reklama

Konzumací naklíčených luštěnin podpoříte své zdraví. Jak na to?

Na nakličování se velmi hodí luštěniny, které patří k základním složkám našeho jídelníčku, a jsou velmi zdravé a výživné. Naklíčená semena luštěnin nám zajistí všechny jejich výživné látky v té nejkvalitnější formě. Naklíčené luštěniny by měly být pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Naše tělo je ocení zejména v zimě, kdy je na trhu nedostatek kvalitního čerstvého ovoce a zeleniny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naklíčená semena hrášku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Naklíčené luštěniny pro zdraví

Nakličování semen luštěnin nám zaručí množství živin a vitaminů. Luštěniny jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, vlákninu, vitaminy B, železo, folát, vápník, draslík, fosfor a zinek. Většina luštěnin má také nízký obsah tuku. Luštěniny jsou v živinách podobné masu, ale s nižším obsahem železa a bez nasycených tuků. Díky vysokému obsahu bílkovin v luštěninách jsou skvělou volbou místo masa a mléčných výrobků. Luštěniny jsou skvělým zdrojem vlákniny a mohou vám pomoci k pravidelnému vyprazdňování.

Luštěniny jsou nabité živinami. Jsou nízkokalorické, ale díky nim se budete cítit sytí. Tělo spotřebovává sacharidy v luštěninách pomalu - v průběhu času. Poskytují stálou energii pro tělo, mozek a nervový systém. Jíst více luštěnin jako součást zdravé stravy může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, krevní tlak, srdeční frekvenci a další rizika srdečních chorob a cukrovky.

Hráškové microgreens
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hráškové microgreens

Fazole a luštěniny obsahují antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození buněk a bojovat proti nemocem a stárnutí. Vláknina a další živiny prospívají trávicímu systému a mohou dokonce pomáhat předcházet rakovině trávicího traktu.

Jaké luštěniny nakličovat?

Pro klíčení a následnou konzumaci se hodí všechny luštěniny. Vyzkoušet můžeme všechny možné druhy fazolí - sem patří i zelené fazolky mungo, výborná je čočka, hrách, a to opět všechny druhy - cukrový, dřeňový i římský hrách neboli cizrna. Za vyzkoušení stojí i lupina a bob.

Semínka ke klíčení

Semínka pro nakličování vybíráme z kvalitního zdroje. Ve specializovaných semenářských obchodech můžeme zakoupit speciální sáčky semen určených právě pro nakličování. Nikdy nekupujeme semena mořená a vyhneme se i semenům, která jsou určena pro vaření. Hrách i čočka se prodávají často půlené, taková semínka ale neklíčí.

Nakličovací miska
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nakličovací miska

Jak naklíčení v domácích podmínkách

Na nakličování semen není nic složitého, je to jednoduchá a v podstatě i rychlá metoda. Některá semena stačí nakličovat jen několik hodin. Jiná potřebují delší dobu. Vzhledem k tomu, že jsou semena luštěnin poměrně velká, v domácích podmínkách se nakličují velice dobře. Jejich nakličování je také velmi rychlé. Rychlost klíčení ovlivňuje teplota, při vyšší a konstantní teplotě vyklíčí rychle. V první fázi mohou klíčit ve tmě, když se objeví zelený klíček, je potřeba jim zajistit světlo.

Klíčky fazole mungo odstřižené od semena a kořínku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíčky fazole mungo odstřižené od semena a kořínku

Semena musí mít neustále prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Pro nakličování jsou nejlepší speciální nakličovací misky, kde voda může odtékat dnem. Pokud chcete začít jen s malým množstvím, postačí i sklenice se širokým hrdlem nebo obyčejná PET láhev od vody. Zde se dobře nakličují větší semena. Dno láhve musíme opatřit dírkami, kterými může odtékat voda po propláchnutí. Některá semínka klíčí dobře i na navlhčené vatě nebo savém papíru.

Klíčky čočky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíčky čočky

Ještě předtím, než luštěniny umístíme do nakličovací nádoby, tak je pro urychlení procesu můžeme namočit na několik hodin do vlažné vody. Poté je již rozprostřeme na nakličovací misku nebo uložíme do pet láhve. Klíčící semena musíme udržovat neustále vlhká a jednou ( ideálně dvakrát denně) je proplachujeme čerstvou vodu. Čistota prostředí zabrání rozvoji houbových chorob.

Sklizeň

Velkou výhodou nakličovaných semen je, že je můžeme sklízet po celkem dlouhou dobu. Ke konzumaci se hodí už ve chvíli, kdy nabobtnají a začne se ven prorážet klíček a kořínek. Odebíráme je postupně, jak narůstají. Použít je můžeme i ve chvíli, kdy už mají děložní listy i několik pravých listů. Ve chvíli, kdy už je nadzemní část poměrně velká, tak se většinou odstříhává od semena a kořínku, který je méně chutný. Takhle velkým klíčkům, se říká microgreens.

Klíčky, které nestihneme zpracovat, můžeme skladovat v ledničce. Pro skladování se nejlépe hodí plastové krabičky. Klíčky do nich umisťujeme v menší vrstvě. Čím jsou více narostlé, tím je méně na sebe pěchujeme. V lednici vydrží zhruba týden.

Naklíčená fazole mungo v salátu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naklíčená fazole mungo v salátu

Klíčení

Klíčení je téměř zázračný proces, při kterém se ze spícího semínka začne probouzet nový život. Při klíčení přijímá semeno vodu, čímž se aktivují enzymy a dochází ke štěpení organických látek. Škrob se štěpí na jednoduché cukry, bílkoviny na aminokyseliny a tuky na volné mastné kyseliny. Mladé klíčící rostlinky jsou bohaté na vitaminy, enzymy, aminokyseliny, minerální látky a stopové prvky.

Konzumací naklíčených semen můžete podstatně zlepšit kvalitu své stravy, protože klíčící organismus je plný výživných látek. Zjednodušeně lze říci, že při klíčení se probouzejí dřímající životní síly semen. Zrno se probouzí k životu a produkuje celou řadu hodnotných látek, které náš organismus potřebuje zvláště v zimě, kdy obecně přijímá méně čerstvých potravin. Nakličování je levné, bez chemie, semena působí na lidský organismus alkalicky.

Zdroj informací: medlineplus.gov

Nepodceňujte správnou výživu kloubů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 12. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková