reklama

Vyzkoušejte zajímavější způsob pěstování jahod - ze semínek

Lahodné chuti jahod odolá snad málokdo. Pěstovat je můžeme ze semínek. Jahody právem patří mezi nejhodnotnější ovoce na našich zahrádkách. Vždyť jsou po zimě prvním čerstvým ovocem přicházejícím na náš stůl. Chuť, aroma, schopnost odstraňovat únavu, množství vitamínů a minerálních látek láká k jejich pěstování snad každého.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstujte si vlastní jahody ze semen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jahody se dají pěstovat i na balkonech, a tak mohou jejich pěstování vyzkoušet i ti, co nemají zahrádku. Jahody můžeme pěstovat se zakoupených sazenic, nebo výsevem semen. Pro tento zajímavý způsob je potřeba provést výsev velmi časně. Nejlepším obdobím je leden, pro nedočkavce je ale jistě i druhá půlka prosince vhodným termínem.

Postup výsevu semen a pěstování jahod:

Suchá semena jahod vyséváme řídce do mělkých truhlíčků s dobrou kompostovou zeminou nebo do agroperlitu. Po výsevu povrch zeminy zásadně nezasypáváme. Jahody tak mnohem lépe klíčí. Zaléváme velmi jemně, aby nedošlo k vyplavení semen.

Pro lepší vyklíčení překrýváme truhlíčky fólií nebo papírem, který odstraňujeme, jakmile se objeví první klíčící rostlinky. Také po vzejití rostliny rosíme 2-3x denně, aby nedošlo k jejich zaschnutí. Klíčení podporuje teplota okolo 22 °C a dalším faktorem úspěšného klíčení je i světlo. Při teplotě 18-22 °C vyklíčí semeno jahod asi za 14dní.

Ze semen budou rostlinky zdravé a silné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze semen budou rostlinky zdravé a silné

Mladé semenáčky chráníme před přímým sluncem a přepichujeme je, až když mají 3 pravé lístky, tj. asi 4 týdny po vzejití - do sponu 4x4 cm. Po dalších 4 týdnech znovu přepichujeme do sponu 10x10cm. Po zesílení jsou rostlinky schopné k přímé výsadbě.

Vypěstování sazeniček ze semen trvá asi 3 měsíce. Rostliny ven se od května vysazují (pokud mají pravé listy) do prokypřené půdy do sponu 40x40 cm. Rostliny vyžadují plné slunce, pravidelnou závlahu a odstraňování šlahounů, pokud nechceme vypěstovat vlastní sazenice. Jahody plodí od července. V závislosti na odrůdě mohou plodit až do příchodu prvních mrazíku. Výhodou  odrůd ze semen je vynikající zdravotní stav.

Odrůdy

Temptation - nejenže plodí celé léto, ale navíc se mohou využít i jako okrasné. Vyniknou nejlépe v závěsných nádobách, protože vytvářejí kaskádovité závěsy díky postupné tvorbě odnoží, které průběžně nasazují plody. Závěsy mohou dosáhnout až 2m délky a děti uvítají možnost sklizně ze země. Plody (na rozdíl od měsíčních jahod) jsou velké a výtečně chutnají. Mladé rostliny, které jsou rozmnožovány semeny, jsou silné a velice bujné. Pokud nestihneme jarní termín, je vhodný pro výsev také podzim. Pěstovat můžeme v dobře větraných místnostech nebo venku na slunném místě. Rostliny vydrží několik let, dokonce s možností i zimních sklizní, kdy závěsné nádoby umísťujeme do chladné a světlé místnosti, jako jsou zimní zahrady, verandy apod. Rostliny této odrůdy kvetou bílými květy.

Grandian F1 i Delician F1 - Obě odrůdy jsou největším hitem poslední doby. Jsou stáleplodící, velmi lahodné, aromatické, s velkými plody. Právě tyto odrůdy se velice dobře pěstují ze semen.

Delician F1 je stáleplodící odrůda
Delician F1 je stáleplodící odrůda (Zdroj: Daniela Dušková)
Jahody Grandian F1 jsou spolu s Delician F1 hitem poslední doby
Jahody Grandian F1 jsou spolu s Delician F1 hitem poslední doby (Zdroj: Daniela Dušková)

Rujana - V truhlíčkách a květináčích na balkonech se dají pěstovat s úspěchem i drobnoplodé odrůdy jahod. Stejně jako ty červené, které zastupuje odrůda Rujana, jsou v současné době předmětem šlechtění i odrůdy s plody žlutými.

Sadba měsíčních jahod Rujana
Sadba měsíčních jahod Rujana (Zdroj: Daniela Dušková)
Rujana je drobnoplodá odrůda
Rujana je drobnoplodá odrůda (Zdroj: Daniela Dušková)

Pěstování ze sazenic:

Pro ty, kteří vsadí na klasiku a upřednostní pěstování ze sazenic, pomůže několik rad:

Při výběru odrůdy počítejte alespoň se dvěma - s různou dobou zrání. Prodloužíte si tím sklizňové období. Z velmi raných odrůd lze doporučit Kamu a Primu následují ranější odrůdy Gorela, Elvira a Dukát, po nich dozrávají Dita, Ilona, Dagmar a Karmen, pozdnější jsou Elsanta, Senga Sengana a Rosie, nejpozdnější jsou Frikonse, Bounty a Elista. Stáleplodící druhy představují Ostara, Lidka a Evita.

Pokud se budete rozhodovat sadbu koupit, zkuste frigo sadbu - jedná se o sadbu získanou z rostlin sklizených v době vegetačního klidu (nejlépe konec října až začátek listopadu). Rostlinám se odstraňují listy tak, že zůstane pouze listové srdéčko s kořenovým krčkem a kořínky. Uloží se do polyetylenových sáčků a uskladní se v chladírenských boxech při teplotě -1 až -2 °C. Teploty nesmějí kolísat a v tomto klidovém stavu, kdy rostliny minimálně dýchají, přečkají velmi dobře potřebných 7-8 měsíců do doby výsadby (i déle).

Sazenice nevypadají příliš vábně, někdo by je mohl považovat za odpad, ale nesmíme se nechat mýlit. Mohutný kořenový krček a dlouhé silné kořeny mají schopnost během několika dnů po výsadbě zakořenit a již za tři dny pozorujeme rašící listy. Sazenice z frigo sadby bohatě plodí. Je dobré vědět, že sazenice z frigo sadby plodí kvalitně maximálně dva roky, poté je nutné rostliny vyměnit.

Pokud si dáte záležet a budete mít trpělivost vypěstovat jahody ze semen, můžete si na plodech pochutnávat minimálně čtyři roky. Navíc je možné odebírat od matečních rostlin kvalitní vlastní sadbu.

Zdroj informací: Wikipedia

Víte, proč sázet k jahodám česnek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 12. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková