reklama

Chtěli byste si založit pravou venkovskou zahradu? Pozor, vyžaduje péči, ale je rájem na zemi!

Kolem chalupy chceme mít velmi stylově provedenou venkovskou zahradu. Toto řešení skloubí dohromady přírodní materiály místo betonové dlažby a zídek - vše doplněné záplavou trvalek. V zahradě převládají ovocné stromy, které krásně podtrhne kvetoucí louka. Jak venkovská zahrada vlastně může vypadat a které prvky se k ní určitě nehodí?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro venkovskou zahradu je hlavním prvkem spousta rostlin a značný podíl přírodních materiálů, při zakládání nezapomeňte na místa pro odpočinek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud si založíte venkovskou zahradu například u chalupy, vykouzlí vám úsměv na tváři, kdykoliv na ní pohlédnete. Je totiž jaksi prostá moderních materiálů, jako je betonová dlažba. Místo ní se na místě nášlapných nebo parkovacích ploch objevuje kámen, který působí v zahradě mnohem přirozenějším dojmem a vyžaduje úplně minimální péči.

Pro venkovské zahrady je charakterictická bujnost. Víte, které rostlinky se k sobě hodí? Přečtěte si i náš další článek.

Nedílnou součástí každé venkovské zahrady je spousta záhonů, kde převládají trvalky. Kolem chalupy potěší svými květy, nejlépe jim je však ve  slunečných polohách, kde dostávají alespoň jednou za čas zálivku. Osvědčené jsu druhy jako třapatky, bohyška, zvonky, plaménky - doplněné o levanduli a další druhy. V létě vytvoří takovou záplavu barev, že se budete těšit na každý víkend, strávený v rozkvetlé zahradě.

A pokud chcete nějaký osvědčený tip na trvalky do stínu, zvolte třeba sasanky. Jestliže máte ještě nějaký nevyužitý prostor, nebojte se sáhnout po dřevinách, jako jsou kleče, borovice, modřín, nízké javory nebo břízy. Smrk je oblíbeným jehličnanem, avšak v současné době zcela nevhodný, a to z důvodu silné kůrovcové kalamity v posledních letech. Avšak pozor, stromy se za několik let rozrostou a mohou být terčem svárů mezi sousedy, proto je vysaďte tam, kde nebudou nikomu překážet.

Nezapomeňte si na zahradě vysadit také trvalky, které jsou zdraví prospěšné. Přečtěte si, které to jsou a jaké blahodárné účinky majíl

Spousta trvalek dělá venkovskou zahradu krásnější
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spousta trvalek dělá venkovskou zahradu krásnější

Do každé venkovské zahrady patří i velká zeleninová zahrádka. Abyste se nemuseli namáhat a šetřili svoje záda, zvolte například provedení s vyvýšenými záhony.

Rámy na záhony můžete koupit v hobbymarketech, kde jednoduše sáhnete po nástavcích na europaletu a ty naskládáte na sebe. Provedení z plastu je však modernější a také déle vydrží. Při využití dřevěných nástaveb nezapomeňte oddělit materiál rámu od půdy v záhonu například hydroizolační folií. Vyvýšené záhony vyvážejte každý rok, je to velice šikovný prostředek pro kompostování velkého množství spadaného listí, trávy a dalšího organického odpadu. Avšak i klasické záhony, kde jsou cestičky vysypány dřevěnou štěpkou, patří ke každé chalupě.

Zelenina doplněná o letničky, které fungují také jako ochrana proti škůdcům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelenina doplněná o letničky, které fungují také jako ochrana proti škůdcům

Součástí každé venkovské zahrady je i kompost s několika pozicemi, který slouží jako zásobárna živin pro celou zahrádku. V zahradě nesmí chybět vhodně zvolené odrůdy ovoce, jako jsou rybíz, josta, angrešt, borůvky, maliny, rakytník a také hodně stromů. Mezi nejoblíbenější patří tradičně  jabloně, hrušně nebo třešně.

Máte na půdě staré dřevěné trámy? Na zahradě najdou využití! Máme pro vás tipy, které vás okouzlí.

Pohled do zahrady s ovocnými stromy a loukou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pohled do zahrady s ovocnými stromy a loukou

Zahrada je po stránce údržby travnatých ploch vedena jako extenzivní.To znamená, že na ní převládají kvetoucí porosty, které se každoročně vysemení. Údržba je řešena sečením, které provádíte maximálně čtyřikrát do roka. Aby zůstala druhová bohatost na zahradě a každý rok louka kvetla, sečení je nutné řešit například bubnovou sekačkou. Kolem chalupy je pak běžné mít upravený a pečlivě střižený trávník.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Ani suchá místa nemusí zůstat bez trvalkové výsadby:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Na žádné zahradě nesmí chybět praktický kompostér. Vyrobte si vlastní kompostér podle svých představ

 

Publikováno: 10. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček