reklama

Při zakládání živého plotu je nutno dbát i na polohu a velikost zahrady

Živý plot je jedna z variant, jak si můžete ohraničit pozemek. Před tím, než se pustíte do výsadby živého plotu, nesmíte zapomenout na několik důležitých bodů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při zakládání živého plotu je nutno dbát i na polohu a velikost zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Před výsadbou živého plotu si dejte pozor na zákonem předepsané vzdálenosti od sousedních pozemků, nároky vysazovaných dřevin či rostlin na stanoviště. Také je třeba dobře odhadnout formu a výšku růstu jednotlivých druhů.

Jak na výsadbu a údržbu živých plotů?

Optimální dobou k vysazování živého plotu je jaro a začátek podzimu. Kontejnerované rostliny se mohou vysazovat celoročně. Vzdálenost vysazovaných dřevin od ostatních zahradních rostlin závisí na očekávaném objemu plotu. U volně rostoucích plotů se pohybuje kolem 1,5 až 2 metrů, u silně rozrůstajících se dřevin i více. Podle druhů a velikosti malých sazenic vysazujte na jeden metr 1-5 kusů rostlin. U nestříhaných (volně rostoucích plotů) doporučujeme 1-2 rostliny, u jehličnanů 2-3, u tvarovaných plotů 3-5 kusů. Sazenice před vysazením důkladně prolijte.

Prostokořenné rostliny a rostliny z kontejnerů také důkladně prolijte. Dřeviny nesázejte hlouběji, než byly vysazeny předtím. Poznáte to podle hnědavého zabarvení kořenového krčku. Kořenový bal by měl být zakrytý do výšky alespoň 2 cm zahradní zeminou. Jámy pro sazenice by měly být 1,5 až 2 x větší než objem kořenového systému, případně kořenového balu či kontejneru. U tvarovaných plotů by měla být jáma zhruba 50 cm široká a 30 cm hluboká. U těžkých půd je nutno prokypřit půdu na hloubku rýče a pokud možno ji zkvalitnit vyzrálým kompostem. Stejně jako je tomu u výkopu pro výsadbu. 

Rostliny připravené k sázení do živého plotu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny připravené k sázení do živého plotu

Sazenice z kontejnerů před vysazením vyjměte z nádoby. Sazenice s kořenových balem se vysazují včetně školkařské síťky, kterou jsou obaleny. Po umístění sazenice do výsadbové jámy rozvažte ochranný bal a přehněte. Sazenice vyrovnejte, jámu zasypte vykopanou zeminou nebo zahradním substrátem. Důkladně a pevně ji přišlápněte a nakonec vydatně zalijte. U listnatých dřevin seřízněte po vysazení jednoletý výhonek na polovinu délky, v jaké jste sazenice zakoupili. 

Jakmile dokončíte výsadbu, pokryjte vysázený pruh silnou vrstvou organického materiálu, jako je například kůrový mulč - na ochranu před vysycháním půdy a zaplevelením. Listnaté dřeviny se stříhají zpravidla dvakrát do roka, a to v červnu a v srpnu, případně v září. Jehličnany zastřihujte během celé vegetace od jara do podzimu. Pro stejnoměrně hustý a krásný růst by se měly živé ploty stříhat do lichoběžníkového tvaru. PRAVIDLO: směrem vzhůru střih zužujte. Šířka nejvyšší části živého plotu by měla být o 1/10 užší než výška. 

V suchém létě je nezbytné plot důkladně zalévat. V období od března do srpna můžete živý plot přihnojovat speciálním hnojivem. Jehličnany mohou být dodatečně chráněny hořkou solí před plísní hnědou - reznutí jehličí. Odpad ze stříhání živého plotu upravíme pomocí drtiče větví. Poslouží jako vhodný půdní kryt. V zimě (při delším suchu) nezapomínejte na to, že zejména stálezelené rostliny živých plotů potřebují vodu. Zavlažování by mělo být prováděno pouze tehdy, není-li půda zmrzlá. Pokud chybí přísun vody z půdy, rostliny zasychají.    

Zastřihávání živého plotu je důležité
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Zastřihávání živého plotu je důležité

Co budete potřebovat:

 • 25 - 30 rostlin
 • výsadbovou zeminu
 • hnojivo na okrasné dřeviny
 • kompost
 • mulčovací kůru
 • hořkou sůl
 • nůžky na živý plot
 • zahradnické nůžky
 • nůžky/nůž na větve
 • prořezávací pilu nebo elektrické nůžky na živý plot
 • kolečko
 • rýč
 • hrábě
 • zahradní hadice nebo kropicí konev
Ukázka živého plotu rozdělující dva pozemky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Ukázka živého plotu rozdělující dva pozemky

Tip: 

Živé ploty mohou být využívány nejen k ohraničení pozemku, ale mohou také velmi dobře přispívat k utváření vzhledu zahrady. Jsou vhodné jako vizuální ochrana a ochraňují významně proti větru a hluku. Vytváří stín a plní rovněž důležité ekologické úkoly. 

Vypěstujte si živý plot z původních dřevin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdroj informací: autor

Publikováno: 18. 12. 2021, Autor: Jaroslav Celba, Profil autora: Jaroslav Celba