reklama

Jiřinky si musí počkat na první mráz: I když už vypadají smutně, je všechno, jak má být

Hlízy jiřinek (Dahlia) začněte připravovat na uskladnění, až když teplota klesne pod bod mrazu. Na pomrzlé jiřinky se ale nemusíte „vrhat“ hned druhý den. Nějaký ten den ještě počkají. Mrazík přirozeně ukončil vegetační období rostliny a v době těsně po mrazech vrcholí ukládání zásobních látek do hlíz. Je to tak dané přírodou, rostlina to umí sama a vy ji k tomu nijak nemusíte pomáhat.

1. krok: vyrývání 

Pro vyrývání hlíz nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí ostré nůžky, kterými odstřihněte stvoly asi 20 cm nad povrchem půdy (abychom měli rostliny za co vzít, až je budete vytahovat ze země). Až pak stvoly zkraťte na 10 cm. Nezbytné jsou rycí vidle, kterým dáváme jednoznačně přednost před rýčem. Proč? Rýčem totiž snadno překrojíte hlízy, navíc zbytečně zvedáte hodně půdy, která je na podzim vlhká, tedy i značně těžká. Tu musíte stejně z hlíz oklepat, a manipulace s trsem hlíz je tedy zbytečně obtížná.

Po prvním mrazíku odstraňte nadzemní část
i (Zdroj: ibulb.com)
Po prvním mrazíku odstraňte nadzemní část

2. krok: ukládání 

Vyryté hlízy nahrubo oklepejte, zvlášť zablácené můžeme omýt i pomocí hadice, každou označte jmenovkou a přendejte do bedniček. Neukládejte je hned do sklepa, nechte je venku trochu oschnout, za dva dny je dočistěte od suché zeminy a teprve pak uložte. Bedničky nebo přepravky vyložte vrstvou novin, nasypte na dno několik hrstí rašeliny, na ní položte hlízy se jmenovkou a odneste do sklepa. Kdo má zahradu osázenou jedinou odrůdou, je bez starostí, potřebuje jen dostatek bedniček a rašeliny. Čí zahradu ale zdobí přepestré koberce nejrůznějších kultivarů, měl by si v předstihu připravit nejen zmíněné bedničky, ale hlavně jmenovky, protože po sklizni už odrůdy nedá nikdy dohromady. Tak na to myslete, ať si za dobré paměti vyrobíte dost cedulek.

Hlízy jiřinek nechte několik dní oschnout
i (Zdroj: ibulb.com)
Hlízy jiřinek nechte několik dní oschnout

Prima tip

Kdo má jen několik hlíz a nechce si je jednotlivě uložit do bedničky, může dát hlízy se jmenovkou do velkých papírových tašek a ty pověsit do sklepa. Nepoužívejte síťované tašky a pytlíky od brambor či cibule – když totiž na jaře začnou hlízy jiřinek rašit, výhonky prolezou očky a vy je při vyndávaní jistě ulomíte. Nemáte-li dostatek jmenovek, zkuste napsat jméno odrůdy přímo na suchou hlízu lihovým fixem. Žádný strach, ta trošička chemie hlízu nepoškodí.

3. krok: kontrolování 

Hlízy nesnáší velké vlhko ani sucho, v zimě proto několikrát kontrolujte, v jakém jsou stavu. Moc vysychající hlízy prosypte pilinami nebo suchou rašelinou, plesnivějící dejte opět na několik dní oschnout do tepla. Pokud zahnívají části rostliny, tak je odřízněte a zaprašte dřevěným uhlím. Vhodné je též před uskladněním hlíz na podzim, ošetření některým fungicidním přípravkem. Přes zimu uskladněné hlízy opět vysazujte koncem dubna.

Hlízy jiřinek nesnáší ani velké vlhko, ani sucho
i (Zdroj: ibulb.com)
Hlízy jiřinek nesnáší ani velké vlhko, ani sucho

Publikováno: 10. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce