Prosincový adventní čas před Vánocemi by měl být dobou zklidnění a rozjímání, je to i čas klidu pro naši zahradu. U stálezelených rostlin je dobré pamatovat na občasnou zimní zálivku, zejména pokud půda není dobře zásobena vodou, např. z podzimních dešťů.
Prosinec bývá ve znamení vánočních pokojových květin, kterými si většina z nás chce možná vynahradit nedostatek slunce a tepla. Jde především o druhy okrasné květem (Euphorbia pulcherrrima, Schlumbergera truncata, Cyclamen) - používané pro krátkodobou výzdobu. Kvetoucí rostlina je hezkým dárkem, který nikdy nezklame.
Okrasná zahrada v prosinci
Pokud v prosinci hrozí zahradě silnější holomrazy, vyplatí se nakrýt choulostivější rostliny na skalce nebo na záhonech chvojím nebo netkanou textilií. Není už vhodná doba na výsadbu jakýchkoliv dřevin. S výsadbou počkáme raději až na jaro.
Dřeviny v těchto měsících mají stále období tzv. dormance. V druhé polovině měsíce u některých dřevin, např. u čeledi růžovitých, toto období klidu končí. Pokud nemrzne, lze už provádět bez problémů řez či zmlazení rostlin. Jestliže máme velké a přestárlé porosty keřů, jako jsou např. pustoryly (Philadlephus), můžeme začít s jejich zmlazením.
Je vhodná doba pro odebírání roubů listnatých opadavých dřevin. Rouby uschováme v bezmrazé místnosti tak, aby nevyschly. Zároveň však nesmí zplesnivět. S přípravou roubů spojíme i péči o nástroje, které k tomu budeme potřebovat
Ovocná zahrada
I v prosinci (v období klidu) si zahrádkář najde spoustu práce. Je například potřeba pravidelně kontrolovat uskladněné ovoce uložené ve sklepích. Dozrávající plody postupně odebíráme a konzumujeme. A také nekompromisně odstraňujeme ovoce s počínající hnilobou. Během chladných, mrazuprostých nocí sklepy důkladně větráme. Snížíme tím ve sklepích teplotu a zároveň ve skladovacích prostorách vyměníme vzduch.
Sníh je pro zahradu tou nejlepší „peřinou“. Pokud na dřeviny napadne malá vrstva sněhu, neuškodí, naopak může i prospět. Když je však sněhu příliš mnoho, může polámat větve. Citlivé jsou na to zejména borovice nebo dřeviny s vodorovnými a dlouhými větvemi, kulovité či pyramidální kultivary (např. jalovec Juniperus virginiana ´Sky Rocket´). U těchto dřevin je vhodné habitus zpevnit svázáním. Pokud dojde k takovémuto poškození, často bývá estetika vzhledu nevratně zničena.
Je také prostor na kontrolu zahradnického nářadí. To důkladně očistíme od zbytků zeminy a od zaschlých rostlinných šťáv. Naprasklé nebo nevyhovující násady vyměníme, pracovní části nabrousíme. Veškeré kovové části nakonzervujeme olejem nebo vazelínou.
Zeleninová zahrada
Je čas vybírat a nakupovat semena na příští rok. Při kontrolování stávajících zásob se dostáváme často do situace, kdy máme semena starší (neznámé klíčivosti), ale nechceme je vyhodit. Můžeme tedy začít se zkouškami klíčivosti. Prodloužení klíčivost již načatých obalů docílíme uložením semen v obalu chránícím před zvlhnutím do ledničky. Obaly volíme plastové - neprodyšně a uzavíratelné, vhodné je užití zatavovacích kleští (zatavovacího strojku). Některá semena se dokonce dají i zmrazit bez toho, že by ztratila klíčivost.
Vedle semínek určených na jarní výsevy jsou na trhu i semena zeleniny určená na klíčení a konzum. Ze zeleniny se takto využívá řeřicha a hodně často též ředkvička, ředkev, cibule, mungo, cizrna, čočka, hrách.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560
Zdroj informací: časopis Zahrádkář
Publikováno: 16. 12. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce