reklama

Ozimá cibule vyřeší problémy se špatným klíčením a sklízet můžete velice brzy

Cibule patří mezi tradiční zeleninu, která se vyskytuje na každé zahrádce. Patří mezi základní plodiny. Pokud jste se v minulých letech setkali s jejím špatným klíčením, vyzkoušejte pěstování sazečky jako ozimé cibule. Kromě dobře připravené půdy nezapomeňte ani na ošetření před výsadbou, na to je třeba dát pozor.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výhoda ozimé cibule sazečky spočívá v lepší klíčivosti i dřívější úrodě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prim)

Se suchým jarem přibývá problémů s klíčením zeleniny a i cibule sazečka může hůře růst. Problém je právě v tom, že v půdě je málo vláhy, která se nestačí do sadby vstřebat. Při teplých jarních dnech se jednoduše odpaří. Aby tyto problémy nenastaly, pak se klidně pusťte do sázení cibule ještě před zimou nebo během zimního období, kdy nemrzne.

Základ spočívá ve velmi důkladném a poctivém podzimním zpracování půdy. Záhon zryjte a přidejte dostatek organického materiálu. Pro cibuli je vhodné použít jako zdroj živin posekanou trávu s listím. Týden až dva po slehnutí zryté plochy ještě přidejte a mírně zapravte rozleželý a prosítovaný kompost. Příprava plochy spočívá v rozbití hrud a uhrabání pomocí železných hrábí.

Příprava půdy před sázením
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Příprava půdy před sázením

Cibuli sazečku pro ozimé pěstování vysaďte zhruba v první polovině listopadu. V polohách, kde je přes zimu dostatek sněhu, většinou sadbě nehrozí napadení škůdci a chorobami. Prevence je však žádoucí a spočívá v namoření sadby, podobně jako je tomu před výsadbou česneku. Samozřejmě, že je možné využít chemické preparáty, ale mnohem více pěstitelů dává přednost biopěstování bez jakéhokoliv využití těchto přípravků, které mohou mít negativní vliv na organismus.

Moření je nedílnou součástí činností před výsadbou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Moření je nedílnou součástí činností před výsadbou

Biologický přípravek na moření v podobě bílého prášku obsahuje houby rodu Clonostachys a Trichoderma. Sadbu si vysypte do menší nádoby, přidejte přípravek, nádobu uzavřete a důkladně protřepejte. Po otevření začněte se sázením. Natáhněte si sázecí kolíky, mezi které napněte tkaloun nebo bílou pásku. Zde je zapotřebí otvor vytvořit do hloubky cca 5 cm. Každá cibulka musí být vzdálena od dalších sazenic alespoň 10 cm, aby během sezony mohla řádně narůst.

Cibuli sázíme pomocí kolíku do vyznačeného řádku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Cibuli sázíme pomocí kolíku do vyznačeného řádku

Poté, co do každého otvoru v půdě vložíte jednu cibulku, sadbu přihrňte, půdu mírně přitlačte a v suchých dnech ještě důkladněji zavlažte. Výsledkem podzimní nebo zimní výsadby je kromě lepšího vzcházení také dřívější sklizeň.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Víte, jak správně pěstovat cibuli a česnek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček