reklama

Jaké rostliny jsou vhodné do vlhka? Osadit můžete i zahradní jezírko

Zahradní potůček nebo jezírko představuje krásný zahradní prvek a atraktivní biotop, kde najdou svoje místo specifické druhy rostlin i živočichů. Vodní nádrž samozřejmě doplníme vodními rostlinami, ale pamatujeme i na okolní zónu, plochu půdy těsně okolo jezírka a přechodovou zónu mezi vodou a pevnou půdou. Všude, kde je půda trvale vlhká nebo kde se drží bahno, je třeba vysadit specifické druhy, které tyto podmínky nejen snesou, ale v podstatě je i potřebují ke svému životu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradní jezírko s rostlinami do vlhka rozzáří každou zahradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Abychom vytvořili zajímavou a estetickou výsadbu, zaměříme se nejen na byliny, ale i na dřeviny. Získáme tak rozmanitější skupinu tvořenou různými výškovými patry. Portfolio vhodných bylinných druhů je poměrně široké a je z čeho vybírat. V případě dřevin to však nemusí být vždy snadné. Dřevin, které snesou mokré či zamokřené stanoviště, přeci jenom tolik není.

Zamokřené stanoviště

Je typické nedostatkem vzduchu v půdě, které většina rostlin nesnáší. Zamokřené stanoviště většinou najdeme poblíž vodních toků, ale nemusí tomu být tak vždy. Svoji roli hraje také hladina podzemní vody a geografické umístění. Z velkých stromů můžeme vsadit na olši (Alnus), metasekvoji (Metasequoia), smrk obecný (Picea abies), borovici kleč (Pinus mugo), zerav zapadní (Thuja occidentalis), jedlovec kanadský (Tsuga canadensis), střemchu (Prunus padus), vrby (Salix), bez (Sambucus), brslen (Eonymus). Souvislý porost vytvoří svída (Cornus). Zajímavé druhy najdeme i mezi travinami, pěkný souvislý porost vytvoří nízké ostřice (Carex). Z trvalek pak touleň srdčitá (Houttuynia cordata). Pokud půda není na bázi jílu, ale spíše rašeliny, můžeme zkusit pěstovat suchopýr (Eriophorum).

Houttuynia cordata chameleon - na této rostlině jsou nejkrásnější její pestře zbarvené listy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Houttuynia cordata chameleon - na této rostlině jsou nejkrásnější její pestře zbarvené listy

Bahenní rostliny

Kořeny bahenních rostlin rostou ve vlhké půdě a listy s květy jsou nad povrchem. Tyto rostliny vyžadují vlhkou půdu, bohatou na humus. Výška vodního slupce se může měnit, půda by ale neměla úplně vyschnout. Mezi skutečně nádherné kvetoucí bahenní rostliny patří tyto druhy :

Kejklířka (Mimulus cupreus ´Whitecroft Scarlet´), která kvete zářivě červeně. Kejklířky rostou ve vlhké půdě či v nízkém vodním sloupci. Preferují plné slunce a v průběhu kvetení pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Kejklířka nepatří k dlouhověkým rostlinám, proto je třeba ji častěji obměňovat.

Kejklířka Mimulus cupreus Whitecroft Scarlet ohnivě kvete a patří k těm nejkrásnějším vlhkomilným rostlinám
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Kejklířka Mimulus cupreus Whitecroft Scarlet ohnivě kvete a patří k těm nejkrásnějším vlhkomilným rostlinám

Velmi nenáročné a rychle rostoucí je rdesno (Polygonum bistorta) se svými růžovými květními klasy. Kvete bohatě v červnu a červenci. Rdesno potřebuje dostatek prostoru a lehce přistíněné stanoviště. Na půdu je vcelku nenáročné a snese i jíl. Dobře se kombinuje s kosatcem a s orobincem. Aby krása rdesna vynikla, věnujeme mu dostatečně velkou plochu k růstu.

Rdesno - polygonum bistorta vytváří husté, bohaté porosty. Pro svůj růst potřebuje dostatek místa
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Rdesno - polygonum bistorta vytváří husté, bohaté porosty. Pro svůj růst potřebuje dostatek místa

Dalším vhodným druhem pro bahenní biotop je lobelka šarlatová (Lobelia cardinalis). Lobelka je v povědomí většinou jako pěkná letnička do truhlíků nebo na záhony. Lobelka šarlatová ale patří do sekce bahenních rostlin. Vyznačuje se vzpřímeným vzrůstem, má zářivě vybarvené květy. Můžeme se setkat s barvou tmavě rudou, karmínovou  a lehce narůžovělou. Lobelka preferuje půjdu s neutrálním pH, pěstujeme ji na plném slunci až v mírném polostínu. Půda, ve které ji pěstujeme, by neměla nikdy vyschnout. Roste jak v bahnité půdě, tak i ve vodním sloupci.

Lobelia cardinalis kultivar Fried Green Tomatoes září na dálku nádhernými - jasně červenými květy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Lobelia cardinalis kultivar Fried Green Tomatoes září na dálku nádhernými - jasně červenými květy

Skřípinec jezerní (Scirpus lacustris 'Albescens') patří mezi šáchorovité rostliny a připomíná travinu. Dorůstá výšky až 150 cm, jeho listy jsou zeleno-bílé pruhované. Právě díky netradičnímu zbarvení upoutá již na dálku. Je velmi nenáročný, roste na slunci i v polostínu. Sám se velice rychle rozšiřuje pomocí podzemních výběžků. Nejlépe se mu daří v propustné půdě ve vodním sloupci s výškou okolo 20 cm. Je plně mrazuvzdorný.

Blatouch bahenní (Caltha palustris), který známe dobře z naší přírody, můžeme vidět často růst v trsech okolo potůčků. Na zvlášť vhodných lokalitách pokrývá i velké plochy souvislým porostem. Blatouch je pěkná nízká rostlina s okrouhlými listy a výraznými žlutými květy. Kromě klasických jednoduchých najdeme i plnokvěté kultivary této rostliny. Blatouch patří k základním bahenním rostlinám, roste jak ve vlhké půdě, tak i mělké vodě do 10 cm výšky vodní hladiny. Velmi snadno se množí na podzim nebo na jaře pomocí kořenových výmladků. Poroste na slunci i v polostínu.

Blatouch bahenní září svými zlatými květy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Blatouch bahenní září svými zlatými květy

Kosatec žlutý (Iris pseudoacorus) je nádherný svými žlutě zářivými květy, které vykvétají na počátku léta. Tento kosatec patří k vlhkomilným až bahenním trvalkám, znamená to tedy, že se mu bude dobře dařit ve vlhké i bahnité půdě. Hodí se na břehy vodních ploch, snese zaplavení až do výšky 20 cm, dobře poroste i na vlhčích místech v zahradě. Bude se mu dařit na slunci i v polostínu. Půda je nejlepší mírně kyselá, humózní. Jeho květy se dají použít i k řezu, ale ve váze nevydrží nejdéle. Kosatec je nenáročný a plně mrazuvzdorný. Množíme jej na jaře dělením oddenků.

Iris pseudacorus je krásný nenáročný kosatec. Nejlépe se mu daří v mělké vodě nebo na břehu
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Iris pseudacorus je krásný nenáročný kosatec. Nejlépe se mu daří v mělké vodě nebo na břehu

Nádherné plnokvěté formy, které jsou skutečným unikátem

Tužebník (Filipendula) je vyšší bahenní rostlina. Známý je tužebník jilmový, který je oblíbený spíše jako léčivka. V zahradnictví seženeme spíše podobný druh -  Filipendula rubra venusta, který je až 130 cm vysoký, vyznačuje se větším a širším květenstvím v jemné, pastelově růžové barvě.

Modráska srdčitá (Pontederia cordata) je krásně kvetoucí bahenní rostlina původem ze Severní Ameriky. Kvete od června do září. Přes zimu je lépe ji uložit do sklepa nebo přesunout do hlubší vody. Množí se snadno dělením na jaře.

Vachtu trojlistou (Menyanthes trifoliata) můžeme najít ve volné přírodě po celé Evropě a Asii, i v ČR se s ní na několika lokalitách setkáme. Celkem snadno ji můžeme sehnat ve specializovaných zahradnictvích. Vyžaduje kyselou půdní reakci, snese polostín i plné slunce.

Traviny

Výrazné místo mezi vlhkomilnými a bahenními rostlinami zaujímají i traviny. Je jich celá řada. Najdeme zde rychle rostoucí až agresivní druhy i pěkné trsovité traviny nižšího růstu. K nejméně náročným a zároveň k těm nejexpanzivnějším druhů patří rákos obecný (Phragmites australis), chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea) a orobinec širokolistý (Typha latifolia). Pokud máte jen malé jezírko, těmto druhům se vyhněte, brzy by vám přerostly přes hlavu a umořily by všechny své sousedy. Na větších plochách jim ale dáme zelenou.

Sítina patří v zajímavým travinám, tvoří tenké stvoly kulatého průměru. Najdeme ji v celé řadě druhů, některé dorůstají výšky až 1m, jiné jen 20 cm. Velkou výhodou sítin je, že výborně porostou nejen v bahnité zóně jezírka, ale i v hluboké vodě. Sítina cibulková (Juncus bulbosus) je pak v jezírku skutečným pokladem. Má totiž skoro zázračné schopnosti, je schopna antibiotizovat vodu proti všem rybím - vnějším parazitům. Pokud tedy chováme v jezírku ryby, nezapomeneme na sítinu, protože parazitická onemocnění se po propuknutí neléčí zrovna nejsnáze.

Šáchor dlouhý (Cyperus longus) je středně vysokým druhem exotického vzhledu, tvoří husté trsy a hodí se pro slunečná i polostinná místa.

Cyperus longus - šáchor je atraktivní trsnatou vlhkomilnou travinou
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Cyperus longus - šáchor je atraktivní trsnatou vlhkomilnou travinou

Vlhkomilné rostliny

Nejsou to samé jako rostliny bahenní. Na tento fakt si dáme pozor již při samotném nákupu rostlin. V zahradnictví je totiž často najdeme prodávat spolu s bahenními rostlinami (v jedné sekci). Vlhkomilné rostliny vyžadují stále vlhkou půdu, nesnesou ale zamokření a zaplavení. Nevysazujeme je do bahnité zóny jezírka, ale o kus dál (vedle břehu), nebo kamkoliv do míst, kde jim můžeme zaručit dobře zavlažovanou půdu. K těmto rostlinám patří: zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kontryhel měkký (Alchemilla mollis), kakost bahenní (Geranium palustre), sadec konopáč (Eupatorium cannabinum), žluťucha žlutá (Thalictrum flavum), vrbiny (Lysimachia), hosty (Hosta) a mnoho druhů kosatců (Iris).

Zdroj informací: kvetiny-siblova.cz; plantsforponds.co.uk

Na jaře připravte jezírko na novou sezonu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.