reklama

Mišpule - tajemný název ukrývá úžasné ovoce

Vypěstujte si vlastní mišpule! Tajemný název skrývá dříve běžný stromek, který má chutné plody podobné hruškám. Dozrávají až s příchodem zimy, budete mít tak i touto dobou o zásobu vitamínů postaráno. Její pěstování je navíc snadné a i za minimální péči se odvděčí bohatou úrodou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte mišpuli, ovoce se zvláštním jménem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na správné pěstování mišpule?

Mišpule jsou nenáročné rostliny. Naše podnebí je pro jejích pěstování vhodné, ostatně třeba za Karla IV. byste na ně narazili běžně. Později se pěstovaly hlavně na zahradách vil majetnějších lidí nebo vášnivých pěstitelů ovoce. Uvítají lehčí až středně těžké, vápenité a hlinité půdy s dobrým obsahem živin. Vyberte jim slunné místo, teplo mají rády. Ale zvládnou i polostín. Ve vyšších polohách by místo mělo být chráněné. Naši zimu snesou bez problémů. Péče o ně je minimální.

Jakmile mišpuli vysadíte, proveďte jen základní řez a pak už neprořezávejte. Není to nutné, ani to rostlině nedělá dobře. Stejně tak hnojení není třeba. Škůdci a choroby se jí vyhýbají, a nemusíte tak myslet ani na pravidelné postřikování proti nim. Rostliny vysazujte na jaře nebo na podzim. Dodržte mezi nimi vzdálenost 3 až 5 m. Má-li z nich být živý plot, pak je vhodné dodržet odstup 2 m. Plodů se dočkáte velmi záhy.

Původem mišpule je strom z Malé Asie, odkud se pak rozšířilo jeho pěstování do celé Evropy. Nejvíce se pěstovala v Německu, kde roste dokonce už i planě, a byla považována za původní rostlinu. Odtud její název mišpule německá, Mespilus germanica.

Mišpule tvarem připomínají hrušky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mišpule tvarem připomínají hrušky

Mišpule je nízký listnatý strom nebo větší keř. Dorůst může až do výšky 6 m. Listy dlouhé 7 až 12 cm jsou přes léto zelené, na podzim se zbarvují do bronzově červené barvy. Jsou kožovité s chloupky. Ozdobné jsou i bílé, velmi výrazné květy, které na stromě vyrážejí od května do června. Mišpule získají nejlepší chuť po přemrznutí na stromě

Druhy mišpule

Pokud se rozhodnete pro pěstování mišpule, budete mít na výběr z několika kultivarů. Liší se jak svým vzhledem, tak velikostí plodů. Nejvíce u nás narazíte na mišpuli holandskou. Pak je to druh Nottingham, jehož plody jsou menší, zato velmi sladké. Odrůda bez pecek má název Apyrena.

Množení mišpulí

Pokud si budete chtít mišpuli namnožit, máte několik možností. Na jaře můžete roubovat. Na konci léta očkovat. Vysejte ji ze semen. Ta musí být rok stratifikovaná (uložená v písku), aby si zachovala potřebnou vlhkost do doby klíčení. Výsledek tohoto způsobu však bývá nejistý,  semena často nevyklíčí, rostliny jsou malé a s trny. Vhodné podnože jsou hrušně, hlohy nebo kdoule.

Na podzim se listy mišpule zbarví až do červené barvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim se listy mišpule zbarví až do červené barvy

Jak plody využívat?

Jedlé plody typu malvice. Jsou kulaté, hnědo-žluté barvy a obsahují sladkou, jemnou a velmi šťavnatou dužninu. Mají hruškovitý tvar velikosti až 6cm a hrubou slupku. S konzumací je potřeba počkat do jejich změknutí. Nejlepší je nechat je změknout přirozeně na stromě, ale můžete je nechat dojít otrhané v přepravce. To může trvat i několik týdnů a takto dozrálé plody nebudou tak sladké a aromatické jako ty, které necháte na stromech. Prospěje jim přemrznutí na stromě. V tu chvíli získají svou sladkou chuť.

Můžete je konzumovat jen tak čerstvé nebo sušené, je z nich i skvělý džem (díky vysokému obsahu pektinu snadno želírují), džus nebo kompot. Před projitím mrazem se přidávají do ovocných moštů a vín, obsažené třísloviny způsobují trpkou chuť, ale také delší trvanlivost. Třísloviny také umí léčit průjmy. Krom skvělé chuti má mišpule i zdraví prospěšné účinky. Obsahuje vitaminy B a C, z minerálů vápník, hořčík, draslík, železo a také mnoho vlákniny. Umí snižovat tlak a léčit i další nemoci oběhového systému a je prospěšná i při zánětech dýchacích cest.

Zdroj informací: zahradnictvi-spomysl.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: 23. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová