reklama

Vydejte se na cestu proti proudu času a vytvořte si vlastní kouzelnou zahradu

Také vás okouzlily zahrady ve vintage stylu? Původně se tak označovalo staré ročníkové a kvalitní víno, které se hodí k archivaci. Dnes ale toto slovo už rozšířilo svůj význam, takže když je řeč o vintage zahradách, mělo by nám být jasné, že mluvíme o místě, z kterého dýchá nostalgie starých dobrých časů, v kterém nám je dobře a kam se vracíme odpočívat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vintage zahrady vypadají přirozeně a jsou vlastně takovou bránou do starých bezstarostných časů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro vintage stylovou zahradu stačí probrat všechny zdánlivě nepotřebné věci na půdě, ve sklepě, v zahradním altánku a vdechnout jim nový život. Pokud vaše domácí zásoby starých věcí selžou, pak se vydejte na bleší trh, kde určitě objevíte za pár korun vše potřebné.

Základem zahrady ve vintage stylu je přirozenost

Vintage zahrada nemusí být velká, spíše byste se měli zamyslet, jestli se hodí ke stylu vašeho domu. Určitě dobře vypadají takové zahradní prostory u starých chalup a zrekonstruovaných domů, případně klasických vilek. Pokud ale bydlíte v supermoderní novostavbě, zvolte raději nějakou minimalistickou zahradní variantu, protože „vintage“ není v těchto případech to pravé.

Cílem je vytvořit jedinečný prostor s náznakem minulosti. Celkový vzhled zahrady by neměl být vyumělkovaný, ale mile starosvětský, pro někoho možná až trochu „zanedbaný“. Keře a stromky sázejte tak, aby vypadaly co nejpřirozeněji, místo do záhonků podle pravítka vysazujte květiny do trsů a skupin. Časem oceníte určitě i to, že taková zahrada není tak náročná na udržování. Významnou roli hrají také vintage zahradní doplňky. Hodit se vám bude vše „retro“, důležité jsou také správné materiály jako dřevo, keramika, sklo i kov, určitě se ale vyhněte plastům. Na potahy a ubrusy vybírejte přírodní potahové látky s jednoduchými vzory a snadnou údržbou.

Růže jsou klasika, hodit se budou hlavně ty pnoucí, které ozdobí třeba kovový tepaný plot
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růže jsou klasika, hodit se budou hlavně ty pnoucí, které ozdobí třeba kovový tepaný plot

Rafinovaná zákoutí s nádechem tajemství

Při výběru doplňků se zaměřte na vše, co byste mohli využít třeba jako květináče nebo jako dekoraci. Vhod tedy přijdou nejrůznější staré nádoby, konve, kusy dřevěných dveří, vysloužilá špaletová okna, hezké kameny, ale také třeba retro bicykl, velký kufr vonící dálkami nebo nepoužívaná smaltová vana. V žádné vintage zahradě by neměla chybět nějaká rafinovaně ukrytá lavička, kam se můžete uchýlit před světem, jenom se svými myšlenkami. Pokud máte k dispozici větší pozemek, rozmístěte na něm takových laviček víc a nezapomeňte na altánek, pergoly pro popínavé rostliny, ale také třeba i na hrací domeček pro vaše ratolesti a jejich kamarády.

Do rozsáhlejších vintage zahrad se hodí i zahradní sochy nebo architektonické prvky jako sloupy. Nepřehánějte to ale s nimi, použijte je spíše jako kulisu, která pomůže nabudit trochu tajemnou atmosféru. Tajemno k tomuto zahradnímu stylu neodmyslitelně patří. K příjemné večerní náladě přispějí různá svítidla a tepané lucerny, nejlépe rozvěšené na stromech nebo na plotě. Jako dekoraci na stolky či zídky využijete nejrůznější svícny a proutěné košíčky či vázy se sušenými květinami.

V pastelových tónech

Některé doplňky budou možná potřebovat trochu „pomoci“, aby byly správně vintage. Takže si připravte brusky a brusný papír, štětce a barvy. S jejich pomocí dotvoříte na nábytku a dalších předmětech tu správnou historizující patinu.

Do vintage zahrady patří neodmyslitelně nějaká krásná a dobře ukrytá lavička
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do vintage zahrady patří neodmyslitelně nějaká krásná a dobře ukrytá lavička

Barvy sehrávají ve vintage zahradách podstatnou roli. Těmi hlavními jsou bílá, béžová a přírodní odstín dřeva. Nicméně pokud máte rádi pastelové odstíny, nemusíte se jich vzdávat, ale volte třeba šeříkovou, světle růžovou nebo bledě modrou.

Květiny našich babiček

S barvami si pohrajte i při výsadbě květin, například slaďte celý kout pouze do růžové nebo modré. A jaké rostliny jsou vlastně do vintage zahrad vhodné? Vesměs všechny, které znaly a měly v oblibě už naše prababičky: například šeříky, kaliny, srdcovky, pivoňky, lupiny, klematisy, lobelky, muškáty, petúnie, okrasné trávy a nejrůznější bylinky. A nezapomeňte na popínavé růže, které prostě k vintage zahradě neodmyslitelně patří. Zahradní nádoby jsou vhodným místem pro drobné letničky a trvalky.

Stromy by neměly vypadat moc exoticky. Nezaměřujte se příliš na užitkové druhy, jako jsou jabloně nebo hrušně. Pokud chcete na své zahradě pěstovat ovoce, vzdávat se této myšlenky nemusíte. Starší stromy se většinou podaří začlenit do celkové kompozice a nové vysaďte někde stranou. Řešením nejsou ani dnes tolik používané túje, vhodnější jsou jehličnany jako smrčky nebo borovice, které zajistí, že v zimě nebude vaše zahrada vypadat moc syrově a opuštěně.

Hodit se vám bude vše – stará lucerna stejně jako plecháč, který dosloužil
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodit se vám bude vše – stará lucerna stejně jako plecháč, který dosloužil

Pár „vintage“ tipů:

  • Pokud se vám podaří sehnat dostatek starých špaletových oken, očistěte je a opravte, protože si z nich můžete postavit malý skleník, jaké bývaly ve starých zahradách.
  • Nepotřebné a děravé plechové konve určitě nevyhazujte. S novým nátěrech z nich vytvoříte například netradiční cedule, na kterých budou napsána jména bylin. Napsat na ně ale můžete rovněž nějakou krásnou myšlenku nebo bonmot a umístit je někde u cestičky či kamenné zídky.
  • Zajímavým prvkem jsou kamenné nebo hliněné (schválně převržené) květináče a vázy. Zasaďte do nich nějakou letničku, která se rozrůstá v tzv. kobercích. V podobné dekoraci pak vypadá, jako když se „rozlévá“ do prostoru.

Zdroj informací: homeincube.cz; mujdum.cz; provensalsky-styl.cz; zahradnidenik.cz

V čem při plánování zahrady chybujeme nejčastěji?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 1. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová