reklama

Sníh rostlinám pomáhá, využijte jej v zahradě na maximum

Zima bohatá na sníh není u lidí příliš v oblibě, pro zahrádkáře a jeho rostliny je ale velice důležitá. Kromě přirozené ochrany před neblahými vlivy je to dokonalá zásobárna vody. Jak sníh v zahradě správně využít?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sníh v zahradě využijte jako zdroj vláhy pro zeleň (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sníh je v přírodě rok od roku čím dál vzácnější. Pokud bydlíte v horských nebo podhorských oblastech, buďte za něj rádi. Sníh v zahradě vypadá během zimy krásně. Když je však moc těžký a mokrý, škodí rostlinám, a proto se musí sklepat či odhrnout. Jeho bohatství spočívá v poskytnutí obrovského množství vláhy celé zahradě, což můžeme v zimě úspěšně využít. 

Když sníh napadne, vyházejte jej na trávník, pod stromy, keře nebo i na chvojím přikryté trvalky. Vrstva sněhu chrání před silnými mrazy nebo studeným větrem. V době oteplení půda mírně povolí, a tak se vláha ze sněhu dostane ke kořenům stromů, keřů a dalších rostlin. Nejdůležitější je sníh na jaře, kdy už definitivně odtává a zavlaží důkladně  rostliny, které se začnou brzy probouzet k životu po delším odpočinku. Díky tajícímu sněhu nestrádají suchem.

Sníh rozhoďte pod stromy a keře, nedávejte jej někam do rohu na hromadu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sníh rozhoďte pod stromy a keře, nedávejte jej někam do rohu na hromadu

Extrémně choulostivé na sucho jsou především jehličnany a rododendrony. V posledních letech neničil naše smrkové lesy jen kůrovec, ale hlavně sucho, protože smrk má kořeny mělké a pod povrchem. Rostou nejen jako solitéry v okrasných zahradách. Mnoho dříve vybudovaných zahrad jehličnany využívá jako živý plot. Když je dostatek sněhu, pak jej házejte k jejich kořenům, v případě suché a teplé zimy i zalévejte.

Rododendrony jsou choulostivé na sucho podobně jako jehličnany
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rododendrony jsou choulostivé na sucho podobně jako jehličnany

Při využívání sněhu v zahradě si dejte pozor na sníh, který ve spojení s jinými látkami z údržby komunikací neprospívá. Jde hlavně o posypovou sůl, případně stopy provozních kapalin z osobních nebo nákladních vozidel. Sníh, který v sobě má posypový vápenec, nevadí, a to hlavně na zahradách s kyselou půdou. Tam roste pod stromy mech a vápenec jej svojí reakcí dokáže účinně potlačit. Nezapomeňte, že těžký a mokrý sníh je nutné sházet či oklepat. Velká vrstva sněhu může rozlámat větve nebo poničit mladé rostliny.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna

Podívejte se, jak mít krásnou zahradu i v zimě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček