reklama

Není jen okrasnou trvalkou, má také léčivé schopnosti, a dokonce se může i za syrova konzumovat

Netřesk (Sempervivum) patří mezi nízké trvalky či skalničky. Vytváří atraktivní, kompaktní růžice zdužnatělých listů, které mohou být v závislosti na druhu a kultivaru nejrůzněji zbarvené. Lišit se může i jejich velikost a tvar. Netřesk řadíme k základním druhům pro ozelenění alpina a štěrkových záhonů. Hodí se pro začínající i pokročilé pěstitele, stejně jako pro sběratele. Mnoho radosti udělá i dětem.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Netřesky se snadno pěstují ve skalkách i alpinech (Zdroj: Daniela Dušková)

Roste dobře na plném slunci i v lehčím přistínění, dobře si poradí i se suchem. Květy se vytváří v červenci na silných stvolech, které vyrůstají z růžice. Po odkvětu a vytvoření semen růžice odumírá, ale její místo rychle zaplní mladé - dceřiné růžice. Netřesky se nejčastěji samy množí vegetativně právě pomocí dceřiných růžiček, které se tvoří okolo mateřské rostliny. 

Pokud chceme netřesk přenést na další záhon nebo někomu darovat, stačí opatrně vyjmout dceřinou růžici i s kořínkem a přesadit, kam potřebujeme. Kořenový bal netřesku je slabší a mělce uložen pod povrchem půdy. Netřesky se velmi dobře přesazují.

Pěstování je vzhledem k nenáročnosti snadné. Nejvhodnější kombinaci představuje slunné stanoviště a propustná půda. Zde se netřesku daří dobře a rychle se rozrůstá. Velice dobře vypadá ve štěrku nebo cihlové drti. Kamínky zároveň chrání krček před nadměrnou vlhkostí.

Červenolistá forma netřesku se záplavou dceřiných růžiček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Červenolistá forma netřesku se záplavou dceřiných růžiček

Jednotlivé druhy a formy se dobře kombinují a doplňují, dohromady vytvářejí zajímavé formace. Netřesky jsou ideální nejen do skalek, ale také do suchých zídek. Již při tvorbě zídky zakomponujeme mezi kameny několik růžic. Krásně vyplní všechny spáry a škvíry. Velice dobře se pěstují také v nádobách, různých mísách, korytech a na kamenech.

Netřesky představují také ideální rostlinu na zelené střechy. Zejména extenzivní výsadby na střechách s nízkým profilem zeminy vyžadují osázení specifickými druhy, které si poradí s drsnějšími podmínkami exponovaného stanoviště. Netřesky se dají také skvěle použít jako dekorace v miskách či jiných nádobách na venkovní stůl nebo terasy.

Netřesk rostoucí z cihly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Netřesk rostoucí z cihly

Netřesky netrpí chorobami ani škůdci. V případě, že je pěstujeme v příliš výživné a vlhké půdě, může nastat situace, kdy netřesk rychle poroste. Pletiva nebudou pravděpodobně vyzrálá a rostliny může napadnout hniloba. Snižuje se i mrazuvzdornost, která je v dobrých podmínkách vysoká. Přílišné vlhko, stín a nadbytek živin se také projevují nedostatečným vybarvením listů a otevřeností růžic. Ve skalce i v nádobě se mohou pod netřesky usídlit mravenci. Budováním svého obydlí narušují netřesky, jejich kořeny i nadzemní část. Mravence můžeme zkusit vypudit zálivkou mýdlovou vodou nebo tabákovým výluhem. Pokud to nepomůže, budeme muset narušenou část výsadby vykopnout, vyměnit zeminu a znovu vsadit. Mravenci se téměř vždy přestěhují.

Květy netřesku jsou velmi nápadné, rostou na silných stvolech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy netřesku jsou velmi nápadné, rostou na silných stvolech

Druhy:

Netřesky řadíme mezi sukulenty, patří do čeledi tlusticovité (Crassulaceae). Latinský název "Sempervivum" vychází ze dvou slov: semper = stále a vivus = živý. Poukazuje na vitalitu rostlin a jejich silnou schopnost vegetativního rozmnožování.  I když mateřská růžice vykvete a uhyne, hned její místo zaplní vitální dceřiné růžice. Na zahradách se pěstují původní druhy i jejich kříženci.

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum) patří u nás k nejčastěji pěstovaným druhům. Vytváří velké růžice, které mohou v průměru dorůstat až do 10 cm.

Netřesk horský (Sempervivum montanum) je drobnější stejně jako zajímavý druh netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum), který vytváří malé růžičky obalené bílými vlákny připomínajícími pavučinu.

Netřesk výběžkatý (Jovibarba globifera, Sempervivum globiferum) představuje náš domácí druh, ve volné přírodě patří k ohroženým rostlinám.

Mnoho druhů netřesků vytváří skutečně hustý a kompaktní porost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mnoho druhů netřesků vytváří skutečně hustý a kompaktní porost

Z hybridních druhů netřesků je zajímavý 'Rubín' s červenými listy, 'Packardian' patří k největším netřeskům. Růžice jsou tmavočervené, v průměru až 25 cm velké.

'Oddity' je skutečná rarita, jeho listy jsou okrouhlejší, téměř trubkovité. Sempervivum Grey Lady' má listy zelenopurpurové s šedavým ojíněním.

Zdroj informací: Wikipedia; gardenersworld.com

Podívejte se, jak ve skalce likvidovat plevely:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková