reklama

Na Vánoce si pořiďte vánoční hvězdu, vánoční kaktus či libavku

Jak pečovat o vánoční hvězdu a ostatní vánoční rostliny? Tím, že vykvétají právě v tomto období, byla jim přičítána zázračná moc. Kromě květů jsou i olistěné zelenými listy, červenými listeny a plody. A právě tyto dvě barvy jsou symbolem naděje, víry a lásky.

Pečujte o vánoční kaktus a jiné rostliny? Jak na jejich pěstování? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční hvězda a péče o ni

Každoročně dostáváme mezi dárky i květinu - vánoční hvězdu. Její pěstování se nám ale asi příliš nedaří. Vždy brzy po odkvětu opadají listy a vzniknou tak nevzhledné „klacky“. Jakou rostlina vyžaduje péči, aby vydržela co nejdéle? Euphorbia pulcherrima je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Pochází z Mexika, kde dorůstá rozměrů malého stromu. Má zelené listy se žlutým žilkováním a několik barevně odlišných – sytě červených listů. Ty se začínají zabarvovat v období končícího podzimu a začínající zimy (doba, kdy se zkracují dny). V zimě rostlina také kvete a dosahuje největší krásy. Možná právě proto zkrášluje náš interiér právě o Vánocích.

Květinu pěstujte na světlém místě v běžné pokojové teplotě. Zálivka by měla být střední, tedy aby substrát nebyl nikdy suchý, ale ani mokrý, dobré je udržovat stálou vlhkost. Můžete ji občas rosit a na jaře přidat hnojivo. Pokud chcete, aby vánoční hvězda zdobila váš interiér po celý rok, budete jí muset věnovat trochu více péče. Po odkvětu a odpadu listů rostlinu postavte na tmavší místo a zalévejte ji pouze mírně. V březnu výhony zkraťte asi na 10 cm – tím začnou růst výhony nové. Po prořezání je dobré rostlinu přesadit a znovu omezit zálivku.

Vánoční hvězda pochází z Mexika
Vánoční hvězda pochází z Mexika (Zdroj: Ludmila Dušková)

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus k Vánocům také patří. Právě proto, že v tento čas krásně vykvétá, přispěje ke slavnostní výzdobě bytu a vánoční atmosféře. Pochází z Brazílie. Je to krátkodenní rostlina. To znamená, že nejvíce kvete v zimním období, kdy délka dne dosahuje pouze 8 - 10 hodin. V době, kdy má kaktus poupata, rostlinu nepřemisťujeme, protože by poupata mohla opadat.

Vánoční kaktus pěstujeme při běžné pokojové teplotě (18 až 22 °C). Vyžaduje světlé místo, nejlépe polostín bez přímého slunce. Pokud by byl v letním období vystaven přímému slunci, je nutné ho přistiňovat. Před požadovanou dobou kvetení udržujeme rostlinu asi 3 měsíce v chladnu a suchu, pak kaktus přemístíme do tepla a zvýšíme dávku vody.

Vánoční kaktus pěstujeme při běžné pokojové teplotě
Vánoční kaktus pěstujeme při běžné pokojové teplotě (Zdroj: Ludmila Dušková)

Libavka (Gaultheria procumbens)

Pochází ze Severní Ameriky, kde se hojně pěstuje. Tento stálezelený pokryvný hustý keřík dorůstá do výšky asi 15 cm a svými červenými plody se podobá brusince. Rostlinu zdobí bobulky od podzimu do jara, a proto se nyní častěji využívá i k vánočním dekoracím. Libavka je pěkná i během roku sytě zelenými lesklými oválnými lístky.

Také se jí říká žvýkačkový keřík, protože plody mají skutečně chuť žvýkačky, jsou jedlé, ale nepříliš chutné. Nároky na pěstování má shodné s ostatními vřesovištními druhy. Potřebuje kyselou, propustnou, stále mírně vlhkou půdu a stanoviště polostinné až stinné. Libavka je mrazuvzdorná a na zahradě se časem rozroste do pěkného polštáře.

Libavka je pěkná i během roku sytě zelenými lesklými oválnými lístky
Libavka je pěkná i během roku sytě zelenými lesklými oválnými lístky (Zdroj: Ludmila Dušková)

Pokud se rozhodnete pro libavku jako vánoční rostlinu, kupte ji v květináči. V bytových podmínkách bude po Vánocích vyžadovat chladnější místnost, nejlépe 10-14 °C, dostatek světla a omezenou zálivku. Pro dobrý růst se vyplatí ji po zakoupení přesadit do kyselého substrátu a nezapomenout na drenáž.

Zdroj informací: autorka článku

Připomeňme si rostliny s vánoční symbolikou:

Publikováno: 30. 12. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková