reklama

Na Vánoce si pořiďte vánoční hvězdu, vánoční kaktus či libavku

Jak pečovat o vánoční hvězdu a ostatní vánoční rostliny? Tím, že vykvétají právě v tomto období, byla jim přičítána zázračná moc. Kromě květů jsou i olistěné zelenými listy, červenými listeny a plody. A právě tyto dvě barvy jsou symbolem naděje, víry a lásky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pečujte o vánoční kaktus a jiné rostliny? Jak na jejich pěstování? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční hvězda a péče o ni

Každoročně dostáváme mezi dárky i květinu - vánoční hvězdu. Její pěstování se nám ale asi příliš nedaří. Vždy brzy po odkvětu opadají listy a vzniknou tak nevzhledné „klacky“. Jakou rostlina vyžaduje péči, aby vydržela co nejdéle? Euphorbia pulcherrima je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Pochází z Mexika, kde dorůstá rozměrů malého stromu. Má zelené listy se žlutým žilkováním a několik barevně odlišných – sytě červených listů. Ty se začínají zabarvovat v období končícího podzimu a začínající zimy (doba, kdy se zkracují dny). V zimě rostlina také kvete a dosahuje největší krásy. Možná právě proto zkrášluje náš interiér právě o Vánocích.

Květinu pěstujte na světlém místě v běžné pokojové teplotě. Zálivka by měla být střední, tedy aby substrát nebyl nikdy suchý, ale ani mokrý, dobré je udržovat stálou vlhkost. Můžete ji občas rosit a na jaře přidat hnojivo. Pokud chcete, aby vánoční hvězda zdobila váš interiér po celý rok, budete jí muset věnovat trochu více péče. Po odkvětu a odpadu listů rostlinu postavte na tmavší místo a zalévejte ji pouze mírně. V březnu výhony zkraťte asi na 10 cm – tím začnou růst výhony nové. Po prořezání je dobré rostlinu přesadit a znovu omezit zálivku.

Vánoční hvězda pochází z Mexika
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Vánoční hvězda pochází z Mexika

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus k Vánocům také patří. Právě proto, že v tento čas krásně vykvétá, přispěje ke slavnostní výzdobě bytu a vánoční atmosféře. Pochází z Brazílie. Je to krátkodenní rostlina. To znamená, že nejvíce kvete v zimním období, kdy délka dne dosahuje pouze 8 - 10 hodin. V době, kdy má kaktus poupata, rostlinu nepřemisťujeme, protože by poupata mohla opadat.

Vánoční kaktus pěstujeme při běžné pokojové teplotě (18 až 22 °C). Vyžaduje světlé místo, nejlépe polostín bez přímého slunce. Pokud by byl v letním období vystaven přímému slunci, je nutné ho přistiňovat. Před požadovanou dobou kvetení udržujeme rostlinu asi 3 měsíce v chladnu a suchu, pak kaktus přemístíme do tepla a zvýšíme dávku vody.

Vánoční kaktus pěstujeme při běžné pokojové teplotě
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Vánoční kaktus pěstujeme při běžné pokojové teplotě

Libavka (Gaultheria procumbens)

Pochází ze Severní Ameriky, kde se hojně pěstuje. Tento stálezelený pokryvný hustý keřík dorůstá do výšky asi 15 cm a svými červenými plody se podobá brusince. Rostlinu zdobí bobulky od podzimu do jara, a proto se nyní častěji využívá i k vánočním dekoracím. Libavka je pěkná i během roku sytě zelenými lesklými oválnými lístky.

Také se jí říká žvýkačkový keřík, protože plody mají skutečně chuť žvýkačky, jsou jedlé, ale nepříliš chutné. Nároky na pěstování má shodné s ostatními vřesovištními druhy. Potřebuje kyselou, propustnou, stále mírně vlhkou půdu a stanoviště polostinné až stinné. Libavka je mrazuvzdorná a na zahradě se časem rozroste do pěkného polštáře.

Libavka je pěkná i během roku sytě zelenými lesklými oválnými lístky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Libavka je pěkná i během roku sytě zelenými lesklými oválnými lístky

Pokud se rozhodnete pro libavku jako vánoční rostlinu, kupte ji v květináči. V bytových podmínkách bude po Vánocích vyžadovat chladnější místnost, nejlépe 10-14 °C, dostatek světla a omezenou zálivku. Pro dobrý růst se vyplatí ji po zakoupení přesadit do kyselého substrátu a nezapomenout na drenáž.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 30. 12. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková