reklama

Vyzkoušejte druhy zeleniny, které jsou vhodné i do chladnějších oblastí

Máme pro vás tipy na nejlepší odrůdy zeleniny, které na své zahrádce můžete pěstovat. Pořiďte si vhodná osiva zeleniny pro nadcházející zahrádkářskou sezonu. V našem článku přinášíme takové typy odrůd, které jsou vhodné i do chladnějších oblastí, například do podhůří nebo míst, kde bývá v létě chladněji.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při výběru dobré odrůdy se úrody dočkáte i v chladnějších oblastech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Boje o nejlepší odrůdy zelenin se vedou již od nepaměti. Prodejci osiv si různě konkurují zaváděním nových, často hybridních odrůd, které pěstiteli mají poskytnout vysoký výnos i v chladnějších oblastech. Trh je rok od roku více přesycený, a tak můžete dlouho přemýšlet, který kultivar je pro vás tím nejlepším. Není ani výjimkou, když nad internetovými stránkami strávíte několik hodin, ale stále nejste rozhodnuti.

Cibule sečka patří k první zdrojům vitaminů a dalších důležitých látek, které hrají prim především v rámci zdravého trávení. Velice dobrou odrůdou je Entita, která vyniká zejména krátkou vegetační dobou (pouhých 70 dní). Přímé výsevy provádějte od dubna do dobře zpracované a úrodné půdy. Překvapením je především vysoký výnos chutných stvolů, které použijete například do zeleninových salátů. Postupným vyjednocením dosáhnete dorůstání cibule, kterou sklízejte až do září.

Cibule sečka Entita
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Cibule sečka Entita

Velkou tradici mezi pěstiteli mají již mnoho let nejrůznější odrůdy rajčat. Z těch tyčkových, vhodných pro skleníky, patří k velice výnosným hybridní Dafne. Tato odrůda nemá speciální nároky, nicméně sázejte do dobře vyhnojené a dezinfikované půdy, nezapomínejte na pravidelné větrání. V dobrých podmínkách dosahuje hmotnost plodů až kolem 150 g. Dezinfekci půdy v předjaří provádějte dusíkatým vápnem, které zároveň slouží jako zdroj vápníku. Bez něj často rajčatům černají konce plodů. Dafne je odrůda vhodná pro přímý konzum, je dobře skladovatelná a z rajčat této odrůdy snadno vyrobíte kečup nebo omáčku na špagety.

Rajče Dafne F1 při dozrávání
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rajče Dafne F1 při dozrávání

Pokud chcete rajčata pěstovat venku, pak sáhněte po některé z keříčkových odrůd typu cherry. Klasikou, navíc velice výnosnou, je Vilma, která se snadno pěstuje i v truhlíku na balkoně. Zajímavou volbu představuje Rubínek, vzrůstnější typ, který má velmi chutné plody na několika vijanech, avšak rostlina vyžaduje oporu. Vyhovuje jí pobyt i ve větších květináčích, ve kterých je úrodná půda, dobře zásobená živinami. Důležitá je ochrana před přímým deštěm. Kromě přímé spotřeby je Rubínek vhodnou alternativou na sušení.

Cherry rajče Rubínek
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Cherry rajče Rubínek

Z okurek nakládaček stojí za zmínku hybridní Nora s hrubou bradavičnatostí. Je to ta pravá volba pro pěstování v chladnějších oblastech, pokud si chcete vypěstovat dostatek úrody pro nakládání. Tato okurka patří mezi odolnější, avšak vyhovuje jí opora, po které se může pnout. Řešení brání trvalému zamokření porostu, což sníží riziko napadení plísněmi. Důležitá je dobře zpracovaná a řádně vyhnojená půda, dostatek, vláhy, slunce a závětří. Pokud vydrží zdravá nať, okurky je pak možné sklízet až do poloviny září.

Plody okurky nakládačky Nora F1 před nakládáním
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Plody okurky nakládačky Nora F1 před nakládáním

Mezi oblíbenou zeleninu patří také květák, který se ale mnoho lidí obává pěstovat. Důvodem bývá obava z chladnějšího počasí, kdy růžice nevyroste. Pro pěstování v podhůří je výborná například Snow Lady, která dobře prospívá na středně těžkých půdách, dobře zásobených živinami. V průběhu vegetace je nutné pravidelné zalévání a ochrana před napadením larvami běláska, což lze řešit například pravidelným sběrem vajíček nebo zakrytím netkanou textilií. Snow Lady je možné sklízet zhruba tři měsíce od výsadby. I na vlastní zahradě a bez chemie dosáhne růžice velikosti jako ty, které běžně vídáte v obchodech se zeleninou.

Květák Snow Lady
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Květák Snow Lady

Nesmíme zapomenout ani na klasiku mezi tykvemi, a to je Hokkaido. Výnosná odrůda s plody o hmotnosti do 2 kg velmi dobře roste nejen na záhonech, ale i při polním pěstování. Vyhovuje jí vyhnojení půdy a pravidelná zálivka, na takovém místě se odvděčí velkou násadou plodů, které sklízejte od poloviny září.

Plod tykve Hokkaido
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Plod tykve Hokkaido

Hokkaido je vhodná pro skladování, výborná je grilovaná nebo poslouží na chutnou podzimní polévku.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz; dobrasemena.cz

Seznamte se s netradičními druhy zeleniny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 1. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich