reklama

Hledáte zázračný lék na imunitu? Vypěstujte si ho doma v igelitovém pytli

Když víte, jak pěstovat hlívu ústřičnou, můžete mít vlastní zásobu a nemusíte ji kupovat v obchodě. Tato houba je jedna z nejlepších, kterou se vyplatí mít stále po ruce. Naše imunita ji ocení jako prostředek, který ji posílí. Bude se nám hodit v kuchyni stejně jako doplněk stravy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak pěstovat hlívu ústřičnou? Docela jednoduše, zvládne to každý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování hlívy ústřičné není nic složitého a pustit se do něj může každý, nejen majitelé zahrádek či sklepů. A ani v zimě si tak nemusíme nechat zajít chuť na nějakou dobrotu z čerstvých hub. Z těch, které nezpracujeme, pak vyrobíme vynikající prostředek nejen na posílení imunity, ale také na léčbu mnoha dalších neduhů.

Co budeme na pěstování hlívy ústřičné potřebovat:

  • pšeničnou slámu, kterou nadrtíme, aby nebyla dlouhá
  • středně velký igelitový pytel
  • řezáček na otvory
  • sadbu hlívy ústřičné

A jdeme na to…

Začneme tím, že pšeničnou slámu napěchujeme do nějaké větší nádoby, kde ji pořádně rozlámeme, promícháme a zpracujeme tak, abychom ji mohli dobře napěchovat do igelitového pytle. Pak slámu polijeme horkou vodu, abychom ji zbavili choroboplodných zárodků plísní. Slámu necháme namočenou do druhého dne, potom odstřihneme část dna pytle, necháme vodu vytéct a slámu dáme uschnout.

Takto upravenou sterilní slámu nasypeme do vhodné nádoby a promícháme se sadbou hlívy ústřičné a znovu umístíme do igelitového pytle, který zavážeme. „Naočkovanou“ slámu uložíme někam do pokojové teploty, která je optimálně kolem 24oC.

V přírodě najdete hlívu na starých kmenech. Doma si ji vypěstujete v igeliťáku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V přírodě najdete hlívu na starých kmenech. Doma si ji vypěstujete v igeliťáku

Důležité je střídání teplot

Pak musíme pytel na několika místech proříznout, aby měly plodnice hlívy kudy růst. Aby se tak stalo, umístíme „naočkovaný“ substrát do chladna, protože právě rozdíl teplot vyvolává růst plodnic. Stačí ho dát na noc do teploty kolem 15oC. Pokud je taková teplota zrovna venku, pak nejlépe tam. Ráno pak pytel přeneseme zpět do teplejší místnosti, nejlépe do takové, kde je trvale mezi 16 – 20oC (například do chodby). Když se pěstování hlívy ústřičné daří, můžeme se dočkat několika, třeba až čtyř sklizní.

Hlíva skvěle chutná…

Nebojte se, že nebudete vědět, co můžete podniknout s vypěstovanou hlívou. Z této houby uvaříte nejen známou nepravou dršťkovou polévku nebo guláš, ale dobrá je také hlívová sekaná nebo salát s těstovinami, výborné jsou nejrůznější hlívové pomazánky. Použít ji lze prakticky všude tam, kam přidáváme hřiby nebo žampiony.

A pokud si ji vypěstujete opravdu hodně, hlíva se dá velmi dobře usušit. Sušenou pak rozdrtíte na jemný prášek, který slouží jako vynikající doplněk stravy.

Grilovaná hlíva je výborná ingredience do zdravých a chutných salátů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Grilovaná hlíva je výborná ingredience do zdravých a chutných salátů

… a také léčí

Hlíva ústřičná patří mezi nejzdravější houby. Velmi známý je její pozitivní účinek na imunitu, protože zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním a plísňovým onemocněním i proti parazitům. Ale to zdaleka není vše, co tato zázračná houba dokáže. Snižuje rovněž opakování infekcí horních cest dýchacích, upravuje krevní tlak, zlepšuje stav cévního systému a pomáhá udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi a celkově regeneruje organismus.

Naordinovat by si ji měli rovněž ti, koho trápí střevní problémy a alergie. V posledních letech se hodně mluví o tom, že hlívu by měli „užívat“ pacienti, kteří podstupují chemoterapii, protože omezuje její následné negativní účinky. A oceníte ji také, pokud zrovna prožíváte nějaké náročné období, kdy jste ve stresu a unaveni.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Jak posílit imunitu pomocí kořenů léčivých rostlin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 12. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová