reklama

Vypěstujte si zdravé a silné sazenice muškátů. Když dodržíte zásady, čeká vás záplava květů

Pro předpěstování muškátů ze semen je teď nejvyšší čas, pokud chceme mít na sezónu připravené silné a kvetoucí rostliny. Přinášíme vám několik rad, s jejichž pomocí vám půjde předpěstovat sazenice úplně bez problémů.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S pěstební sadou se výsev muškátů stane hračkou. Obsahuje semena a vše, co potřebujete (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pěstujte muškáty ze semen... ale jak na to? Výsevy provádějte během měsíce prosince nebo ledna. Aby semena klíčila, je zapotřebí udržovat teplotu na hodnotě minimálně 20 °C (nebo i více) a také vlhkost, která výsev probere k životu. Specializované semenářské firmy nabízejí více barevných odrůd muškátů, přičemž dnes jsou nejvíce známé barvy bílá, lososově oranžová, červená nebo fialová.

První a nejčastější volbou je vypěstování muškátů ze semen prostřednictvím substrátu. Ten si pořiďte již ošetřený, tedy supresivního typu, který neobsahuje spory hub. Houby jsou totiž nebezpečné pro klíčící rostliny, nejen pro muškáty. Důvodem je možná likvidace klíčků. Mnozí z vás zajisté znají chorobu, která je obecně známá jako padání klíčních rostlin, kdy je napaden krček semenáčku houbami. Ten zeslábne, zčerná, a pokud to mladá rostlinka vůbec přežije, výrazně zakrní a neprospívá.

Substrát je jistou volbou, ale je nutné, aby byl propařený
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Substrát je jistou volbou, ale je nutné, aby byl propařený

Proto je nutné podomácku vyrobené substráty vždy propařit v horkovzdušné troubě s teplotou nastavenou maximálně na 75 °C. Až po průběhu této procedury a vychladnutí substrátu začněte vysévat. Jednotlivá semena muškátů aplikujte do hloubky zhruba 2 cm a přihrňte. Nezapomínejte ani na dostatečné a pravidelné zavlažování. Kromě substrátu je možné využít také agroperlit, který používají hlavně velkopěstitelé.

Druhá  (méně častá) volba při výsevu muškátů spočívá v použití jiffů, což jsou rašelinové tablety, které se vloží do vody. Tablety postupně do rašeliny navážou vodu a několikrát zvětší svůj objem. Po zvětšení jiffů začněte s výsevem a semena aplikujte pomocí pinzety. Jedno semínko do jedné tablety. Zde je výhodou to, že jednotlivé mladé rostliny si tak vůbec nekonkurují, v dobrých podmínkách krásně rostou a velice snadno se přesazují. Zálivka je nepřímá, vždy prováděná pod jiffy do misky, kde sazenice předpěstováváte.

Výsev muškátů do jiffů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výsev muškátů do jiffů

Na závěr výsev přikryjte, položte na světlé místo a pravidelně provádějte kontrolu. Jde především o kontrolování růstové fáze, případného napadení chorobami a doplnění vláhy. Nezapomeňte, že i výsevy se musí pravidelně větrat právě z důvodu prevence houbových chorob.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Zde se dozvíte vše o muškátech:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček