reklama

Na tak krásné květy škůdci nepatří. Zbavte se jich efektivně

Jak se bránit proti nejrůznějším škůdcům orchidejí? Poradíme, jak si s nimi poradit, aby nádherné orchideje svými úchvatnými květy dál zdobily nejedno okno mnoha bytů a domů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastějšími škůdci orchidejí bývají červci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škůdci orchidejí – červci

I orchideje mohou být napadeny několika druhy škůdců. Nejčastěji to bývají červci, dále také svilušky, plži, puklice i mšice. Jak se vypořádat s prvním jmenovaným, obávaným červcem?

Červci mají oválný tvar a jsou pokrytí bílým povlakem. Sají rostlinné šťávy a vylučují medovici. Ta pokrývá listy neviditelným lepkavým povlakem. Kde se již vyskytlo silné napadení, najdete na rostlině povlak v podobě bílé vaty. Nejčastěji v paždí a na vrchní straně listů. Listy potom začínají žloutnout a deformovat se. Když je chladno, najdete je především v substrátu a v kořenech. Vhodné je rostlinu přesadit a použít přitom nový květináč i zeminu.

Rostlina napadená červci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostlina napadená červci

Existují samozřejmě vhodné chemické postřiky. Nejlepší variantou je ale vždy prevence. Můžete použít moderní způsoby, jak rostlinu chránit. Jsou jimi dezinfekční ubrousky. Speciální vlhčený ubrousek stačí jednoduše vyjmout z obalu a listy jím otřít. Tímto způsobem odstraníte nejenom škůdce, ale také prach a další nečistoty. Povrch listu zůstane hezky lesklý. Toto ošetření je vhodné opakovat každých 14 dní, případně při výskytu škůdců – ti pak nebudou mít šanci.

O orchidejích

Orchideje existují v mnoha podobách a vyskytují se všude tam, kde není trvale zem pokrytá ledem nebo se nevyskytuje pohyb pouštního písku. Nejsou tedy jen z teplých oblastí, najdete je i daleko na severu. Existuje jich více než 30 tisíc druhů. Jde o trvalky, které mají měkké stonky. Orchidej může mít jen jeden samostatný kmen vycházející ze středu listů nebo jich může být více - rostou ze starých oddenků.

Orchidejí existuje mnoho druhů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Orchidejí existuje mnoho druhů

Vyžadují teplé, vlhké místo bez přímého slunečního svitu. Je vhodné je často mlžit a dopřát jim tak potřebnou vysokou vlhkost. Nikdy však nesmí být přelité. Použití měkké vody je samozřejmostí. Pro pěstování je vhodný substrát tvořený kůrou nebo kokosovými kořeny. Některé druhy žijí pouze ve vzduchu – jsou to epifyty. Používají se často v kuchyni. Nejznámější je asi vanilka, jejíž plody dodají typickou chuť a vůni hlavně sladkým pokrmům.

Orchideje v singapurské botanické zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Orchideje v singapurské botanické zahradě

V Indii se používá také kořen, ze kterého vaří tradiční pokrm s názvem salep. Dělají se z něj bonbony nebo se přidává do čajových směsí. Orchideje mají také léčebné účinky. Již ve starověku je používali proti tasemnicím, k léčbě malárie nebo různých kožních chorob.

Zdroj informací: sazenicka.cz; cestakbydleni.cz; izahradkar.cz

Podívejte se, jak se stát úspěšnými pěstiteli orchidejí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová