reklama

Až půjdete kupovat nová semínka zeleniny, nezapomeňte na tato pravidla

Nad výběrem odrůd zeleniny nemávejme rukou. Kromě volby takového osiva, které má garantovanou kvalitu, je zapotřebí sáhnout i po vhodné odrůdě, která bude dobře odpovídat našim potřebám. Všechny aspekty, které bychom měli vzít při výběru osiv na vědomí, vyjmenujeme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Osivo vybírejte podle několika aspektů, roli hraje i poloha, kde zelenina bude pěstována (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I takovou věc, jakou je osivo, musíte správně vybrat. Především jde o původ. Většina tuzemských firem, které v tomto oboru podnikají, používá osivo buď vlastní produkce, nebo jej nakupuje od velkošlechtitelů. Obrovskou výhodou je, že všichni, ať to jsou distributoři nebo výrobci, mají osivo vyzkoušené v rámci požadavku na velmi dobrou klíčivost. Důležité proto je, aby semínka byla v neporušeném obalu.

Přestože mají ochranu v podobě moření, navlhlá semínka mohou mít s klíčivostí problém a vůbec nevyklíčí. Je tedy nutné, aby obal byl vždy neporušený, protože i dva roky skladovaná semínka pak pro vás neznamenají žádný problém a po vysetí vzejdou. Objednávejte jen tolik semínek, kolik spotřebujete. Rozhodně nenechávejte sáčky otevřené s ponechaným osivem, které se během několika měsíců výrazně znehodnotí především v prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Příklad dobře vybrané odrůdy - okurka nakládačka umí překvapit násadou plodů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Příklad dobře vybrané odrůdy - okurka nakládačka umí překvapit násadou plodů

Velkou neznámou jsou v poslední době odrůdy. Těch se objevilo na trhu ve všech druzích zeleniny velké množství. Obecně odolnější vůči drobným pěstitelským přešlapům jsou hybridy, označované vždy F1. Toto označení ukrývá, že jde o první filiální generaci, tedy první generaci nakřížených rodičů. Křížením se právě získávají odrůdy, které jsou odolnější vůči přešlapům a některým chorobám, což je nezanedbatelnou výhodou v podobě vyššího výnosu, ale ne vždy je to křížením zaručeno.

Dobrou a vhodnou odrůdu může také pěstitel jednoduše zlikvidovat během vegetace nevhodným pěstováním, třeba zálivkou na list - u rajčat a okurek provokující faktor v rámci rozvoje napadení plísní bramborovou. F1 hybridní odrůdy nejsou vhodné pro domácí semenaření, protože si nedokážou uchovat svoje vlastnosti. Vždy je tedy nutné koupit onen barevný sáček od pěstitele nebo semenáře.

Při výběru odrůd vždy hleďte na to, aby daná odrůda, kterou si chcete vypěstovat do podoby velké úrody, byla vhodná pro vaše podmínky. Typicky to platí pro rajčata a okurky. Skleníkové kultivary porostou venku jen za předpokladu velmi teplého léta. Pro okurky nakládačky platí vždy pravidlo, že do teplejších oblastí se použijí jemnoostné typy, pro chladnější, typicky podhorské podnebí sáhněte po hruboostném kultivaru, který i zde dokáže překvapit vysokým výnosem.

I rajčata mohou být nově bez plísně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I rajčata mohou být nově bez plísně

Obrovským hitem v blízkém zahraničí, tedy především v sousedním Rakousku, Německu nebo Holandsku, je BIO osivo. V letošním roce se však první osiva objevila už i u nás. Proti klasickým osivům jsou rostliny pro produkci BIO semen pěstovány (včetně následné výroby) bez jakékoliv chemie a na certifikovaných plochách. V uvedených zemích patří bioosiva mezi absolutní trhák i přes vyšší cenu, protože náročnější pěstitel ji snáze akceptuje.

Mezi první vlaštovky v této třídě patří salát, ředkvičky, a dokonce i mangold. Zajímavá jsou také například rajčata, která byla vyšlechtěna jako odolná vůči plísni. Z kvalitního osiva získáte plody své práce, které nebudete muset stříkat chemickými látkami, což vám zaručuje velmi zdravou zeleninu,

Zdroj informací: potravinovezahrady.cz; dobrasemena.cz

Publikováno: 18. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček