Živý plot je jedna z variant, jak si můžete ohraničit pozemek. Před tím, než se pustíte do výsadby živého plotu, nesmíte zapomenout na několik důležitých bodů.
Před výsadbou živého plotu si dejte pozor na zákonem předepsané vzdálenosti od sousedních pozemků, nároky vysazovaných dřevin či rostlin na stanoviště. Také je třeba dobře odhadnout formu a výšku růstu jednotlivých druhů.
Jak na výsadbu a údržbu živých plotů?
Optimální dobou k vysazování živého plotu je jaro a začátek podzimu. Kontejnerované rostliny se mohou vysazovat celoročně. Vzdálenost vysazovaných dřevin od ostatních zahradních rostlin závisí na očekávaném objemu plotu. U volně rostoucích plotů se pohybuje kolem 1,5 až 2 metrů, u silně rozrůstajících se dřevin i více. Podle druhů a velikosti malých sazenic vysazujte na jeden metr 1-5 kusů rostlin. U nestříhaných (volně rostoucích plotů) doporučujeme 1-2 rostliny, u jehličnanů 2-3, u tvarovaných plotů 3-5 kusů. Sazenice před vysazením důkladně prolijte.
Prostokořenné rostliny a rostliny z kontejnerů také důkladně prolijte. Dřeviny nesázejte hlouběji, než byly vysazeny předtím. Poznáte to podle hnědavého zabarvení kořenového krčku. Kořenový bal by měl být zakrytý do výšky alespoň 2 cm zahradní zeminou. Jámy pro sazenice by měly být 1,5 až 2 x větší než objem kořenového systému, případně kořenového balu či kontejneru. U tvarovaných plotů by měla být jáma zhruba 50 cm široká a 30 cm hluboká. U těžkých půd je nutno prokypřit půdu na hloubku rýče a pokud možno ji zkvalitnit vyzrálým kompostem. Stejně jako je tomu u výkopu pro výsadbu.
Sazenice z kontejnerů před vysazením vyjměte z nádoby. Sazenice s kořenových balem se vysazují včetně školkařské síťky, kterou jsou obaleny. Po umístění sazenice do výsadbové jámy rozvažte ochranný bal a přehněte. Sazenice vyrovnejte, jámu zasypte vykopanou zeminou nebo zahradním substrátem. Důkladně a pevně ji přišlápněte a nakonec vydatně zalijte. U listnatých dřevin seřízněte po vysazení jednoletý výhonek na polovinu délky, v jaké jste sazenice zakoupili.
Jakmile dokončíte výsadbu, pokryjte vysázený pruh silnou vrstvou organického materiálu, jako je například kůrový mulč - na ochranu před vysycháním půdy a zaplevelením. Listnaté dřeviny se stříhají zpravidla dvakrát do roka, a to v červnu a v srpnu, případně v září. Jehličnany zastřihujte během celé vegetace od jara do podzimu. Pro stejnoměrně hustý a krásný růst by se měly živé ploty stříhat do lichoběžníkového tvaru. PRAVIDLO: směrem vzhůru střih zužujte. Šířka nejvyšší části živého plotu by měla být o 1/10 užší než výška.
V suchém létě je nezbytné plot důkladně zalévat. V období od března do srpna můžete živý plot přihnojovat speciálním hnojivem. Jehličnany mohou být dodatečně chráněny hořkou solí před plísní hnědou - reznutí jehličí. Odpad ze stříhání živého plotu upravíme pomocí drtiče větví. Poslouží jako vhodný půdní kryt. V zimě (při delším suchu) nezapomínejte na to, že zejména stálezelené rostliny živých plotů potřebují vodu. Zavlažování by mělo být prováděno pouze tehdy, není-li půda zmrzlá. Pokud chybí přísun vody z půdy, rostliny zasychají.
Co budete potřebovat:
- 25 - 30 rostlin
- výsadbovou zeminu
- hnojivo na okrasné dřeviny
- kompost
- mulčovací kůru
- hořkou sůl
- nůžky na živý plot
- zahradnické nůžky
- nůžky/nůž na větve
- prořezávací pilu nebo elektrické nůžky na živý plot
- kolečko
- rýč
- hrábě
- zahradní hadice nebo kropicí konev
Tip:
Živé ploty mohou být využívány nejen k ohraničení pozemku, ale mohou také velmi dobře přispívat k utváření vzhledu zahrady. Jsou vhodné jako vizuální ochrana a ochraňují významně proti větru a hluku. Vytváří stín a plní rovněž důležité ekologické úkoly.
Vypěstujte si živý plot z původních dřevin:
Zdroj informací: autor
Publikováno: 18. 12. 2021, Autor: Jaroslav Celba, Profil autora: Jaroslav Celba