reklama

Rostliny s květy ve tvaru kartáče či štětky upoutají na první pohled

Příroda si někdy dovede s tvary a barvami pohrát neuvěřitelným způsobem. Někteří zástupci rostlinné říše svým vzhledem umí pěkně překvapit. Podíváme se na zajímavé dřeviny, jejichž květenství zcela věrně kopíruje kartáček na mytí nádobí nebo štětku na čištění láhví s úzkým hrdlem.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Albizia julibrissin je nádherný kvetoucí strom se štětkokovitými květy (Zdroj:Daniela Dušková)

Železnec (Metrosideros)

První ze série kartáčků představuje železnec (Metrosideros excelsa). Stromy s kožovitými listy jsou doslova obsypané šarlatově červenými tyčinkovitými květy. Strom v květu skutečně představuje parádní podívanou, a dokonce je možné jej jako nádobovou rostlinu pěstovat i u nás. A co asi potěší nejvíc, je skutečnost, že jeho pěstování není nijak zvlášť obtížné. Pokud dřevině poskytneme dostatečně velkou nádobu, poroste skoro sama. Přes léto je nejvhodnější umístění na slunné terase či lodžii, snese však i mírné přistínění a občasné opomenutí zálivky. Železnec netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Na zimu mu ale jako asi většině nádobových rostlin nezapomeneme poskytnout bezmrazé přístřeší. Přezimujeme v místnosti, kde teplota neklesne pod 0 °C.

Železnec (Metrosideros) představuje tradiční strom Nového Zélandu. Jako nádobovou rostlinu ho můžeme pěstovat i u nás
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Železnec (Metrosideros) představuje tradiční strom Nového Zélandu. Jako nádobovou rostlinu ho můžeme pěstovat i u nás

Železnec se dá velice dobře v domácích podmínkách vypěstovat i výsevem osiva. Výsev můžeme provádět kdykoliv v roce. Klíčení semene nemusí být rovnoměrné a doba pro vyklíčení se pohybuje mezi několika týdny i měsíci. Použijeme substrát s mírně kyselým pH, dobře se osvědčila směs rašeliny a písku. Semena vysejeme na povrch substrátu a zasypeme vrstvičkou zeminy. Přikryjeme fólií nebo sklem a podle potřeby rosíme postřikovačem tak, aby zemina nikdy úplně nevyschla. Výsev provádíme nejlépe do květináčků nebo do výsevního truhlíčku.

Metrosideros excelsa - detail květů
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Metrosideros excelsa - detail květů

Štětkovec (Callistemon)

Dřevina s žertovným názvem se na první pohled dá zaměnit za železnec, díky podobně vypadajícím květům. Rudé tyčinky štětkovce však rostou ve svazečcích okolo celé větvičky a štětku na čištění lahví připomínají ještě věrněji. Callistemon je doma v Austrálii, na Novém Zélandu a v Tasmánii. U nás je štětkovec známý také, a to zejména druh Callistemon citrinus, který se rovněž pěstuje jako nádobová rostlina. Štětkovec potřebuje dostatek světla a pravidelnou zálivku.

Pro zdravý růst je nezbytná kyselá půdní reakce, proto použijte zeminu pro kyselomilné rostliny nebo pro rododendrony. Případně můžete běžný substrát smísit s rašelinou v poměru 1:1. Mladé rostliny chtějí hodně zaštipovat, aby se pěkně rozvětvily. Minimálně každé 4 týdny rostlinu zalijte, zemina v létě ani v zimě nesmí vyschnout. Při správné péči se odmění tím, že pokvete 2x za sezonu. V nádobě může dorůst až do 2 metrů, každé tři roky však vyžaduje přesazení. Nezapomeňte na bezmrazé přezimování s teplotami, které nesmí klesnout pod 5 °C.

Štětkovec (Callistemon) je pravou kopií kartáče na čištění láhví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štětkovec (Callistemon) je pravou kopií kartáče na čištění láhví

Akácie (Acacia)

Tvoří vzdušné keře nebo stromy s úzkými fylokladii namísto listů. Květy jsou nejčastěji drobné žluté štětičky, ale některé akácie mají i růžové či načervenalé květenství ve formě široce otevřených štětců. 

Mezi akácie řadíme i zajímavý druh Albizia julibrissin, a to zejména jeho kultivar 'Ernest Wilson', který mé pro naše podmínky velkou hodnotu, protože snese mráz až -30 °C. Široce rostoucí strom většinou nepřesáhne výšku 4 m, větve jsou téměř vodorovné a květenství jsou velká růžová, uspořádaná do ježatých kuliček.

Pro albizii volíme maximálně slunné, teplé a chráněné stanoviště. Půda je ideální písčitá, dobře propustná a záhřevná, s neutrální až zásaditou reakcí. Na správně zvoleném stanovišti není zimní ochrana nutná, pouze mladé jedince můžeme obalit bílou - netkanou textilií. Pokud přeci jen větve namrznou, ošetříme je na jaře korekčním řezem. Dřevina na řez reaguje tvorbou nových, dlouhých výhonů. Albizia julibrissin má i lidový název - ''Silk tree'', nebo ''Persian Silk tree’', což v podstatě znamená hedvábný strom. Jméno zcela vystihuje fakt, že celá dřevina působí jemným, jakoby hedvábným dojmem. Zejména její nádherné květy na dotek doslova pohladí.

Albizia julibrissin má velmi jemné štětečky a jemnou růžovou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Albizia julibrissin má velmi jemné štětečky a jemnou růžovou barvu

Akácie obecně si můžeme vypěstovat celkem snadno ze semen, která lze zakoupit v semenářské prodejně. Před výsevem je ale nutná úprava, která napomůže klíčení. Semena mají velice tvrdou slupku. Ta sice dobře chrání klíček při australských požárech, ale na druhou stranu velmi zpomaluje klíčení. Můžeme si pomoci tak, že semena přelijeme horkou vodou a necháme stát přes noc. Nabobtnalá semena lze vysévat, ostatní přelijeme ještě jednou. Druhá možnost je tvrdou skořápku obrousit smirkovým papírem. Semena pak klíčí během 1-2 týdnů. U tropických druhů akácií, není tato předseťová příprava nutná a vyséváme je do půdy ihned.

Akácie jsou náchylné na kořenové hniloby a volíme tedy lehčí substrát, který je schopen přebytečnou vodu lépe odvádět. Občasné vyschnutí rostlině nijak nevadí, přemokření ale nesnáší. Nutnou podmínkou je dostatek světla. Rostlina by vždy měla stát na nejsvětlejším možném stanovišti. Velice dobře vypadají na terasách, kde navozují dojem Středozemí a moře.  Přes celé léto je vhodné venkovní pěstování, a ačkoli některé druhy snesou mírný mráz, vždy je raději přezimujme na chráněném stanovišti. Ideální je zimní zahrada s teplotami okolo 5 °C.

Kaliandra (Caliandra)

Tento půvabný keře z čeledi bobovitých je vhodný pro pěstování v bytech. Dorůstá výšky okolo 1 m, v bytě je ale zpravidla menší. Keřík je stálezelený a jeho největší dekorací jsou zářivé květy, které jsou nejčastěji v barvě červené či růžové. Pro pěstování vyžaduje propustnou půdu s neutrálním pH a plné slunce či lehký stín. Keř roste relativně rychle a v bytě jej můžeme snadno tvarovat řezem. Řez udržuje rostliny nejen ve velikosti, kterou požadujeme, zároveň pomáhá rostlině udržet pěkný tvar.

Calliandra haematocephala Nana je zvlášť vhodným kultivarem pro pěstování v nádobách
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Calliandra haematocephala Nana je zvlášť vhodným kultivarem pro pěstování v nádobách

Termínem pro řez je zpravidla jaro. Kaliandra má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, proto pravidelně rosíme. Jednou za 14 ji dní dopřejeme zálivku obohacenou hnojivem pro pokojové rostliny. Pro pěstování v nádobách se hodí zejména druh Calliandra haematocephala a její kompaktní kultivar Nana.

Zdroj informací: Wikipedia; semena.cz

Pěstujte krásný a užitečný dřín:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková