reklama

Jak zazimujete choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny?

V podzimní době nesmíme zapomenout ani na zazimování choulostivých cibulovin a hlíznatých rostlin, které by v půdě přes zimu mohly zmrznout. Jde hlavně o jiřiny a gladioly, které mají podzemní hlízy, a právě ty je zapotřebí vyrýt a důsledně skladovat na bezmrazém a suchém místě.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Před zazimováním vyrejete hlíznaté rostliny z půdy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na zazimování choulostivých cibulovin a hlíznatých rostlin je právě ten nejvyšší čas. Zaměříme se zejména na oblíbené hlíznaté rostliny. Na zahradách z choulostivých hlíznatých rostlin pěstujete hlavně jiřiny. V létě dlouho a krásně kvetou, když se přiblíží podzim, je zapotřebí se připravit na jejich vyjmutí z půdy. Tato "operace" se provádí v říjnu, hlízy je možné vyjmout ještě v době, kdy nemrzne. Nebo můžeme vyčkat do prvních přízemních mrazíků, kdy teploty pod nulou poškodí nadzemní části.

Hlízy vyryjte opatrně, nejlépe pomocí rycích vidlí. Následně je zbavte všech zbytků půdy. Pokud je mokro, pak se nebojte opláchnout je proudem vody. Následně zastřihněte nadzemní části tak, že na hlízách zůstane maximálně 10 cm dlouhý stonek. Hlízy uložte do plastové bedýnky bez otvorů. Je nutné, aby hlízy stály stonky dolů, čímž z nich vytečou veškeré zbytky vody. Zhruba po dvou až třech dnech, kdy hlízy důkladně necháte oschnout, je uložte do bedýnek stonky nahoru a zasypejte rašelinou, pilinami nebo hoblinami. Umístění do tmavé místnosti s teplotou do 10 °C zajistí jejich bezproblémové přezimování.

Zasypané hlízy jiřin před uložením do bezmrazé místnosti
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zasypané hlízy jiřin před uložením do bezmrazé místnosti

Velmi oblíbené jsou i gladioly, které znáte jako mečíky. Ty mají také podzemní hlízy a k jejich vyrytí se přistupuje nejčastěji v první polovině října, kdy ještě přízemní mrazíky nehrozí. Nejprve odstřihněte ostrými zahradnickými nůžkami poslední květy.

Velice opatrně vyryjte hlízy z půdy. Důkladně je očistěte od veškerých zbytků půdy a zkontrolujte, zda nejsou poškozené. Pokud patříte k začátečníkům a divíte se, co to je za ty malé pacibulky, které se vytvořily na hlízách, jde o bruty. Můžete je zasadit na podzim do půdy, kde přezimují a postupně z nich vyrostou plnohodnotné hlízy. Je to sice trochu zdlouhavá, ale zato velice jednoduchá metoda, jak si podomácku tyto krásně kvetoucí rostliny rozmnožit. Následně odstraňte nadzemní část tak, že s hlízami zůstane ne více než 10 cm stonků.

Hlízy mečíků s bruty
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hlízy mečíků s bruty

Důkladně očištěné hlízy se zastřiženou zelenou částí umístěte do prostředí, kde nehrozí mrazy. Skladování hlíz gladiolů provádějte do prodyšných normalizovaných nebo jiných přepravek a uložte na suché místo s teplotou do 10°C. Pozor na používání dřevěných bedýnek, které mohou být zdrojem houbových chorob.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 16. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček