reklama

Kvetoucí zahrada - pastva pro oči i užitečný hmyz

Kvetoucí zahrada je pastvou nejen pro oči, ale i pro drobný hmyz, který zde má připravenou hostinu od jara až do podzimu. Přemýšlíte nad tím, jak si kvetoucí zahradu vybudovat a které druhy v ní nesmí chybět? Pak jste na správném místě, tomuto tématu se věnujeme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hortenzie patří k nejkrásnějším keřům vhodných pro kvetoucí zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dnešní doba je v rámci budování zahrad poměrně skoupá na kvetoucí zahrady, protože vyžadují pravidelnou a svědomitou péči. Ale na zahradách, kde je pouze několik stromů a keřů doplněných o krátce střižený trávník, se hmyz moc nedrží. Navíc je zde v letním období příšerné vedro a sucho. Plánování kvetoucí zahrady je důležité, je třeba si rozmyslet, kam nasadíte kvetoucí keře, trvalky, ale i letničky. Nedílnou součástí každé kvetoucí zahrady je také záplava rostlin v nádobách. Dokreslují krásu celého místa, které využíváte od jara do podzimu k odpočinku, a to i tomu aktivnímu.

Kvetoucí keře je vhodné rozmístit do okrajů zahrady. Nejčastěji pěstovanými druhy jsou hortenzie, na venkovských zahradách nezapomeňte také na motýlí keře. Při sázení je zapotřebí přemýšlet, kolik místa takovým rostlinám dáte, určitě je vsaďte do kvalitní půdy, na substrát rovnou zapomeňte, ten rychle slehne a drží v sobě přebytek vlhkosti, což nesvědčí kořenovému systému. Ke krásným druhům patří také růže, které je zapotřebí volit barevně tak, aby se zahradou kontrastovaly.

Kombinace několika druhů přináší výsledky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinace několika druhů přináší výsledky

Vznikne tak zajímavá podívaná. Růže vyžadují náročnější péči, protože potřebují dostatek slunce, vláhy, kromě toho je nutné také pravidelné stříhání. Ale s vhodnou péčí se výsledek tvrdé práce dostaví velmi rychle. Někteří pěstitelé dokonce mulčují růže koňským hnojem, aby jim zajistili přísun velkého množství živin. Mezi menší rostliny keřovitého vzrůstu, které v kvetoucích zahradách nesmí chybět, je rozhodně zlatice, srdcovka nebo pivoňky, patřící k prvním kvetoucím druhům.

Při plánování kvetoucí zahrady nezapomeňte na trvalky. Patří mezi vděčné a nenáročné obyvatele zahrady, přičemž jejich hustá výsadba brání vysychání půdy. Při kvetení vytváří úžasnou scenérii, od které nebudete chtít odtrhnout oči. Mezi tradiční trvalky patří třapatka, boubelík, hosta, perovskie nebo rozchodník.

Třapatky nachové nesmí v kvetoucí zahradě chybět, vyžadují minimum péče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třapatky nachové nesmí v kvetoucí zahradě chybět, vyžadují minimum péče

Tyto druhy mají rády vysazení na slunečné místo, avšak rozchodník je zcela odolný vůči suchu a vydrží i velmi dlouhou dobu bez vláhy. Jednou z nejkrásnějších trvalek je denivka, do stinného prostředí zasaďte velkokvěté sasanky. Mezi nádherné a mnoho let oblíbené druhy, které také nemají moc velké nároky, se řadí i kočkami oblíbená šanta nebo dobromysl (oblíbená bylinka).

Ke kvetoucí zahradě neodmyslitelně patří i záplava letniček. Ty se pěstují buď z přímých výsevů, nebo pomocí předpěstování zjara ve skleníku, kde jim nehrozí poslední mrazíky, které by je mohly poškodit. Z letniček se nejčastěji pěstují čínská astra, aksamitník, hledík, slunečnice. Krásným doplňkem letniček jsou různé směsi letniček obsahující například nádherné krásenky. Letničky ještě vhodně doplňte rostlinami v nádobách, klasikou jsou pelargonie, ale i petúnie, million bells nebo lobelka.

Do každé kvetoucí zahrady patří i druhy v nádobách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do každé kvetoucí zahrady patří i druhy v nádobách

V zahradách na venkově mají spoustu let svoje místo i slaměnky. Rozhodně nejvíce parády nadělá na záhonech ostálka, která je dostupná ve velké škále barev. Její pěstování je velice snadné.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Jak předejít chybám při plánování zahrady:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček