reklama

Ani v lednu nesmíte zaspat! Připravte se na nadcházející zahrádkářskou sezonu

Pěstujte celer jednoduše! Celer bulvový je zeleninou s velice dlouhou vegetační dobou. Od výsevu do sklizně potřebuje alespoň 9 měsíců, aby se z malých rostlinek staly silné kusy s velkými bulvami. Jak a kdy celer vysévat, jaký materiál k tomu využít a které odrůdy stojí za zkoušku, to se dozvíte na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstovaný celer díky včasným výsevům stihne do výsadby řádně zesílit a vyrůst (Zdroj Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při pěstování celeru musíte začít již nyní. Výsev celeru provádějte hned na začátku roku, ideálně v polovině měsíce ledna. Pokud plánujete vysévat do substrátu, pak si pořiďte zakořeňovací plato, do jehož jednotlivých částí nasypete substrát a vyséváte do každého ,,chlívečku“ po jednom semenu. Výběr správného substrátu je důležitý, protože mladé rostlinky mají velmi slabý stonek. Pokud jej napadnou houby, velmi pravděpodobně záhy uhyne celá vegetace, což by znamenalo, že by vaše práce přišla vniveč.

Substrát si pořiďte supresivního typu, tedy již ošetřený proti houbovým chorobám. Po výsevu semena pouze mírně přisypte, zavlažte rozprašovačem a umístěte na teplé místo, kde teplota neklesá pod 20 °C. Nezapomeňte na pravidelné větrání. Výsev se nesmí nikdy přemokřit, protože i na ošetřeném substrátu hrozí riziko, že vegetace bude napadena houbami.

Mladé rostliny celeru v sadbovači
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostliny v sadbovači

Oblíbené jsou i výsevy do Jiffů, kde je možné velmi opatrně pěstovat vegetaci více rostlinek najednou. Výhoda Jiffů spočívá v jejich snadné skladovatelnosti. Jakmile se nasáknou vodou, jsou prodyšnější než substrát a jejich materiál také tak rychle neslehává. Pokud chcete mladé rostlinky přepikýrovat, rozstřihněte nohavičku Jiffu a celer opatrně oddělte od sebe a následně vysaďte do substrátu nebo propařené zahradní zeminy. K přepikýrování přistupujte zhruba v půlce března, vždy ale až tehdy, když rostlinky mají minimálně jeden pravý list.

Celer je nutné pikýrovat dvakrát, poprvé když vyroste pravý list, podruhé potom na finální stanoviště v zahrádce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Celer je nutné pikýrovat dvakrát, poprvé když vyroste pravý list, podruhé potom na finální stanoviště v zahrádce

Aby se celeru dařilo, je nutné si vybrat taktéž správnou odrůdu. Mezi prověřenou klasiku patří Maxim, jehož bulvy mají při sklizni hmotnost až přes 500 g, přitom na pěstování nemá žádné speciální nároky. Dokonce velmi dobře prospívá i na těžších hlinitých půdách v podhorských oblastech, které však musí být bohaté na živiny a pravidelnou zálivku.

Ještě větší výnos nabídne odolná odrůda Albin, která má čistě bílou dužninu a perfektně se hodí pro skladování i konzervování. K tomu nabídne zvýšenou odolnost proti septorióze celeru, která se projevuje skvrnitostí a odumíráním listů. Velmi výnosnou a zároveň oblíbenou odrůdou je i Neon.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak se vyvarovat padání klíčních rostlin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček