reklama

Nedělte se s nimi o jídlo, radši je elegantně zlikvidujte

S likvidací myší i dalších hlodavců nečekejte. Úroda ze zahrady je sklizená, tito škůdci se tak začínají stěhovat do vašich domovů a škodit tam. Jak se jich zbavit rychle a efektivně? Použijte moderní a bezpečný způsob – deratizační staničky s návnadami.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poradíme, jak zlikvidovat myši (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč myši likvidovat?

Myši a další drobné hlodavce je potřeba včas likvidovat. Tyto škůdce známe většinou ze záhonů a zničené úrody. Zejména v letech, kdy dochází k jejich přemnožení, je třeba se o úrodu obávat a co nejdříve ji sklidit. Škůdci totiž umí zlikvidovat a enormně poškodit například brambory, ale i mangold, petržel, mrkev a v podstatě i cokoliv dalšího, co na záhonku zbyde.

Myši se rády pustí i do uskladněných jablek. Pokud je dáte na takové místo, kde se k nim můžou dostat, zničí  velkou část úrody. Největší neštěstí je ale tehdy, kdy se dostanou až do domu. Je potřeba tomu předcházet. Jakmile se začnou stěhovat ze sklizených záhonů, začněte s jejich likvidací. Můžou škodit nejen úrodě a na dalších potravinách, ale jsou také přenosem nebezpečných chorob.

Jak na jejich likvidaci?

Přijít na to, že máte doma nepříjemného spolubydlícího, nebývá složité. Jako první narazíte s největší pravděpodobností na myši exkrementy. Další nepříjemné objevy budou okousané věci a také nečistoty v místech, kde se pohybují ze svého hnízda směrem k místu s potravou. Poznat jejich přítomnost můžete také podle nejrůznějších zvuků, jako je škrábání, kvičení a kousání.

Modernější plastové pastičky se lépe natahují
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Modernější plastové pastičky se lépe natahují

Možností, jak se zbavit myší, je celá řada. Z dřívějška asi znáte korunové pastičky. Říká se jim také sklapovací. Do těch se umístí návnada a musí se poměrně složitě natahovat. Je to levný a funkční způsob. Horší to ale může být s natahováním, které je pro někoho složité, můžete se u něj poranit. Na stejném principu dnes na trhu najdete i plastové a kovové sklapovací pasti, které snadno natáhnete jedním prstem. U obou těchto způsobů musíte mít žaludek na odstraňování chycených myší z pasti.

Moderním způsobem jsou pak elektronické pasti. Jsou vhodné zejména tam, kde býváte jen občas, třeba na chalupách. Místo ovšem musí být suché a čisté. Myši jsou v nich usmrcovány elektrickým šokem a zůstanou v komůrce, odkud je snadno vyklopíte bez zbytečného kontaktu. Existují pak i pasti živolovné, které je neusmrtí.

Deratizační staničky

Velmi účinné k likvidaci myší jsou deratizační staničky. Jde o boxy vyrobené z plastu. Návnada je v nich buď už umístěna, nebo ji musíte vložit. Díky vhodně zvolené velikosti se k nástraze nedostane jiný škůdce, než pro kterého je určena. Můžete proto najít staničky určené pro myši či krysy a potkany. Hlodavci se navíc uvnitř boxu cítí ve větším bezpečí a snáze nástrahu konzumují.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Deratizační stanička s moderní návnadou je účinné řešení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Deratizační stanička s moderní návnadou je účinné řešení

Ideálním prostředkem k likvidaci jsou potom moderní měkké nástrahy se speciálním složením. Díky obsahu Bitrexu jsou velmi hořké a není tak možné, aby ji děti nebo domácí mazlíčci zkonzumovali. Případně vyvolá zvracení, děti a mazlíčci jsou tak i při použití staniček v domácnostech v bezpečí. Ke staničkám je také dodávaný klíč, který bezpečnost jejich použití ještě zvyšuje. Návnady obsahují atraktanty, které přilákají všechny jedince svou chutí a vůní po skořici, vanilce a čokoládě a dávají jim přednost před jinými návnadami.  Účinnost je odložená jeden až dva dny. To je důležité zejména u potkanů - ti vysílají jedince, kteří nejprve ochutnávají. Ostatní se přidají až ve chvíli, kdy vidí, že se těmto ochutnávačům po pozření nic nestalo.

Staničky můžete umístit do garáží, kůlen, pod podlahy teras i všude tam, kde hlodavci vstupují do obydlí. Tyto nástrahy jsou totiž výhodné i v tom, že je můžete využít i ve vlhkém prostředí. Návnadu skladujte nejlépe v plastovém boxu. Papírové krabice vábnou vůni návnady neudrží a mohli byste si tak hlodavce přilákat do míst, kde krabici uskladníte a kde se do té doby vyskytovat nemuseli. Použít můžete také jednorázové staničky, které mají díky jiným účinným látkám účinnost jednu až tři hodiny.

Deratizační staničky můžete umístit i do vlhkých prostor
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Deratizační staničky můžete umístit i do vlhkých prostor

Jak staničku použít

Umístění a použití deratizační staničky je velmi jednoduché. Některé již mají návnady umístěné uvnitř. Stačí je pak položit na vhodné místo. Ty další bude třeba naplnit. Vždy používejte rukavice. Není to ani tak z důvodu ochrany před kontaktem s návnadou, ale aby polštářky neměly lidský pach, který hlodavce odrazuje. Vyndejte si polštářky a napíchejte je na drát, který je uvnitř. Obal na nich ponechte, je součástí návnady. Pak stačí vrátit zpět do boxu, uzamknout a umístit na místo, kde se hlodavci vyskytují.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová