reklama

Jak správně vybírat vlašské ořechy na pečení i zdravé mlsání

Jak vybrat dobré vlašské ořechy není taková věda, ale rozhodně to nepodceňujte. Hořké a žluklé ořechy vám zkazí celou chuť a zmaří úsilí, které jste možná vložili právě do pečení vánočního cukroví. Vybírejte proto jenom kvalitní a čerstvé ořechy. Výsledek bude stát za to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlašské ořechy by neměly chybět v jídelníčku po celý rok. Jak si poradit s jejich výběrem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rady, jak vybrat dobré a chutné vlašské ořechy, nejsou nijak složité a zvládnete to i bez velkých zkušenosti. Nejlepší a nejchutnější by mohly být ořechy vypěstované u nás. Zlaté pravidlo zdravé a správné výživy totiž říká, že pro každého je v první řadě nejlepší to, co mu poskytuje příroda v jeho okolí a jeho krajině. Navíc tím podpoříte místní trh a místní pěstitele. Pokud máte vlastní ořešák nebo dodávky od známého, máte vyhráno a kvalitu si snadno pohlídáte. Pro výběr z běžného trhu se můžete řídit našimi radami.

Vybrat ořechy naše nebo zahraniční? Jak na to?

Jak jsme si již napsali, výběr ořechů vypěstovaných u nás by mohla být ta nejlepší volba. Bohužel ale kapacity našich pěstitelů neumí uspokojit vysokou poptávku na trhu, a proto se dováží také ze zahraničí. Největšími producenty vlašských ořechů jsou Čína, USA a Chile. V Evropě se pěstování ořešáku věnují především Ukrajina a Rumunsko. Vlašských ořechů existuje až 50 odrůd a liší se nejen původem, ale také barvou a velikostí jader.

Ořechy z Evropy jsou často trpké, až nahořklé a kvalita není vždy nejlepší. Naproti tomu dovoz z USA a Chile má velmi vysokou kvalitu a také příjemnější a lepší chuť. Díky tomu, že je poloha obou krajin na opačné části zeměpisného pásma, plynule se tak jejich produkce doplňuje a společně jsou schopny pokrýt celoroční poptávku. U ořechů z dovozu v tomto případě můžete vsadit na jistotu a překontrolujete si pak už jen druhotní znaky jako napadení plísní, zčernalost a žluknutí, co může způsobit špatné skladování.

Ořešák královský je zlatem na každé zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ořešák královský je zlatem na každé zahradě

Tmavý ořech nemusí být špatný ořech

Jádra vlašských ořechů vypadají jako mozek a mají většinou světle hnědou barvu. Není to ale vždy pravidlem, rozlišujeme čtyři základní barevné stupně: od nejsvětlejší hnědé po výrazně tmavší hnědou. Setkáte se pak s označením extra light, light, light amber a amber. Severoamerické ořechy jsou zpravidla světlejší, východoevropské jsou výrazně tmavší. Velikostně se také liší, plody mohou být velké od cca 2 cm až do 3 cm a více. Označují se jako baby, medium, large a jumbo.

Posledním - pro cukráře velmi podstatným označením kvality je také to, kolik neponičených půlek jader vlašského ořechu balení obsahuje. Čím je podíl rozdrcených ořechů vyšší, tím se i balení považuje za kvalitnější. Hezké a nepoškozené půlky vlašáku totiž využijete na zdobení dortů nebo vánočního cukroví, například pro upečení mysliveckých knoflíků.

Poctivý výběr vlašských ořechů je základem úspěchu v kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poctivý výběr vlašských ořechů je základem úspěchu v kuchyni

Pro pečení je důležitá chuť

Pro konzumování a pečení je důležitá samozřejmě chuť. Při výběru překontrolujte tedy nejen původ, velikost a podíl celých ořechů, ale podívejte se dobře na jejich vzhled a barvu. Pokud je to možné, zkuste k nim přičichnout. Hledejte stopy plísní a žluknutí. Takové ořechy patří okamžitě do koše, žádné oplachování ani finty s pražením nezkoušejte. Jednak to nepomůže, ale hlavně si můžete i zdravotně ublížit. Nekvalitní, napadený nebo starý ořech vám může způsobit nemalé zdravotní potíže. A za to to nestojí. Pokud v balení narazíte na více ořechů, po kterých vám zůstane na jazyku nepříjemná pachuť, reklamujte je.

Při pečení rozhoduje chuť
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pečení rozhoduje chuť

Zásady nejvyšší kvality

  • Větší velikost – je to známka dobré péče a kvalitních podmínek pro růst a dozrávání.
  • Jsou celé, nerozdrcené – celé ořechy jsou dražší, ale vypadají lépe a mají větší škálu využití pro cukráře i domácí pečení.
  • Příjemná chuť – na jazyku po nich nezůstane nepříjemná chuť či hořkost.
  • Bez fleků a teček – mohou být známkou napadení škůdci či plísní. Drobní škůdci se dokážou provrtat bez problémů tvrdou skořápkou nebo se dostanou k jádrům při špatném skladování a manipulaci při přepravě. Vlašáky jim bohužel velmi chutnají, hlídejte si skladování proto i doma. Ideální je suché, tmavé a chladnější prostředí.
  • Neobsahují nežádoucí části – například zbytky kousků skořápek.

Vlašské ořechy jsou zdrojem velmi cenných prvků

Zajímavostí je, že ořechy se na stromě tvoří ještě dříve než první listy. Jsou zdrojem vitaminu E, B1 či B6, najdete v nich kyselinu listovou, hořčík, měď, zinek, vápník, draslík, železo i fosfor. Zhruba 70 % plodu tvoří tuky, které obsahují zdraví velmi prospěšné omega-3-mastné kyseliny. Pokud pravidelně přidáte do svého jídelníčku konzumaci ořechů, tak můžete snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, posílíte si mozek a nervovou soustavu všeobecně. Dětem se přímo doporučuje pravidelná konzumace vlašských ořechů pro celkový správný vývoj a růst.

Zdroj informací: ochutnejorech.cz; prozeny.cz

Podívejte se, jak ořechy pěstovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná