reklama

Pěstování exotického ovoce za semen a pecek je nejen zajímavá, ale i kreativní aktivita

Exotické ovoce, které si přineseme domů, samozřejmě obsahuje pecky a semínka. Je velmi lákavé si zkusit tyto netradiční druhy vypěstovat svépomocí v domácích podmínkách. Ne vždy je ale snaha korunována úspěchem. Seznámíme se s nejdůležitějšími faktory, které ovlivní úspěšné pěstování vlastních rostlin.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstujte si exotické ovoce i u nás, třeba žluté mango z Filipín (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Které druhy exotického ovoce se hodí pro domácí pěstování?

Vypěstovat si můžeme celou řadu druhů. Mezi nejvhodnější pro tyto účely patří avokádo, mango, hadí ovoce a mučenka. Dokonce můžeme vyzkoušet pěstovat i baobab a banány. Naprosto zásadním faktorem pro úspěšné pěstování je zdroj semen a pecek, které použijeme k výsadbě a výsevu. Semena můžeme zakoupit v sáčcích ve specializovaných obchodech, nebo je získat přímo z ovoce. Druhý způsob je jistě mnohem zajímavější, ale je třeba pamatovat na důležité faktory, které je třeba respektovat. Zásadní roli pak hraje kvalita a původ ovoce.

Čemu se vyhnout

Pro pěstování se zcela nedoporučuje ovoce, které se běžně prodává v supermarketech. Ovoce jednotné velikosti a voskového vzhledu se většinou pěstuje na plantážích, trhá se v nedozrálém stavu a v tomto stavu i transportuje. Pro jeho pěstování se používá velká řada chemických přípravků, nejen aby ovoce nenapadali škůdci, ale aby také vydrželo (zejména lodní) přepravu. Takové ovoce určitě poznáme podle chuti a vůně. Vůně většinou chybí a chuť je mdlá. S ovocem vyzrálým na sluníčku nemají tyto plody moc společného.

Tato krásná pecka je stoprocentní zárukou kvalitní a vitální sazenice
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Tato krásná pecka je stoprocentní zárukou kvalitní a vitální sazenice

Není jim ani vlastní velký benefit pro naše zdraví, protože obsahují mnohem méně vitaminů a zdraví prospěšných látek. Jejich kůra nebo slupka je téměř toxická. Toto se týká zejména banánu, citrusového ovoce, manga, avokáda  a hroznového vína. Do stejné kategorie ale bohužel patří i jablka i hrušky. Krásná obří jablka většinou silně zaostávají v chuti a jsou pěkná spíš na podívanou, než by se hodila k jídlu.

Nejlepší zdroj ovoce pro získání semen a pecek

Úplně nejlepším zdrojem je čerstvé, na sluníčku vypěstované a úplně dozrálé ovoce. A opravdu takové ovoce se dá koupit i u nás. Specializované firmy nabízí celou řadu tradičních i méně tradičních druhů. Ovoce se dopravuje letecky několikrát v týdnu a na náš stůl tak přichází skutečně kvalitní plody. Toto ovoce je většinou velké, voňavé, ale vůbec nemusí být velikostně stejné. Na omak je měkké, pevné a pružné.

Pokud jsou na povrchu drobné hnědavé skvrnky, jako je tomu například u banánu nebo u papáji, tak to vůbec nevadí. Když sáhneme po ovoci z ekofarem, máme záruku, že se ovoce nestříkalo a že je v opravdu dobré kvalitě. Chuťový zážitek z takového ovoce je úplně někde jinde. Na takových plodech si opravdu pochutnáme. I když je jejich cena vyšší, rozhodně doporučuji si je jednou za čas dopřát. Semínka a pecky, které z ovoce získáme, představují nejlepší materiál pro naše výsevy.

Postup výsevu

Každý druh má svoje specifika a určitě je dobré k jednotlivým druhům přistupovat individuálně.

Avokádo

Pro úspěšné klíčení v první řadě potřebujeme pěkně vyzrálé avokádo. Zralé avokádo musí být vždy na omak měkké, ale nesmí se vám do něj úplně zabořit prsty. Lehce pruží pod stiskem. Dobře vyzrálé avokádo překvapí krásně máslovou konzistencí a úžasnou chutí. Představuje zdraví velmi prospěšné a super univerzální ovoce. Obsahuje velké množství zdravých tuků a vzhledem ke konzistenci se dá přímo mazat na chleba místo másla.

Avokádová pecka na špejlích! Super zajímavý způsob klíčení
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Avokádová pecka na špejlích! Super zajímavý způsob klíčení

Díky svému nutričnímu profilu je vhodné pro sportovce, namáhavě pracující lidi i kojící ženy. Představuje ideální svačinku na cesty, stačí pouze rozkrojit a vyjíst lžičkou. Po rozkrojení může na vzduchu na řezné ploše zhnědnout. Zelenou barvu zajistíme, když na řezu avokádo pokapeme citronovou šťávou. Plod rozkrojíme a vyndáme pecku. Pecku pod proudem vody omyjeme a očistíme. Ze čtyř stran do pecky zapíchneme párátka. Avokádovou pecku posadíme na vrch sklenice.

Špičatá část vždy směřuje nahoru, spodní část by měla být neustále ponořená ve vodě. Vodu pravidelně měníme. Po několika týdnech avokádo začne rašit a pustí kořeny. A ve chvíli, kdy má několik pravých listů a pěkné kořínky, na nic nečekáme a přesadíme do květináčků.

Klíčící avokádová pecka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíčící avokádová pecka

Tip:

Pokud už budete mít tolik rostlinek avokáda, kolik potřebujete, můžete příště vyzkoušet pecku zužitkovat. Rozkrojenou peckou si můžeme potřít pokožku – je plná oleje a poslouží jako tělový krém. Jinak se pecka může i sušit a  drtí se na prášek, který se dá do nápojů, smoothie nebo se přidává do salátů. Je plná vitaminů a minerálů. Pecka slouží i jako výborný materiál pro vyřezávání a výrobu zajímavých šperků.

Mango

Plody manga jsou velmi variabilní, existuje i přes 1000 odrůd, mohou být červené, žluté zelené a některé jsou dokonce těžké i 2 kg. Také tvar se mění. Při určováním zralosti tedy na barvu příliš nekoukáme. Některá manga jsou v plné zralosti žlutá, jiná zelená, další mají červenooranžové líčko. Dobrým ukazatelem je textura družiny. Zralé mango je na omak měkké a pružné. Drobné hnědé skvrnky na slupce nevadí.

Mango je nejlépe rozkrojit nožem tak, že odkrojíme dvě největší půlky a pecka zůstane uprostřed. Každou půlku nařežeme nožem na čtverečky a pak už jenom vyloupne. Pokud je organické kvality a dokonale zralé - tak lze jíst i celou slupku. Je nabité vitaminy a minerály. Mango můžeme použít na výrobu zmrzliny, džemu, chutney, marmelády, výborné je do smoothie a pyré.

Mladá rostlinka manga vypěstovaného z pecky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladá rostlinka manga vypěstovaného z pecky

Pecku z dobře vyzrálého plodu zbavíme družiny a opereme pod tekoucí vodou. Odstraníme i tuhý obal pecky. Postupujeme opatrně, aby se semínko uvnitř nepoškodilo. Pecku otevřeme ostrým nožem nebo nůžkami. Semínko zbavíme hnědého oplodí. Vsadíme do květináčku, zhruba 3 cm pod povrch půdy. Ideální je kokosový substrát. Dobře zalejeme. Substrát dodržujeme vlhký. Vhodná teplota pro klíčení je 25 až 30 °C, semeno vyklíčí za 1 až 3 měsíce.

Mango stromek v květináči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mango stromek v květináči

Mučenka

Mučenka překvapí svou osvěžující sladkokyselou chutí. Plody nemusí vždy vypadat lákavě, jejich povrch je často zvrásněný. To ale vůbec nevadí, čím scvrklejší plod, tak tím intenzívnější aroma. Mučenka se nejlépe jí tak, že plod rozkrojíme a družinu jíme lžičkou. Pro výsev zásadně volíme hodně scvrklé plody. Ty jsou zárukou zralejších semínek. Mučenka obsahuje velké množství semen, pro výsev použijeme jen jejich část. Na zbytku dužiny si pochutnáme.

Mučenka má drobnější semínka. Oddělíme je od dužiny a namočíme na 2 až 4 dny do vody. Semena vyséváme do směsi rašeliny s perlitem v poměru 1:1 zhruba 0,5 cm hluboko, substrát zakryjeme igelitovým sáčkem a udržujeme neustále vlhký. Umístíme na polostinné místo, ideální teplota je kolem 25 °C.

Mučenky obsahují mnoho semen. Na výsev nám jich postačí jen několik, na zbytku dužiny si pochutnáme
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Mučenky obsahují mnoho semen. Na výsev nám jich postačí jen několik, na zbytku dužiny si pochutnáme

Semínka klíčí nerovnoměrně, někdy již po 3 týdnech, jindy to trvá i několik měsíců. Mučenka je pnoucí rostlinou, pro svůj růst tedy nutně potřebuje oporu. Můžeme jí poskytnout dřevěný nebo bambusový žebříček. Velmi často se také pěstuje omotaná na kulatém drátu. Dobře poroste na okně, ideálním stanovištěm bude ale skleník nebo zimní zahrada, kde se dokonce můžeme dočkat i vlastních plodů. Pokud pěstujeme mučenku v květináči jako pokojovou rostlinu, poskytneme jí letní pobyt na zahradě. Odmění se bujným růstem a záplavou nádherných květů.

Papája

Papája se považuje za antioxidant, udržuje krásnou zářivou pleť, podporuje trávení, podporuje imunitu, působí proti rakovině. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Skvělá je nakrájená na kostičky, můžeme ji použít do koktejlů. Představuje ideální snídani. Jedlá a velmi zdravá jsou její semena. Stejně jako mango a jiné tropické plody je i papája velmi proměnlivá ve své velikosti, tvaru i barvě. Více než barva slupky je dobrým ukazatelem její zralosti měkkost.

Krásně zralá papája je měkká. Po rozkrojení uvidíme velké množství semen
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Krásně zralá papája je měkká. Po rozkrojení uvidíme velké množství semen

Papája musí působit těžkým dojmem, být na omak lehce měkká a pružit. Velmi často jsou na její slupce dolíčky nebo hnědé tečky. To ale vůbec nevadí, nejsou znakem pokaženého plodu, ale zralosti. Po rozkrojení plodu uvidíme velké množství semen. Tato semínka jsou drobná, téměř černě zbarvená, kulatá. Jsou velmi zdravá a jedlá, mají lehce pikantní chuť a můžeme je jíst spolu s dužinou plodu. Velice dobře také klíčí a vlastní pěstování je snadné.

Malá rostlina papáji ze semínka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malá rostlina papáji ze semínka

Pro další pěstování vybereme jen tmavá, sytě vybarvená semínka. Před výsevem je není potřeba příliš připravovat. Nejlépe klíčí v propustném substrátu. Může to být směs vermikompostu a substrátu pro kaktusy. Kaktusový substrát obsahuje příměs písku a vyhovuje nárokům papáji. Substrátem naplníme větší květináče nebo truhlíček. Na dno nezapomeneme umístit drenáž.

Utužíme povrch a položíme semínka. Jednotlivá semena by se neměla dotýkat. Povrch semínek pokryjeme tenkou vrstvičkou zeminy a ještě jednou lehce tlačíme. Dobře zalijeme a umístíme na světlé a teplé místo. Ideální klíčící teplota je kolem 23 °C až 25 °C. Klíčící výsevy nesmí přeschnout. První klíčící sazeničky můžeme vidět již po 15 dnech, rostlinky necháme narůst několik centimetrů. Následně je přesadíme.

Jak budeme tropické ovoce dále pěstovat?

Velké množství druhů můžeme pěstovat jako klasické pokojovky. Mají rády teplo, světlo a vyšší vzdušnou vlhkost. V létě je můžeme letnit na zahradě nebo na terase. Plodů se na nich většinou nedočkáme, ale mohou představovat velmi pěknou dekoraci do bytu a zajímavou kuriozitu.

Zdroj informací: nda.agric.za; gardeningknowhow.com

Patří exotické ovoce do psího jídelníčku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 2. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková