reklama

Na podzim vás uklidní přírodní zvonkohrou. Jak vypěstovat klokoč?

Víte, co je klokoč a kde ho najdete? Roste jako menší strom nebo častěji jako keř. Za dávných dob se pěstoval v blízkosti obydlí, protože lidé věřili, že má magickou moc chránit je před zlými duchy a temnými energiemi. Semena, která vypadají jako tvrdé pecky, využívali především na výrobu růženců. Klokoč je také krásným doplňkem zahrady a příjemně doplní vaše stávající rostliny.

Víte, co je klokoč? Je to původní rostlina z jižní Moravy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zajímá vás, co je klokoč? Co je pak z písní známé klokočí? Klokoč není tak známý a volně v přírodě se už vyskytuje poměrně vzácně. Původem pochází v naší domovině z jižní Moravy. Lidé věřili, že má magickou ochrannou sílu. Pěstovali jej pro ochranu svých domovů a ze semen vyráběli náramky, náhrdelníky a růžence s křížkem. Jeho magickou moc si tak nosili všude sebou a propojovali se tak se svou vírou. Pokud si také chcete dopřát trochu této kouzelné ochrany, nebojte se doplnit do své zahrady zajímavou rostlinu. Není vhodná jako samostatný živý keř, raději jej doplňte ještě o nižší rostliny, protože má holou spodní část.

Klokoč zpeřený (Staphyela Pinnata) se pěstuje na zahrádkách a hojně v parcích. Je spíše teplomilný, ale zvládá i naše studenější podmínky. V našich podmínkách dorůstá do výšky 3 až 5 metrů a je spíš nenápadnější. Má však rozkošné zvonkovité květy. Květy jsou menší, mají bílou barvu s nádechem červené a krásně voní. Klokoč proto zaregistrujete díky specifické příjemné vůni už z dálky. Kvete v květnu a červnu. Po odkvětu se tvoří plody ve tvaru nafouklých měchýřků s tvrdými lesklými semeny uvnitř, kterým se říká klokočí. Visí na dlouhých stopkách po jednom až sedmi kusech a při větru jemně specifiky klokotají. Semena plně dozrávají v říjnu.

Klokoč prozradí zralá semínka klokotající ve větru
Klokoč prozradí zralá semínka klokotající ve větru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak si vypěstovat klokoč

Pokud se rozhodnete vypěstovat si klokoč, obrňte se trpělivostí. Chvíli trvá, než vyraší mladá rostlinka. Sežeňte si ideálně zdravá semínka. Výsadba se provádí na podzim, kdy semínka dozrávají. Pokud seženete semínka dříve, uložte je prozatím do uzavřené nádoby, protože je rády konzumují veverky a hlodavci. Můžete si je také předpěstovat, tedy zasadit do výživné půdy v malých nádobách a nechat semínka v klidu pracovat. Mladá rostlinka se poté vysazuje ve chvíli, kdy dosáhne přibližně 15 cm (zhruba do tří let). Výsadbu ideálně provedeme v jarním období. Opravdu se při pěstování obrňte trpělivostí. Za odměnu vám pak bude dělat tento strom či keř radost desítky let bez většího opečovávaní.

Mladé rostlince nebo přímo semínku (na podzim můžete také zkusit přímo na stanoviště) dopřejte polostín a raději sušší, než přemokřenou půdu. Na sluníčku to zvládne také, ale bude paradoxně růst pomaleji. Stačí klasická půda obohacená o živiny a více péče potřebovat nebude. Snese spíše mírné sucho, rostlině nevyhovuje přemokření, ale zálivku také nezanedbávejte. A pak už zbývá jen čekat a čekat, než rostlina vyroste, začne kvést a plodit. Radost vám tak bude dělat několikrát, nejdříve zajímavými a krásně vonícími květy, poté jako zajímavá přírodní zvonkohra v podobě klokotajících váčků s dozrávajícími semínky. Nakonec můžete sklidit samotné plody, které využijete třeba jako dekorace. Nebo je také můžete ponechat na keři pro veverky na zimu.

Semena klokočí jsou tvrdá a sametově lesklá
Semena klokočí jsou tvrdá a sametově lesklá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak využít semínka klokoče

Semínka byla vždy vděčnou surovinou pro výrobu dekorativních předmětů a přírodní bižuterie. Vypadají hezky nasypané v misce. Pokud věříte, že mají ochrannou moc, tak je můžete rozmístit v místnosti právě za tímto účelem. Děti z nich můžou lepit obrázky nebo navlékat na nit jako korálky. Menší problém může být s vyvrtáním dírek, skořápka je tvrdší, dírky proto opatrně předvrtejte pomocí nebozezu nebo elektrickou hobby vrtačkou.

Ze semen klokoče si věřící vyráběli růžence
Ze semen klokoče si věřící vyráběli růžence (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Můžete si pak vytvořit náramky, náhrdelníky, jednoduché přívěsky na ochranu a pro štěstí na klíče či kabelku nebo šňůry pro vázání závěsů po stranách oken. Nejčastější využití však mají při výrobě růženců.

Zdroj informací: ireceptar.cz; sazenicka.cz; ceskestavby.cz; prima-receptar.cz

Podíveejte se, jak pěstovat a množit původní rostliny:

Publikováno: 30. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná