reklama

Vypěstujte si tento bodlák, ve skutečnosti jde o lahůdkovou zeleninu

Vypěstujte si artyčoky, které lidé konzumují již po celá staletí, jen u nás se na ně poněkud zapomnělo. Pokud ale jezdíte do Itálie, možná jste se tam s nimi už setkali. I když je to teplomilnější rostlina, i u nás celkem snadno seženete její semena.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Artyčok je vlastně bodlák, který má velmi pestré využití, začněte s jeho pěstováním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

 

Artyčok, co je vlastně zač? Jak jej pěstovat?

Artyčok je bodlákovitou vytrvalou rostlinou, která se pěstuje především pro jedlá poupata. I když to může znít neuvěřitelně, husté listy, jež tvoří schránku nezralé hlavy květu, jsou doopravdy ohromnou kulinářskou pochoutkou.

Chuť artyčoku je velmi specifická, jemná a ořechová. Velmi často se servírují horké s omáčkou či studené v salátu nebo předkrmu. Artyčok je doma v západním a středním Středomoří, ale již ve středověku zdomácněl i ve východním Středomoří. Kromě Itálie se dnes pěstuje také i ve Francii, Španělsku, v Americe a v dalších oblastech, kde je dobrá půda a mírné vlhké klima. Nejčastěji pěstovaným druhem je artyčok zeleninový.

Jde o teplomilnou rostlinu, pokud ji tedy chcete pěstovat u nás, je nutné jí vytvořit adekvátní podmínky. Aby se jí u nás dařilo, potřebuje slunečné, vyhřívané a chráněné místo. Artyčoku se daří v lehké, výživné a dobře propustné půdě.

Artyčok je zelenina, kterou lidé pěstují po dlouhou dobu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Artyčok je zelenina, kterou lidé pěstují po dlouhou dobu

Vysetí artyčoku

Semena podobná slunečnicovým je nutné již v březnu zasít nejprve do truhlíků ve skleníku nebo fóliovníku a po vyklíčení je přesadit do květináčů na pařeništi. Potřebují trvale teplotu vyšší než 22 °C. Zhruba po deseti dnech od vysetí začnou klíčit. Po vyklíčení je umístěte na maximálně osvětlené místo a řádně je zalévejte. Dobré je i přihnojování listovými hnojivy, protože pak rostou rychleji a lépe.

Artyčok má semena podobná slunečnicovým
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Artyčok má semena podobná slunečnicovým

Výsadba a péče o artyčok

U nás je lepší, když artyčoky pěstujete ve skleníku nebo fóliovníku. Pěstovat je lze totiž jen tam, kde teplota neklesne pod 10 °C. Ve skleníku můžete sazenice vysadit již v dubnu. Venku se sazenice vysazují až po "zmrzlících", tedy v druhé polovině května. Artyčok preferuje lehčí, kyprou, dostatečně vlhkou a humózní půdu s vysokým obsahem živin. Dříve, než však sazenice zasadíte, proveďte dostatečně hluboké provzdušnění půdy s přidáním uzrálého kompostu.

Při výsadbě vytvořte mezi rostlinami rozestupy 75 cm až 1 m. Venku rostlinu zasaďte na sluncem zalité a před větrem chráněné místo. Po celou dobu růstu je pak zapotřebí rostlinu vydatně zalévat a okopávat (zeminu přitom přihrnujte k rostlině) a odplevelovat. Po zakořenění je dobré rostliny jednou za dva týdny přihnojovat dusíkatým hnojivem a Cereritem. V průběhu vegetace potom omezte přísun dusíku a přihnojujte hnojivy s vyšším podílem fosforu a draslíku.

Sklizeň artyčoku

Artyčok kvete v červenci a srpnu. Malé úbory květů pak sbíráme před jejich rozkvětem. Okamžitě po jejich odříznutí potřete řezné plochy citronem, aby nezhnědly. Pokud zmeškáte dobu sklizně, nic hrozného se nestane. Sice nebudete moci artyčoky konzumovat, ale budete pro změnu se můžete kochat jejich krásnými modrými květy. Ty ostatně můžete využít do různých vazeb. Pěkné jsou i v suchých vazbách.

Sklizeň poupat je nutné realizovat v červenci a v srpnu před jejich rozkvětem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklizeň poupat je nutné realizovat v červenci a v srpnu před jejich rozkvětem

Odkvetlé artyčoky je nutné uříznout těsně u země. Zkrátit se musí i dlouhé listy. Rostlina se musí připravit na zimu. Ve skleníku artyčok zimu přečká poměrně snadno. Pokud ho ale pěstujete venku, musíte ho na zimu vykopat, zasadít do beden s pískem a uskladnit do sklepa nebo tam, kde teplota neklesne pod 10 °C. Jen tak v našich podmínkách může přečkat zimu.

Zdroj informací: zahrada.bydleni.cz; abecedazahrady.cz; magazinzahrada.cz; semenaonline.cz

Vypěstujte zeleninu, která je vhodná pro zvířata:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová