reklama

Nejen na nás v zimním období útočí různé choroby, stejně to mají pokojové rostliny

I pokojové rostliny občas onemocní nebo jsou napadeny škůdci. Nejčastěji se to děje v zimním období, kdy jsou pro to ideální podmínky. Pojďme se podívat na nejčastější choroby a škůdce pokojových rostlin, kde největší roli hraje správná péče a prevence.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prevence proti škůdcům a chorobám pokojovek spočívá ve správné péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ani pokojovým rostlinám se nemoci a škůdci nevyhýbají. V zimním období jsou rostliny nejčastěji sužovány suchým vzduchem, který rozvíjí ideální prostředí pro škůdce. Někteří to řeší pořízením odpařovače na radiátory, který ale problém řeší jen částečně, a to především ve velmi suchých panelákových bytech. Ve starších rodinných domech, které prošly rekonstrukcí, je i tak většinou vzdušná vlhkost o něco vyšší - daří se zde například orchidejím.

V suchém prostředí často rostliny napadá sviluška, která škodí tak, že saje šťávu z rostlinných pletiv. Napadení poznáte velice jednoduše, kolem listů rostlin se objeví jemné pavučinky a zeleň nápadně chřadne, včetně žloutnutí a svěšení listů. Okamžité řešení spočívá především v zásahu postřikem, rychle pomůže jarová voda s kypřicím práškem nebo některý z běžně dostupných postřiků na savé škůdce. Při silném napadení rostliny hynou a nepomůže jim ani okamžitá náprava a léčba. Prevence spočívá především ve správném vodním režimu. Rostliny zásadně nepřelévejte. V zimě pravidelně dvakrát týdně provádějte rosení a omezte na minimum studený průvan, který může způsobit rostlinám šok a ztrátu přirozené obranyschopnosti.

Provádějte pravidelnou kontrolu stavu rostlin, když odhalíte škůdce, rychle zasáhněte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Provádějte pravidelnou kontrolu stavu rostlin, když odhalíte škůdce, rychle zasáhněte

Tradičními a velmi známými škůdci na pokojových rostlinách jsou mšice. Ty se samy od sebe na pokojových rostlinách nevyskytnou. Nejvíce si domácí zeleň infikujete tím, že donesete nové rostliny například ze zahradnictví, kde se během několika málo dnů kolonie začne množit a napadne tak téměř všechny hostitelské rostliny ve svém okolí. Příznaky v podobě zkroucených listů nelze přehlédnout a stačí opět sáhnout po postřiku jarovou vodou s kypřicím práškem, což mšice velmi rychle a účinně zlikviduje. Odvar z tabáku, vytvořený vyvařením 150 g tabáku ve 3 l vody, je také účinný. Pro vnitřní prostory ale poněkud nevhodný, a to z důvodu značného zápachu.

V substrátu často škodí larvy drobných mušek – smutnic, které poškozují rostlinám kořenový systém. Prevence spočívá především v pravidelné zálivce a zamezení přelévání. Pokud se smutnice vyskytnou, pak mušky lze chytit za pomoci žlutých lepových pásků, které se vsunou do květináče. Proti larvám v substrátu využije parazitické hlístice rodu Steinernema, které je možné zakoupit nejen v prodejnách zahrádkářských potřeb, ale i na internetu.

Pokojové rostliny ohrožují především houbové choroby v podobě plísní nebo padlí, což je vždy způsobeno vyšší teplotou a velkou vlhkostí. Ve vlhku se sporám houbových chorob velmi dobře daří a mají tak i ideální podmínky pro rozšíření. Proti houbovým chorobám účinně funguje prevence, zalévejte jen tak, kolik rostlina opravdu potřebuje. Rosení provádějte přiměřeně a zamezte rychlým změnám teplot v místnosti.

Důsledek přemokření substrátu v podobě plísně na povrchu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Důsledek přemokření substrátu v podobě plísně na povrchu

Náhlé vadnutí pokojových rostlin způsobuje nejčastěji poškození kořenového balu z důvodu přelití, kdy rostlina velice rychle hyne, když se jí nedostane urychlené pomoci. Pokud zjistíte, že jste přelili a zeleň vadne, proveďte urgentně přesazení do nového substrátu, většinou se tak postižené kusy podaří zachránit.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak mít zdravé orchideje:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček