reklama

Může mít zelenina léčebné účinky? Poznejte ty správné druhy!

V posledních letech je trendem vypěstovat si vlastní kvalitní zeleninu, která vyroste v našich podmínkách. Pojďme se tedy podívat, které důležité vitamíny a minerální látky nejpěstovanější druhy obsahují. Díky tomu snadněji poznáte, že zelenina není jen potravinou, která dává našemu tělu vitamíny a další zdraví prospěšné látky, ale dokáže i léčit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Může mít zelenina léčebné účinky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Brokolice

Účinky: Aktivizuje látkovou výměnu, zlepšuje práci srdce, svalů a nervů. Snižuje riziko vzniku rakoviny. Má vysoký obsah antioxidačního betakarotenu a vitamínů C a E. Je bohatým zdrojem kyseliny listové a železa.

Množství: Jezte jednou týdně 200 g v páře povařené brokolice s česnekem. Asi 1-3 dávky brokolice po 170 g týdně mohou výrazně snížit riziko rakoviny. Brokolice snižuje vstřebávání jódu, proto lidé, kteří jedí brokolici víc jak 2-3x týdně, by měli konzumovat potraviny s vyšším obsahem jódu.

Brokolice aktivizuje látkovou výměnu, zlepšuje práci srdce, svalů a nervů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Brokolice aktivizuje látkovou výměnu, zlepšuje práci srdce, svalů a nervů

Cibule

Účinky: Allicin snižuje riziko arteriosklerózy, trombózy a posiluje imunitní systém. Éterické oleje brzdí zánětlivé procesy a uvolňují hlen. Jen červené a žluté odrůdy obsahují sloučeniny, které snižují riziko vzniku nádorových onemocnění a mají protizánětlivé účinky. Švýcarští vědci zjistili, že je cibule výbornou prevencí proti osteoporóze. Obsahuje hodně zinku potřebného na stavbu kostí, vitamíny B, C, A i E.

Množství: Čím více, tím lépe. Doporučuje se jíst syrová. Musí se jíst jen čerstvá, protože po rozkrájení se po 24 hodinách stává toxickou. Výzkumy doporučují sníst denně 60 g.

  • Prostředek proti chřipce - cibuli nasekáme a uvaříme se třemi polévkovými lžícemi medu na sirup. Užívejte po lžičkách.
  • Na všechny respirační infekce - připravte šťávu z nasekané syrové cibule, pokapejte ji medem a nechte stát přes noc. Užívejte každé 2 hodiny 1 kávovou lžičku.
  • Opar rtu - léčíme tak, že na postižené místo přikládáme plátek syrové cibule.
  • Rýma - předcházíme tak, že do nosu vkládáme tampóny namočené v cibulové šťávě.
  • Bolesti krku - zmírní zábal z jemně nasekané cibule.
  • Hnisající rány - potřeme obvaz kašičkou z cibule a přiložíme na postižené místo.
Cibule snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění a má protizánětlivé účinky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Cibule snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění a má protizánětlivé účinky

Červená řepa

Účinky: Zmírňuje infekci dýchacích cest, reguluje krevní oběh, předchází zácpě, léčí ekzémy a posiluje vlasy. Vařená obsahuje rozpustné vlákniny, které snižují hladinu cholesterolu. Je součástí diet při onemocněních jater a ateroskleróze. Obsahuje látky s protirakovinnými účinky. Obsahuje vitamíny skupiny B, vzácné minerální a lipotropní látky. Obsahuje jód, kobalt a doporučuje se při odtučňovacích kúrách, onemocněních jater a ledvin. Je výživná, posiluje organismus, pomáhá při léčbě chřipky a nachlazení.

Množství: Přidáváme ji do salátů, jíme nastrouhanou a šťávu masírujeme do vlasů. Šťáva smíchaná s medem se užívá při vysokém krevním tlaku. Doporučuje se roční spotřeba 3 kg. Pozor! Více jak 100 ml šťávy může vyvolat mírnou nevolnost a závratě. Proto je ji třeba zpočátku míchat s mrkvovou šťávou.

Červená řepa obsahuje rozpustné vlákniny, které snižují hladinu cholesterolu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Červená řepa obsahuje rozpustné vlákniny, které snižují hladinu cholesterolu

Česnek

Účinky: Povzbuzuje imunitní buňky k rychlejšímu dělení a vyšší aktivitě. Má protibakteriální účinky a po staletí se využívá jako lék proti rýmě, při zánětu krku, kašli a dýchacích potížích. Napomáhá vykašlávání. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje volný průtok krve. Snižuje vysoký krevní tlak. Snižuje hladinu cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínu A, B1, B2 a C.

Množství: Aspoň jeden stroužek denně. Účinek 1-2 stroužků česneku denně na zdravotní stav srdce je zjevný po několika týdnech. Používá se v kloktadlech a čajích. Při bolestech kloubů se nanáší přímo na kůži. Vatový tampón napuštěný česnekovým olejem a vložený do ucha je starý lék proti zánětu.

Česnek má protibakteriální účinky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Česnek má protibakteriální účinky

Fenykl

Účinky: Obsahuje éterické oleje, vitamíny (C a E) a draslík. Podporuje trávení a má uklidňující vliv na nervovou soustavu. Fenykl je znám svou schopností uvolnit zastavené větry a pomoci při plynatosti. Semena fenyklu mají protispasmatický účinek, zmírňují žaludeční křeče. Je bohatým zdrojem draslíku. Pro lidi s oblibou jídel s fenyklem může zvýšený příjem draslíku pomoci redukovat vysoký krevní tlak. Je důležitou součástí dětských čajů. Velmi příznivě působí proti bolení bříška u kojenců.

Množství: Stonky a listy jezte v neomezeném množství. 200 gramová vařená porce nahradí 20-30% denní potřeby draslíku u dospělého člověka. Doporučuje se maximálně jedna čajová lžička semen fenyklu denně. Nedoporučuje se konzumovat semena po dobu těhotenství.

Fenykl má skvělé účinky na plynatost a problémy se zažíváním
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Fenykl má skvělé účinky na plynatost a problémy se zažíváním

Zdroj informací: chcemejistzdrave.cz, celostnimedicina.cz, zdravi.euro.cz

Vyzkoušejte například superzdravý cibulový čaj:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 1. 2022, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková