reklama

Chcete na zahradu přilákat ptáky a včelky? Vysaďte jim pámelník

Praskající plody pámelníku, bílé (a někdy také červené) kuličky, zná snad každý a jsou oblíbenou hračkou pro všechny malé děti. Ale tento ozdobný keř má ještě další přednosti, takže s jeho výsadbou neváhejte. Pámelník můžete umístit na zahradě nebo pozemku prakticky kamkoliv, protože je nenáročný na stanoviště i půdu, zvládne i chudé písčité podloží.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pámelník ozdobí nejen zahradu, ale také nápadité aranže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování pámelníku není náročné, nevyžaduje ani příliš častou zálivku. Nejčastěji se vysazuje jako živý plot, ale hezky vypadá i jako solitér. Jediné, nač je potřeba při jeho umísťování myslet, je prostor.

Nebojte se pámelník řezat, řezat, řezat...

Pámelník pochází se severoamerického kontinentu, ale díky své odolnosti zdomácněl i u nás. Jedná se o poměrně mohutný keř, který dorůstá až kolem 2 m. Některé jeho druhy dokonce ještě o trochu výše. Potřebuje pravidelnou úpravu a zastřihování. Díky tomu si ale můžete jeho vzhled vytvarovat podle svých potřeb a vkusu.

Nebojte se důkladného ořezu, protože pámelník vytváří rychle silné kořenové odnože. Nejlepší je provádět prořez na konci zimy nebo brzy zjara, ale pokud se jedná o „tvarovací“ prořezávání, můžete ho provádět bez obav i v létě. Pravidelná údržba keřům jenom prospěje, protože je zbavíte i slabých větévek, které ubírají rostlině zbytečně na síle.

Drobounké růžové kvítky pámelníku najdete na keři od konce jara do podzimu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drobounké růžové kvítky pámelníku najdete na keři od konce jara do podzimu

Letní i zimní potravinová banka

Nejběžnějším pámelníkem je ten s přívlastkem bílý, který můžete potkat i v městských parcích. Jeho bílé kuličky tak krásně práskají, že jim málokterý malý nezbeda (a někdy i hravý dospělý) odolá. Typické jsou pro něj drobné růžové kvítky, které se na keři objevují od června až do konce podzimu. Z nich pak vzniknou bílé dužnaté plody.

Kvetoucí pámelník je pravým požehnáním pro včely. Tato velmi medonosná rostlina totiž kvete bez ohledu na počasí, takže si včelky mohou kdykoliv přiletět na hostinu. Bobulky jsou zase oblíbenou zimní potravou drobného ptactva, takže není nic neobvyklého, že se v zimních měsících stane z pámelníku frekventované ptačí stanoviště.

Sluší mu i červená

Pámelníků existuje mnoho druhů, nejen ten bílý. Mnohé z nich najdete běžně v nabídce našich zahradnictví. Poměrně rozšířený je také pámelník červený nebo červenoplodý. Ten má podobné vlastnosti jako jeho bílý „bratříček“, není náročný na životní podmínky a potřebuje také pravidelnou údržbu, která udrží jeho pěkný tvar. Pámelníky jsou nejen vděčnými obyvateli zahrad a parků, ale větvičky s bílými nebo červenými bobulkami velmi pěkně vypadají i v různých aranžích, především těch venkovních.

Pámelník červený upoutá nádherně barevnými plody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pámelník červený upoutá nádherně barevnými plody

Na co si dát pozor

Pro ptactvo jsou pámelníkové plody pravým požehnáním, ale pro lidi se mohou stát nebezpečnými, protože bobulky jsou jedovaté, což ptákům nevadí. Až si tedy vaše ratolesti začnou s kuličkami práskat, ohlídejte je a poučte, že kuličky nemají jíst. Naštěstí je dokázáno, že tři až čtyři bobulky by neměly vyvolat žádné škodlivé příznaky. Dráždivá může být i šťáva z dužnatých plodů, která vyvolává zvláště u alergiků podráždění kůže.

Zdroj informací: ceskestavby.cz, magazinzahrada.cz, obyvat.cz

Do živých plotů vysazujeme původní dřeviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 1. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Asparagus a aukuba

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vaše chvíle pohody v pravé nedělní poledne! Oblíbený magazín pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít. Pořad s Václavem Postráneckým a jeho hosty, plný nejen sezónních rad,