadii tohoto tvorečka poznáte podle otvorů v hlízách. Byť mohou vypadat hlízy v pořádku, po zazimování často začnou uhnívat. Napadené hlízy tedy zlikvidujte, ušetříte si spoustu zbytečných problémů.

Hlíza poškozená lalokonoscem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hlíza poškozená lalokonoscem

Po oschnutí a roztřídění hlíz využijte bedýnku nebo truhlík, vyplněný různými přírodními materiály. Použijte hobliny, piliny nebo rašelinu. V hmotě nasypané do nádoby vytvořte otvory, do nichž opatrně vložíte hlízy a zahrnete vrstvou o výšce zhruba 3 cm. Následně vyberte tmavé místo s teplotou do 7 °C, před uložením však nezapomeňte na mírné narosení, aby hlízy nebyly úplně v suchu.

Ukládání hlíz do hoblin
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ukládání hlíz do hoblin

Nejčastějšími chybami při zimování hlíznatých begónií je kropení příliš velkými dávkami vody, což způsobí hnilobu, a použití nevhodného substrátu, který není vzdušný. Dalším problémem je zazimování při příliš vysokých teplotách - rostlinu to zbytečně vysiluje. K vyjmutí hlíz z hmoty přistupte v březnu, kdy podzemní orgány necháte narašit, a pak zasadíte do truhlíků.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak begónie množit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček