reklama

Objevte s námi úžasný svět nádherných kosatců

Pěstujte kosatce, tyto nádherné rostliny, které inspirují malíře, fotografy i zahradní architekty. Najdeme zde vysoké druhy k řezu i zcela nízké do skalek. Celkem je známo okolo 280 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, Asii a v Severní Americe. V ČR roste přirozeně 7 druhů, mezi které patří například kosatec sibiřský (Iris sibirica), kosatec trávolistý (Iris graminea), kosatec různobarvý (Iris variegata) a kosatec nízký (Iris pumila).

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování nádherných kosatců se jistě vyplatí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Víte, jaké kosatce pěstovat?

V zahradní kultuře se nejčastěji pěstuje hybridní kosatec bradatý (Iris x barbata), kosatec německý (Iris germanica) a nízký síťkovaný (Iris reticulata). Květ kosatců má půvabnou skladbu, díky které se přirovnávají k zahradním orchidejím.

Dělení kosatců

Kosatce se dělí na několik skupin, například podle typu květenství a podle stavby podzemních orgánů. Vnější okvětní plátky mohou mít malý kartáček a podle toho je také první rozdělení.

Kosatce s kartáčkem (bradaté)

Mohou být vysoké i nízké. Pro pěstování vyžadují spíše půdu s obsahem vápna. Nejlépe rostou na slunném stanovišti. Těžká, jílovitá půda a stín způsobují řídnutí trsu a chudé kvetení.

Kosatce bez kartáčku

Tyto druhy naopak preferují mírně kyselou půdní reakci. Vyhovuje jim slunné nebo polostinné místo. Pokud budeme schopni takto jednoduše kosatce zařadit do první nebo druhé skupiny, hodně nám to pomůže ve správném připravení podmínek pro pěstování, aniž bychom určili druh přesněji. Kosatce můžeme rozdělit i podle druhu podzemního orgánu, může jím být oddenek nebo cibulka.

Podmínky pěstování  TOP druhů, které nemohou na vaší zahradě chybět:

Hybridní druh Iris x barbata zahrnuje ohromné množství kultivarů. Rostliny jsou nejčastěji okolo 1 m vysoké, ale najdeme zde i nízké či ještě vyšší zástupce. Květy kosatců se vyskytují v nepřeberné paletě barev, jejich odstínů, přechodů a kombinací. Doba kvetení je nejčastěji v průběhu května a června. Na jednom stonku může být až 6 květů, které postupně odspodu vykvétají. Později nezapomeňte odkvetlé stonky odstřihnout. Tyto kosatce mají mohutné podzemní oddenky, kterými se dají i velmi snadno vegetativně množit. Ideální dobou pro manipulaci s kosatci, ať je to přesazování nebo množení, je srpen.

Iris barbata se pyšní velkou řadu krásných velkokvětých Kultivarů v mnoho atraktivních barvách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Iris barbata se pyšní velkou řadu krásných velkokvětých Kultivarů v mnoho atraktivních barvách

Oddenky jsou poměrně mělce uloženy a velmi snadno je vyryjeme rýčem nebo rycími vidlemi. Po vyrytí oddenků doporučuji celý záhon zrýt, odstranit kořeny vytrvalých plevelů a vyhnojit dobře uleželým kompostem. Teprve poté vysazujeme oddenky zpět.

oddenky bez známek poškození. Pěkné oddenky se dají i ostrým nožem rozdělit na několik částí, získ

Listové čepele můžeme kvůli omezení výparu zakrátit o polovinu. Pro další pěstování vybíráme jen ty nejsilnější. Získáme tak větší počet rostlin. Rány poprášíme dřevěným uhlím a necháme zavadnout. Pokud se v průběhu let změnily podmínky stanoviště a záhon se dostal například do stínu (díky rostoucímu stromu opodál), poohlédněte se po jiném místě. Nedostatek slunce negativně ovlivňuje kvetení.

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)

Je drobný kosatec, který se hodí nejen do skalek. Všude na zahradě se najde kout, který tato krásná miniatura může rozzářit a rozsvítit. Svoje místo má v travnaté partii, v trvalkovém záhonu, v trávníku nebo ve vřesovišti. Barva květů je nejčastěji modrá, fialová a žlutá. Oproti předchozímu druhu nemá pod zemí oddenek, ale malou cibulku. Stejně jako ostatní drobné cibuloviny i tento kosateček vykvétá na jaře, nejčastěji v průběhu dubna. Zvláštní péče není potřeba, po odkvětu cibulka zatahuje, každoroční vyndání z půdy není potřeba. Pokud jsme zasadili na správné místo, bude se kosateček sám rozšiřovat dceřinými cibulkami.

Iris reticulata patří k těm nejkrásnějším drobným jarním cibulovina. Zejména oblíbená je jeho krásně modrá forma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Iris reticulata patří k těm nejkrásnějším drobným jarním cibulovina. Zejména oblíbená je jeho krásně modrá forma

Kosatec sibiřský

Pro tento druh je typická fialová barva květů, vzácněji pak bílá, modrá a růžová. Kosatec sibiřský se vyznačuje štíhlým růstem a tenkými dlouhými listy. Sibiřské kosatce pěstujeme na plném slunci nebo v polostínu s vlhkou, mírně kyselou půdou Dáme jim dostatek prostoru pro šíření.

Iris sibirica je elegantní vysoký kosatec. Preferuje vlhčí stanoviště, ideální jsou okraje jezírka nebo potůčku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Iris sibirica je elegantní vysoký kosatec. Preferuje vlhčí stanoviště, ideální jsou okraje jezírka nebo potůčku

Obzvlášť pěkně vypadají vysazené poblíž vody, kde se budou na hladině odrážet jejich krásně modré květy. Skvěle se tedy vyjímají u jezírek a jiných vodních ploch. Ideální je vlhčí rašelinná půda, může se ale přizpůsobit i k suššímu stanovišti nebo růst z části ve vodě. 

Zdroj informací: Wikipedia

Publikováno: 29. 12. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková