reklama

Jak pěstovat hlívu na pařezu nebo dřevěném špalku

S předpěstováním hlívy a jejím naočkováním bychom měli začít ideálně v chladném období, tedy v zimě, na podzim nebo v předjaří. Zima je vhodná i pro očkování polen, která je nutné uchovat do jara v prostředí se stabilní teplotou. K tomu poslouží například  sklep, kotelna, prádelna či jiná místnost, kde je teplota kolem 15 až 18 °C, nejméně však 10 °C.

i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Pěstování hlívy na zahradě - na pařezu listnatého stromu (Zdroj: Běla Nedorostová)

Pro pěstování hlívy na zahradě je vhodné pařezy očkovat na konci dubna. K naočkování hlívy se nejlépe hodí pařezy z ořešáku, břízy, buku nebo topolu.

Hlíva ústřičná rostoucí v lese na kmeni stromu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlíva ústřičná rostoucí v lese na kmeni stromu

Pěstování hlívy začnete očkováním v zimě

Hlavní předností zimního očkování je, že špalky do jara prorostou podhoubím a v dubnu je můžeme dát ven do zeminy. Pokud se rozhodneme očkovat až na jaře, může se stát, že budeme mít úrodu až další rok. Zimní měsíce totiž rozhodují o tom, kdy budeme hlívu sklízet.

Pěstování hlívy na slámě

Pro pěstování hlívy na slámě jsou vhodné letní měsíce. Jako podloží lze použít jakoukoli obilnou slámu. Tu bychom měli rozřezat na malé kusy a prolít několikrát vodou. I nadále bychom ji měli udržovat ve stálé vlhkosti. Ta by se měla pohybovat kolem 70 %. Provlhčený substrát pak napěchujeme do igelitového pytle a naočkujeme myceliem.

Hlívu lze pěstovat na jakékoli obilné slámě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlívu lze pěstovat na jakékoli obilné slámě

Celoroční pěstování

Celoročně lze hlívu pěstovat na slámě a dřevní štěpce. Důležité je sledovat zejména změny teplot. Pro růst podhoubí po očkování je ideální teplé prostředí, pro tvorbu plodnic pak chladné.

Očkování do substrátu

Na pytel s 20 kg vlhkého substrátu použijeme 1 l očkovacího podhoubí. Pytel pak uchováváme po dobu čtyř až pěti týdnů v prostředí, kde je teplota kolem 25 °C. Během této doby by měla očkovací látka prorůst dovnitř pěstebního substrátu. Poté umístíme pytel na chladnější místo s teplotou kolem 18 °C. Aby houby mohly prorůstat ven, uděláme do pytle díry.

Pytel uložíme na čtyři až pět týdnů do teplé místnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pytel uložíme na čtyři až pět týdnů do teplé místnosti

Pěstování na dřevěných špalcích

Protože hlíva je dřevokazná houba, vyhovuje jí naočkování do dřevěných špalků nebo pařezů listnatých stromů. Nejlépe se ujme na špalku z ořešáku, břízy, buku nebo topolu. Hlívu lze do dřevěných špalků naočkovat pomocí dřevěných kolíčků, které můžeme zakoupit už s myceliem. Obojí se provádí v květnu nebo červnu.

Další možnost pěstování hlívy ústřičné je v igelitových pytlích

Hlíva naočkovaná do pařezu ořešáku substrátem s myceliem
i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Hlíva naočkovaná do pařezu ořešáku substrátem s myceliem

Postup při očkování

Jednou z možností je vyvrtat do dřevěného špalku či pařezu otvory do hloubky asi 4 cm s průměrem zhruba 8 mm. Vzdálenost mezi nimi by měla být asi 10 cm. Do otvorů pak vložíme kolíčky s myceliem a lehce je vmáčkeme pod povrch. Aby mycelium nevysychalo, zakapeme naočkované otvory voskem.

Další možnosti naočkování špalku

Špalek rozřežeme na menší - asi 20cm kusy, které namočíme. Jeden špalek zakopeme do země, aby částečně vyčníval nad zem. Do místa řezu nasypeme substrát s myceliem. Na něj můžeme stavět další špalky zasypané vždy vrstvou substrátu s myceliem. Zakončíme je tenkou pokličkou uříznutou ze špalku, položenou na poslední vrstvu substrátu.

Nejen,že je hlíva velmi chutná houba, ale má také množství léčivých účinků. Podívejte se na video, kde vám řekneme, proč byste měli pěstovat hlívu i vy.

Hlíva rostoucí na špalku dřeva z listnatého stromu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlíva rostoucí na špalku dřeva z listnatého stromu

Špalky spojíme a opatříme igelitem

Špalky naskládané na sebe a zasypané substrátem s myceliem na závěr spojíme a přitáhneme k sobě vrutem. Přes všechny pak přetáhneme igelitový pytel, do kterého uděláme hustě zářezy, jimiž bude houba prorůstat. Aby hlíva plodila, špalky i pařezy je nutné pravidelně zalévat. V optimálních podmínkách může hlíva plodit na jaře i na podzim po dobu pěti let.

Zdroj informací: sazenicka.cz; www.planetahub.cz

TIP:

Urodilo se vám hodně hlívy? Vyzkoušejte náš osvědčený recept na dršťkovou polévku z hlívy ústřičné

Publikováno: 12. 12. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová